Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mahmut Çelikcan kimdir?

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan kimdir? Mahmut Çelikcan, başkanlıktan önce hangi işlerde hizmet verdi?


Mahmut Çelikcan, 1964 Adana doğumludur. İlk Orta ve Lise eğitimini Adana’da tamamlayan Mahmut ÇELİKCAN, Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur. Eğitimin dinamik bir olgu olduğuna inanan Mahmut ÇELİKCAN, bireysel gelişim programlarına ve eğitim faaliyetlerine ara vermeyerek 2015 yılında Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Sosyal yaşamında, aile ve toplumsal değerlere yüksek hassasiyet gösteren Mahmut ÇELİKCAN, evli ve dört çocuk babasıdır.

 

İŞ VE KARİYER GEÇMİŞİ

 

Mahmut ÇELİKCAN iş hayatına, 1987 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde kontrol mühendisi olarak başladı. 1989 – 1993 yıllarında Diyarbakır Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde Kontrol Mühendisliği, 1993-2003 yıllarında Mersin Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde Kontrol Şefliği, Başmühendislik ve Bölge Müdür Yardımcılığı yaptı. Çevresinde çalışkanlığı ve iş disipliniyle tanınan ÇELİKCAN, 2003–2005 yıllarında Mersin, 2005-2007 yıllarında Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde ‘Bölge Müdürü’ olarak görev yaptı. Görevleri esnasında Ülkemiz için çok önemli olan Tarsus – Adana – Gaziantep (TAG) otoyol projesi, Akdeniz Sahil Yolu Projesi (Mersin – Antalya arası), Karadeniz Sahil Yolu Projesi yanında önemli tarihi varlıklarımızdan olan Taş Köprü ve Ölümsüzlük Şehri Misis Köprüsü Restorasyonu gibi Türkiye’ye mal olmuş dev projelerin planlamasında, projelendirmesinde, yapımında veya yönetiminde bulunmuştur.

 

SİYASİ HAYATI

 

Mahmut ÇELİKCAN, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde, AK PARTİ Adana Milletvekili Adaylığı ile siyasete adım attı. 2007-2008 yıllarında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam eden Mahmut ÇELİKCAN, 1 Aralık 2008 yılında Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı için görevinden istifa etti. 16 Ocak 2009’da AK PARTİ Yüreğir Belediye Başkan Adayı olan Mahmut ÇELİKCAN, 29 Mart 2009 seçimlerinde Yüreğir Belediye Başkanı seçildi. 5 yıllık hizmet döneminde Yüreğir’de Kentsel Dönüşümün birinci ayağı olan Kışla mahallesi 1. Etap tamamlandı, Taziye Evleri, Kültür Evleri, Yüreğir İlçesinin en büyük Merkez Kültür Parkı, Adana’nın ilk Engelli Koordinasyon Merkezi, Adana’nın en büyük Kültür Merkezi gibi ilçede gerçekleştirdiği irili ufaklı bir çok proje yanı sıra, insan ve çözüm odaklı hizmet politikaları ile Yüreğirli’nin takdir ve sevgisini kazanan Mahmut ÇELİKCAN, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde, bir önceki yerel seçime göre oylarını arttırarak ikinci kez seçildiği Yüreğir Belediye Başkanlığı görevini sürdürmek ile birlikte Yüreğir ve Adana için proje üretmeye ve çalışmalara devam etmektedir.