Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Macit Özcan – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. CHP’li Macit Özcan bu göreve 1999’da gelmiş, üç dönemdir belediye başkanlığı yapmaktadır. 1954 Adana (Karataş) doğumlu Özcan, inşaat mühendisidir; evli ve iki çocuk babasıdır.Macit Özcan – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit ÖzcanMacit Özcan hangi okullardan mezun oldu?


Macit Özcan, 1954 yılında Adana Karataş' ta doğdu. İlk ve orta öğretimini Adana' da tamamladı. 1975 yılında Çukurova Üniversitesi Mühendislik Yüksek Okulu' ndan, İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Macit Özcan iş hayatına ne zaman, nerede başladı?


1976 yılında Çukobirlik Teknik Müdürlüğü görevine başladı. 1976 - 1978 yıllarında askerlik görevini yaptıktan sonra, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda İnşaat Mühendisi olarak görev yaptı. 1979 yılında Adana 14.Yapı İşleri Bölge Müdürlüğünde, 1980 yılında İçel Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünde İnşaat Mühendisi olarak görev yaptı. Macit Özcan ne zamandır Mersin’de yaşıyor?


Özcan, 1980 yılından bu yana Mersin' de ikamet etmektedir. 1982 yılında bu görevden kendi isteği ile ayrılarak, çeşitli firmalarda şantiye şefliği yaptı. 1984 yılından itibaren serbest ticaret hayatına başladı. Macit ÖZCAN evli ve iki çocuk babasıdır.  Macit Özcan hangi yıl Mersin Belediye Başkanı oldu?


CHP’li Macit Özcan, 1999 yılından beri Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevindedir. 1999, 2004 ile 2009 yıllarında yapılan yerel seçimlerde Mersin Belediye Başkanı seçilmiştir.Macit Özcan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tamamlanan projeleri nelerdir? 


Çavuşlu Çöp Depolama Alanı Rehabilitasyonu: Yaklaşık 200 dönüm arazide bulunan 22 yıllık  depolanmış çöp kütlesi (yaklaşık 5 milyon ton) üzerinde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Rehabilitasyon projesi kapsamında yıllardır depolanmış çöpün üzerinde ve etrafında;


Şev Düzenlemesi, Sedde Yapımı, Süzüntü Suyu Drenajı ve Toplama Havuzu Yapımı, Yüzey Suyu Drenajı, Gaz Drenaj Kuyuları (41 adet) ve Bertarafı, Son Örtü ( Dengeleme Tabakası + Jeotekstil + Gaz Drenaj Tabakası + Jeosentetik Kil + Jeosentetik Drenaj Tabakası +  Toprak Tabakası), Peyzaj Çalışmaları: Üç adet futbol sahası, iki adet basketbol sahası, tenis kortu, giyinme soyunma kabinleri, iki adet kafeterya, idari bina, yürüyüş yolları, çocuk oyun parkı, spor ve piknik  alanları bulunmaktadır.


Katı Atık Düzenli Depolama Alanı Projesi: Belediye tarafından tespit edilen ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından da uygun bulunan katı atık düzenli depolama alanı projesinde; ÇED Olumlu Belgesi alınmış ve uygulama projeleri tamamlanarak Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Uzun süren yargı sürecinin belediyemiz lehine sonuçlanmasıyla   Temmuz-2008 de inşaata başlanılmıştır.


Toplam büyüklüğü  70 hektar olarak planlanan bölge Mersin Kentinin 30 yıllık atığını depolayacak kapasitededir. Ancak bu alan üç etaba ayrılmıştır. Öncelikle 1. Etap olan   242.608 m2 alanda mevcut  projelendirmeler yapılmıştır. 1. etap 13 yıl kapasitede olup üç adet lottan (depolama alanından)  oluşmaktadır (1. lot  6 ay,   2. lot  5,5 yıl,   3. lot  7 yıl kapasitelidir).


Katı Atık Düzenli Depolama Alanı Projesi Kapsamında; Tesis Girişi ve Bekçi Binası, Kantar, İdari Bina, Tamir Atölyesi, Tekerlek Yıkama Ünitesi, Yangın Suyu Deposu, Örtü Malzemesi Depolama Alanı, Otopark, Atık Pil Geçici Depolama Alanı, Tıbbi Atık Sterilizasyon Alanı, Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi Alanı, Atıksu Arıtma Tesisi Alanı,  Gaz Yakma Tesisi Alanı ve Gözlem Kuyuları bulunmaktadır.Macit Özcan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden projeleri nelerdir?


1- Yağmur Suyu Çalışmaları: 2001 yılında büyük bir sel felaketi ile karşılaşan Mersin, aradan geçen 3 yıllık süre içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin yoğun çalışmaları sonucunda,bir daha böyle bir felaketle karşılaşmama şansına kavuşmuş oldu.


Kentin özellikle ana merkezlerinde eskiyen ve yeterli gelmeyen yağmursuyu borularını yenileyerek altyapıyı tekrar elden geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi,Kuzey Mersin bölgesinde de geniş çaplı bir çalışma yaparak bu bölgedeki tüm altyapıyı tamamladı ve dev yağmursuyu borularını döşedi.


Kent merkezinde önemli caddelerinde yağmursuyu borularını yenileyen Mersin Büyükşehir Belediyesi; Hastane 

Caddesi, Zeytinlibahçe Caddesi ve Çakmak Caddesi'nin yağmursuyu ve alt yapı çalışmalarını önümüzdeki süreçte tamamlamayı hedeflemektedir


2-Peyzaj Çalışmaları: Mezitli sahil yolu'nu ulaşıma açan Mersin Büyükşehir Belediyesi, yolun sahil kısmında kalan alanın ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarını önümüzdeki 1 yıl içerisinde tamamlamayı hedeflemektedir.Bu kısımda yapılacak olan çalışmaların da tamamlanmasıyla birlikte Mersin, Hilton Oteli'nden Babil kavşağı'na kadar toplam 8.5 kilometre uzunluğunda bir sahil bandına kavuşmuş olacak.


Öte yandan Metropol Miting alanı'nın yeşil alan olarak Mersin'e kazandırılması için proje hazırlıklarını tamamlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi,bu alandaki çalışmalarına önümüzdeki süre içerisinde başlamayı ve kent ortasındaki bu alanı bir oksijen deposu olarak Mersinlilere kazandırmayı hedeflemektedir.


Ayrıca şu an Lunapark'ın faliyet gösterdiği alanda da yeşil alan ve Akvaryum parkı çalışması ile ilgili proje hazırlıklarını tamamlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, tüm çalışmalarını Mersin'i bir dünya kenti yapma yönünde sürdürmektedir... Macit Özcan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gündemdeki projeleri nelerdir?


Hafif Raylı Sistem: Mersin'deki ulaşım sorununu çözmek için Hafif Raylı Sistem Projesini hazırlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi; ilk etapta Mezitli-Karacailyas arasında yapılması düşünülen güzergahı,Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının genişlemesi nedeniyle Tece-Huzurkent olarak değiştirmiştir.


Devlet Planlama Teşkilatı tarafından da yatırım programına alınan Hafif Raylı Sistem'in hayata geçmesiyle birlikte,Mersin'de yaşanan toplu taşıma sorununun yanı sıra trafik akışında da büyük bir rahatlık sağlanması hedeflenmektedir.Macit Özcan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Çankaya Mahallesi, Atatürk Caddesi No:19 Mersin

Tel: 0 324 231 88 80 (10 hat)

Web: http://mersin.bel.tr/index.asp