Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Lojman

Personelin oturması için kimi kuruluşların yaptıkları düşük kiralı yada kira karşılığı olmayan konuttur. 2013 itibariyle bütçe verilerine göre kamuya ait lojman sayısı 236 bin 811’dir.LojmanLojman nedir?Bir kuruluş veya iş yerindeki çalışanlara parasız veya az bir kira karşılığında verilen konuta lojman denir. Türkiye’de kamuya ait kaç lojman var?Türkiye'de hemen her bakanlığa ait ve birçoğu İstanbul ve Ankara'nın lüks semtlerinde olan 236 bin lojmanın bulunduğu biliniyor. Bütçe verilerine göre kamuya ait lojman sayısı 236 bin 811. Bu sayı içinde genel bütçeli kurumların lojman sayısı 209 bin 684, özel bütçeli kurumların lojman sayısı 17 bin 488 oldu. En çok lojman hangi kamu kurumuna ait?Bütçe verilerine göre; Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğü 46 bin 200'le en fazla lojmanı olan kamu kurumu. Emniyet'i 43 bin 785 lojmanla Milli Eğitim Bakanlığı, 41 bin 995 lojmanla da Milli Savunma Bakanlığı izliyor. Bütçe verilerine göre elinde hiç lojman bulunmayan kamu kurumları da Avrupa Birliği Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, MİT Müsteşarlığı ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı şeklinde sıralanıyor.Hangi kamu kurumunun ne kadar lojmanı var? Kurum adı                                  Lojman sayısı


Emniyet Genel Müdürlüğü                  46.200


Milli Eğitim Bakanlığı                         43.785


Milli Savunma Bakanlığı                     41.995


Sağlık Bakanlığı                                 20.453


Jandarma Genel Komutanlığı              19.693


Adalet Bakanlığı                                   8.600


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bkn.           5.447


Maliye Bakanlığı                                   4.823


Devlet Su İşleri Gn. Md.                       3.818


Gelir İdaresi Başkanlığı                         2.876


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı                 1.835


Meteoroloji Genel Müdürlüğü                   921


İçişleri Bakanlığı                                       866


Sayıştay                                                   721


Dışişleri Bakanlığı                                     588


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı           566


Başbakanlık                                             639


Cumhurbaşkanlığı                                     566


Meclis Başkanlığı                                     466Lojman konutlar satılacak mı? 


Sabah Gazetesi’nde 20 Şubat 2011 tarihli haberine göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Devletin elindeki lojmanları satıyoruz." diyerek duyurduğu kamu lojmanları satışıyla ilgili çalışmalar tamamlandı.


Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya göre ilk olarak Başbakanlık'ın elindeki lojmanlar satışa sunulacak. Halihazırda başbakanlığın kullanımında 639 konut bulunuyor. Bu lojmanların satışı ile ilgili süreç 1-2 ay içerisinde başlayacak. Buradan gelecek kaynak sınır karakollarının yapımında kullanılacak. Lojman satışlarında Emniyet ve Asker kullanımında olan yerlerin kapsam dışında tutulması planlanıyor.


Kamu lojmanlarının satışı ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önce başbakanlıktan başlanmasını istediği, Maliye'nin de bu çerçevede ilk çalışmayı yaptığı öğrenildi. Kolları sıvayan Maliye, başbakanlığın elindeki lojmanların envanterini çıkararak, binaların rayiç bedellerini belirledi. Söz konusu lojmanlar satışa çıkarılmadan önce içinde oturan kamu görevlisine teklif edilecek. Memur, içinde oturduğu evi almak isterse ödeme planı çıkarılacak. Belirlenen rayiç bedelin yarısı peşin olarak talep edilecek. Kalan kısım da 12 ila 24 aylık vadede tahsil edilecek. Lojmanın içinde oturan kamu görevlisi evi satın almak istemezse bu kez kendisine evden çıkması için süre tanınacak. Ardından bina ihale yoluyla üçüncü şahıslara satılacak.