Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Lojman kiraları 2018 belli oldu!

2018 yılında tahsil edilecek lojman kiraları belli oldu. Lojman kiraları 2018 tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı..


2018 yılında uygulanacak lojman kira bedelleri açıklandı. 380 Nolu Milli Emlak Genel Tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. 


1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlükte olacak tebliğ kapsamında kamu konutlarının 2018 yılı lojmanların aylık kira bedellerine yer verildi.


Tebliğe göre geçtiğimiz sene metrekare kira bedeli 3,73 TL olan kaloriferli konutların yeni dönem kirası metrekare başına 4,25 TL oldu. Buna göre kaloriferli lojmanların kirası metrekare başına 52 kuruş artmış oldu.


Kira bedelleri; yurt içinde bulunan konutlardan aylık her bir metrekare için; Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 2,07 TL/metrekare, kalorifersiz konutlarda 3,24 TL/metrekare oldu.


Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda kiraya metrekare başına 25 kuruş, kalorifersiz konutlarda ise metrekare başına 40 kuruş zam geldi.


Lojman kira hesaplama örneği 2018


90 metrekare büyüklüğündeki kaloriferli lojmanın kiracısı 2017 yılında 335,7 TL aylık kira öderken, 2018 yılında 46,8 TL daha fazla ödeyecek. Bu lojman kiracısının 2018 yılında ödeyeceği aylık kira bedeli 382,5 TL olacak.


Kiraya yapılacak ilave bedeller


kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,50 TL/metrekare ilave kira bedeli alınacak.


Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;


a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,95 TL/metrekare,


b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,82 TL/metrekare,


c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,76 TL/metrekare,


ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,44 TL/metrekare ilave kira bedeli alınacak.


Yakıtı kurum ve kuruluşlar tarafından tedarik edilen lojmanlar


Kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 1,70 TL/metrekare yakıt bedeli tahsil edilecel.


Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda; birinci fıkradaki yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilir. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.


Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,19 TL/metrekare tahsil edilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com