Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Lojman satışları başladı mı 2018?

Lojmanların satışına dair kanun maddesi, Torba Kanun kapsamında geçtiğimiz Aralık ayında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, lojman satışları başladı mı 2018?


Lojman satışları, lojmanların bağlı olduğu Bakanlık ve kurumlara bağlı olarak başlayacak. Kurum, 10 yılını doldurmuş olan lojmanını satışa sunabilecek. Ancak, savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılan lojmanlar satılamayacak.


Lojman satışlarına ilişkin her türlü iş ve işlemin yürütülmesinde mahalli idarelere ait konutlar için ilgili idareler, diğerleri için Maliye Bakanlığı yetkili olacak.


Kat mülkiyeti kurulan kamu konutları bağımsız bölümler halinde, üzerinde kat mülkiyeti kurulmamış kamu konutu bulunan taşınmazlar ise üzerindeki yapılarla birlikte bir bütün olarak ihale yoluyla satılacak.


İhale yapıldığı tarihte görev, sıra ve hizmet tahsisli ve kat mülkiyeti kurulan kamu konutlarında oturanlar, ikamet ettikleri kamu konutunu öncelikli olarak satın alma hakkına sahip olacak.


Bu hakkını kullanmak istemeyen kimselerin lojmanlarının satışının gerçekleşmesi halinde kendilerine gelen tebligat dahilinde konutu iki ay içerisinde tahliye edecek.


 


Lojman kirası 2018!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com