Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mabeyinci Faik Bey Yalısı

Nazım Kalkavan’ın Sefer Savaş Kalkavan’an borcu tarafından banka tarafından satışa çıkarılan ve 1999’da 2.7 trilyon liraya satın aldığı yalıdır. Mabeyinci Faik Bey Yalısı, “Topkapı” filminde de kullanıldı.Mabeyinci Faik Bey Yalısı

Mabeyinci Faik Bey YalısıMabeyinci Faik Bey Yalısı’nın tarihçesi nedir?Vaktinde Haydarabad Nizamı Bereket Şah’ın eşi Esra Bereket’in yaşadığı, Beylerbeyi’ni süsleyen bu güzel yalı, Kalkavan ailesine aitti. Esra Bereket yalıyı, Sabancı Vakfı’ndaki değerli çalışmalarıyla bilinen Hacı Sabancı’ya sattı. Yapı, bir kült film olan Topkapı filminde de kullanılmıştı. Melina Mercouri ve Peter Ustinov’un başrollerini paylaştığı 1964 yılında çekilen filmde hırsızlar Topkapı Hançeri’ni çalmaya çalışıyorlardı. Solundaki yalı Jak Kamhi’ye ait.Mabeyinci Faik Bey Yalısı  hangi haberlere konu oldu? Kalkavan Yalısı 2.7 trilyon liraya Kalkavanlar'a kaldı (Hürriyet Gazetesi, Mayıs 1999)


Sefer Savaş Kalkavan'ın World Vakıf Offshore Bank'a olan 1.8 trilyon liralık kredi borcu nedeniyle satışa çıkarılan Yeniköy'deki yalısı, aile dışına çıkmadı. İkinci açık artırmada yalıyı 2.7 trilyon liraya Nazım Kalkavan aldı.

World Vakıf Offshore Bankası'ndan aldığı kredi borcunu ödemeyince icralık olan Kalkavan Denizcilik şirketinin sahibi Sefer Savaş Kalkavan'ın krediye karşılık ipotek ettirdiği Yeniköy'deki yalısı, ikinci açık artırmada, 2 trilyon 750 milyar liraya akrabası Nazım Kalkavan'a satıldı.


Sarıyer İcra Müdürlüğü'nde yapılan ikinci açık artırmada, yalının sahibi Sefer Savaş Kalkavan, akrabası Fenerbahçe Spor Klübü Futbol Şubesi eski Sorumlusu Şadan Kalkavan ile Bekir Kalkavan izleyici olarak hazır bulundu. 1 trilyonla başlatılan açık artırmaya, Yeni Yıldız Denizcilik ve Nakliyat A.Ş'nin sahibi Nazım Kalkavan adına avukatı Harun Reşit Yağcı, banka avukatı Aydın Ayder ile Mehmet Yazıcı alıcı olarak katıldı. Açık artırma yolu ile yapılan satışta, banka avukatı Aydın Ayder, fiyatı 1 trilyon 500 milyon liraya yükseltti.


BANKA ARTIRINCA


Sefer Savaş Kalkavan'ın bankaya 1 trilyon 831 milyar 594 milyon 200 bin lira olan borcunun üstüne ilk çıkan, verdiği 1 trilyon 900 milyar lirayla yine banka avukatı Aydın Ayder oldu. Bu fiyattan sonra Mehmet Yazıcı açık artırmadan çekilirken, banka avukatı ile Yeni Yıldız Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. avukatı Harun Reşit Yağcı arasında büyük bir çekişme başladı. 2 trilyon 500 milyon lira olan yalının değerini ise yine banka avukatı Aydın Ayder verdi. 45 dakika süren açık artırmada, yalı 2 trilyon 750 milyar lira veren Yeni Yıldız Denizcilik ve Nakliyat A.Ş'ye satıldı. Böylece değerinin 250 milyar lira üstünde alıcı bulan yalı, yine Kalkavan Ailesi'nde kalmış oldu. Satışın kesinleşmesinden sonra ise Sefer Savaş Kalkavan'ın yalıyı boşaltıp boşaltmayacağı belli olacak.Mabeyinci Faik Bey Yalısı1.8 trilyonluk icra


Sefer Savaş Kalkavan, bankaya olan 1 trilyon 831 milyar 594 milyon 200 bin liralık borcunu ödeyemeyince, hakkında icra takibi başlatılmıştı. İcra takibi sonucunda İstanbul 6. İcra Müdürlüğü'nün talimatıyla Kalkavan'ın aldığı krediye karşılık ipotek ettirdiği 2 trilyon 500 milyar lira değer biçilen Yeniköy'deki yalısının Sarıyer İcra Müdürlüğü tarafından açık artırma ile satışa çıkarılmasına karar verilmişti.Kalkavan Yalısı, Irak Konsolosluğu oldu (Vatan Gazetesi. Temmuz 2006)


Saddam Hüseyin rejiminin sona ermesinin ardından yeniden yapılanma sürecine giren Irak'ın İstanbul Başkonsolosluğu, dün hizmete girdi. Saddam Hüseyin rejiminin sona ermesinin ardından yeniden yapılanma sürecine giren Irak'ın İstanbul Başkonsolosluğu, dün hizmete girdi. Konsolosluk binası için Yeniköy'de bulunan Tansu Çiller'in yalısına yakın olan eski Kalkavan Yalısı tercih edildi. Açılış törenine, Türkiye'de bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de katıldı.


Değeri 20 milyon dolar


Kalkavan Yalısı, 1999'da Sefer Savaş Kalkavan, World Vakıf Off-shore Bank'a olan 1.8 trilyonluk kredi borcunu ödeyemeyince icradan satışa çıkarılmıştı. Açık artırmada yalı 2 trilyon 750 milyar lira veren Nazım Kalkavan'a ait Yeni Yıldız Denizcilik'e satılmıştı. Böylece yalı değerinin 250 milyar lira üstünde bir fiyata yine Kalkavanlar'da kalmıştı. Yalının 20 milyon dolara 1 yıldır satılık olduğunu söyleyen emlakçılar, şu anda ödenen aylık kiranın 15-20 bin dolar olduğunu tahmin ediyor.