Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Maçka – Şişli – İstanbul

İstanbul’un Avrupa yakasında Şişli İlçesi, Harbiye Mahallesi sınırları içinde bir semt. Maçka, parkı ve park içinde teleferiği, İTÜ Maçka Kampusu, Park Hyatt İstanbul oteli ve Şişli Öğretmenevi ile meşhur.Maçka – Şişli – İstanbul

Maçka, Şişli, İstanbulMaçka semti nerede?


İstanbul Şişli’deki Harbiye Mahallesi’ne bağlı olan Maçka semtinin kuzeyinde Halaskargazi Mahallesi, doğusunda Muradiye Mahallesi, güneyinde Beşiktaş İnönü Stadyumu ve Vişnezade Mahallesi, batısında Beşiktaş-Kağıthane Tüneli ile Eskişehir Mahallesi bulunur.Maçka ismi nereden gelmektedir?


Maçka semtinin adı bir rivayete göre; Trabzon'un fethinin ardından (1461) Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a gönderdiği Trabzon şehir merkezi halkı (toplam nüfusun 1/3ü) tarafından konulmuş olduğuna inanılır. Maçka’da neler var?


Maçka Taşkışla Teleferik: 11 Nisan 1993 tarihinde hizmete giren ve Taksim Taşkışla ile Maçka arasında hizmet vermekte olan Demokrasi Parkı ve Beyoğlu Evlendirme Dairesi üzerinde kurulu teleferik, hem bu iki nokta arasındaki karayolu ve yaya ulaşımının zorluğunu ortadan kaldırarak zaman tasarrufu sağlamakta, hemde bulunduğu bölgenin eşsiz manzarası ile ayrı bir İstanbul keyfi sunmaktadır.


Açılış Tarihi: 11.04. 1993

Hat Uzunluğu :  347 m

İstasyon Sayısı : 2

Vagon Sayısı :  4

Sefer Süresi : 3,5 Dk

İşletme Saatleri : 08:00/19:00

Günlük Yolcu Sayısı : 1.000 Yolcu / Gün

Günlük Sefer Sayısı : 90

Sefer Sıklığı : pik saatte 5 dk


İstasyon Yapıları: Her biri 6 şar kişilik tek yönde 2 kabinli ara direksiz ve iki istasyonlu havai hat taşıma sistemidir. Her hatta biri taşıyıcı, biri çekici olmak üzere iki halat vardır. Maçka ve Taşkışla arasında demokrasi parkı üzerinde iki istasyon arasında 333.5 metre uzunluğunda bir hat üzerinde bir yönde toplam 12 kişilik taşıma kapasitesi vardır. Enerji kesilmesi durumunda seferi tamamlama amaçlı bir jeneratör beslemesiyle takviyelidir. Hidrolik kaldırmalı iki fren tahrik makarasının iki yanağı üzerine tesir ederler.


Frenleme anında önce bir fren devreye girer, ikinci fren hız düşürülmesinde bir arıza olduğunda ve istasyonlardaki duruş anında devreye girer. Kabinlerin istasyonlara giriş hızları istasyon pabuçlarının girişi doğrultusunda bir mesafe detektörü tarafından kontrol ve kumanda edilmektedir. Her istasyonun iki yanında kabin seyir bitiminde hidrolik durdurucu vasıtasıyla kabin durdurulur. Bu duruş iki mesafe dedektörü ile emniyetli şekilde yapılır.İTÜ Maçka Kampusu: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampusu'nde İşletme Fakültesi, İngilizce Hazırlık Okulu, Dil ve İnkilap Tarihi Bölümü, Türk Müziği Konservatuarı, İTÜ Vakfı ofisleri ve İTÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Sosyal tesis, yabancı ve yerli misafirler için otel, lokanta, açık yüzme havuzu ve tenis kortları olanaklarina sahiptir. Bu kampüste Üniversiteye ait bir ana okulu ve kreş de bulunmaktadır. Taşkışla ile Maçka Kampüsleri arasında bağlantıyı saglayan teleferik servisi, İTÜ öğrencilerine önemli bir olanak sunmaktadır.


Ulaşım: Maçka kampüsü Beşiktaş - Nişantaşı hattı üzerindedir. Kampüse erişmek için Beşiktaş'tan gelip Nişantaşı'ndan geçen toplu taşıma araçları kullanılabilir. Taksim'den kampüse gelmek için Taksim - Maçka arasındaki teleferik hattı tercih edilebilir.

Kampüste Yer Alan Birimler şöyle; İşletme Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve İTÜ Vakfı Ofisleri.


İletişim  


İşletme Fakültesi(Öğrenci İşleri) 

Maçka Kampüsü 34357 

Maçka-İSTANBUL 

Tel : 0212 293 13 00 

Dahili: 2016 

Faks : 0212 240 72 60 

Web Adresi: www.isl.itu.edu.trMaçka’daki diğer önemli yapılar: Park Hyatt Istanbul, Maçka Akif Tuncel Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Şişli Öğretmenevi.Maçka semtinin posta kodu kaçtır?

Maçka'nın posta kodu şöyledir: 34367Harbiye Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir? 


Muhtar: Yavuz Tümtaş 

Adres: Harbiye Mah. Vali Konağı Cad. Şakayık Sk No: 49 Harbiye / İstanbul 

Telefon: 0212 232 09 97