Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Lojman kiraları ne kadar oldu?

Lojmanda oturan devlet memurlarından alınacak kira bedellerine her sene başında zam yapılıyor. Peki, 2016 lojman kiraları ne kadar oldu?


Lojman kiraları ne kadar oldu?


Lojman evleri, kamu konutları olarak da ifade ediliyor. Lojman evleri, bir çalışma yerinde görevlilere, işçilere parasız ya da az bir kira karşılığında verilen konutları ifade ediyor.


Lojmanda oturan devlet memurlarından alınacak kira bedellerine her sene başında zam yapılıyor. Peki, 2016 lojman kiraları ne kadar oldu?


2016 lojman kiraları, Maliye Bakanlığı tarafından Milli Emlak Genel Tebliği ile açıklandı. Açıklanan tebliğ kapsamında 2016 lojman kiraları ve kira bedeline yapılacak ilaveler şu şekilde sıralanıyor:


2016 yılı lojman kiraları

Yurt içinde bulunan konutlardan aylık her bir metrekare için;

a) Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 1,65 TL/m²,

b) Kalorifersiz konutlarda 2,58 TL/m²,

c) Kaloriferli konutlarda 3,39 TL/m², kira bedeli alınacak.


Kira bedeline yapılacak ilaveler

(1) 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,40 TL/m² ilave kira bedeli alınır.


(2) Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;

a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,75 TL/m²,

b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,65 TL/m²,

c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,40 TL/m²,

ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,35 TL/m²,

ilave kira bedeli alınır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com