Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mahmutbey

1980 yılından sonra köy statüsünden çıkıp mahalle yapılan Mahmutbey Mahallesi, 1992 yılından sonra da Bağcılar’ın ilçe olması ile birlikte Bağcılar ilçe sınırlarında kaldı. Mahmutbey’de ilk yerleşim ise Rumlar tarafından gerçekleşti.Mahmutbey


Mahmutbey Mahallesi nerededir?


Bağcılar ilçesinin bir mahallesidir. İstanbul Avrupa Yakasında bulunur. Mahmutbey Mahallesi, 1992 yılına kadar Bakırköy’e bağlı olan Bağcılar köyünün bir mahallesi olarak Bakırköy sınırları içindeydi. Bağcılar’ın ilçe statüsüne geçmesi ile birlikte Mahmutbey Mahallesi de gelişmeye başladı. 1980 yılından sonra da köy statüsünden çıkartılıp mahalle yapıldı.


İstanbul Belediyesi İstatistik Müdürlüğünce yayınlanan İstanbul şehri İstatistik yıllığı 1930-1931 adli yayınında Mahmutbey Nahiyesi söyle verilir: 


Avas Köyü, Ayapa köyü, Ayayorgi köyü, Çifitburgaz köyü, Vidos köyü, ve Yenibosna köyü. Bunlardan Ayapa - Kirazli , Litros - Esenler , Vidos -Güngören, Ayayorgi - Kayabasi, Nifos - Kocasinan  ve Çifitburgaz - Bağcılar'ı olarak günümüz yerleşimini oluşturmaktadır.


Mahmutbey’de ilk olarak Rumlar yerleşmiş olup, Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile Yunanistan'a gönderildiler. Yerlerine ise Yunanistan'da yaşayan Türkler getirildi. 


Mahmutbey ismi nereden gelmektedir?

Eski adı Kalfa Köy olan Mahmutbey Mahallesi adını şu şekilde almıştır: 


Osmanlı yüzbaşısı mülazım Mahmut Bey, 1915 - 1917 yıllarında bu bölgede mangası ile birlikte bu bölgenin korumasını sağlamaktadır. O dönemler Rumların yaşadığı bölgede, Rumlar Türk askerini bölgeye sokmak istememektedir. Mahmut Bey, Rumların başkaldırıları sonucunda şehit düşmüştür. Bu olaylar 1917'de yaşanmıştır. Selanik’ten bölgeye göçen Türkler daha sonra bu semte Mahmut Bey’in adını vermişlerdir. 


Mahmutbey Mahallesi’nin yönetim yapısı nasıldır?


1980 yılında Bakırköy’e bağlı olan Mahmutbey, köy statüsünden çıkartılıp mahalle yapıldı ve Bağcılar’ın 1992 yılında Bakırköy’den ayrılıp ilçe olmasından sonra da Bağcılar ilçesinin bir mahallesi oldu. 


Mahmutbey henüz köy statüsünde iken köy arazisinden büyük bir kısmı satılarak 1950’li yıllarda Mahmutbey köy meydanına 3 katlı köy konağı yapıldı ve bu köy konağının zemin katı sinema ve tiyatro salonuna ayrıldı. Köy Konağı’nın birinci katı; Köy Muhtarlığı, sağlık kabini, jandarma karakolu, eczane ve postane yer alırken, ikinci katında ise iki daireye yer verildi. Bu dairelerden biri okul müdürü lojmanı diğer daire ise köye misafir gelenlerin kalacağı misafirhane olarak kullanılmaya başlandı. Fakat daha sonra bu bina Bağcılar Belediyesi tarafından yıkıldı.


Mahmutbey

Tarihi Muzul Kemeri


Mahmutbey Mahallesi’nde bulunan tarihi yapılar nelerdir?


1. Tarihi Muzul Kemeri

2. Burmali Çeşme

3. Demirli Çeşme 

4. Acı Çeşme

5. İmam Çeşmesi 

6. Ağaçlar Altı Çeşmesi 

7. Kara Hüseyin Çeşmesi


Mahmutbey Mahallesinde bulunan dernekler hangileridir?


1. Mahmutbey Selanikliler sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği

2. Mahmutbey Spor Kulübü Derneği

3. Mahmutbey Hasan Gürsu Camii Derneği

4. Mahmutbey İlköğretim Okulu Derneği

5. Mahmutbey Peyami Safa İlköğretim Okulu Derneği

6. Mahmutbey Mustafa Tuğsal Kuran Kursu Derneği


Mahmutbey Mahallesi’nde konut sektörü ne durumda?


İnşaat sektörünün gelişmesi ile birlikte en eski ve büyük ilçelerden biri olan Bağcılar’da da birçok konut projesi üretildi. Konut projelerinin ağırlıklı olarak Bağcılar’da yapılma sebeplerinden biri İSTOÇ, Giyimkent gibi iş merkezlerine yakın olması bir diğeri de Doğan Medya Center’ın Bağcılar’a taşınması olarak bilinmektedir. 

Ulaşım akslarının kolay olması ve gelişmekte olan ilçenin sınırları içinde yapılan konut projeleri ile son günlerde adı sıkça duyulmaktadır. Bağcılar’da gerçekleşen kentsel dönüşüm projesi de konut sektörünün bölgede gelişmesinin diğer bir nedeni olarak görülmektedir. 


Mahmutbey Mahallesi’nde bulunan konut projeleri hangileridir?


1. Polat Port Residence

2. Mall Of İstanbul

3. Double Park Residence

4. Mahmutbey Metro KonutlarıMahmutbey


Polat Port Residence projesinin özellikleri nedir?


3 bin 700 metrekare alan üzerine konumlandırıldı. Polat İnşaat tarafından hayata geçirilen projede toplam 82 konuta yer verildi. Projede yer alan 2+1 dairelerin alanları 90 metrekare, 110 metrekare ve 114 metrekare olarak belirlendi. 


Atatürk Havaalanı'na 8 kilometre, Basın Ekspress yoluna 1 dakika mesafede konumlandırılan Polat Port Residence, kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu, 24 saat güvenlik, basketbol sahası, sauna, fitness salonu, tenis kortu ve hamamı ile dikkat çekti. 


Satışların devam ettiği projede yer alan daireler 2013 Nisan ayı güncellemelerine göre; 330 bin TL ile 400 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.


Telefon: 0212 272 00 00 

Web Adres: www.polatinsaat.com.trMahmutbey


Mall Of İstanbul projesinde satış fiyatları kaç TL?


Torunlar GYO tarafından Mahmutbey’de konumlandırılan Mall Of İstanbul projesi; ofis, AVM ve rezidans olarak tasarlandı. 1+0'dan 4+1'e kadar farklı daire seçeneklerinin sunulduğu Mall Of İstanbul’da toplam 1.114 adet daire yapıldı. 


2013 yılsonunda terslim edilmesi planlanan projenin dikkat çekici özellikleri arasında ise Yüzme havuzu, fitness center, sauna, buhar odası, çocuk oyun alanları, alışveriş alanları, kafe, spor alanları yer aldı.


Mall Of İstanbul projesinin 2013 Mayıs ayı fiyat listesi de şöyle: 1+0 daireler 273 bin TL ile 288 bin TL, 1+1 daireler 392 bin TL ile 539 bin TL, 1,5+1 daireler 402 bin TL ile 520 bin TL, 2+1 daireler 507 bin TL ile 680 bin TL, 3+1 daireler 875 bin TL ile 1 milyon 118 bin TL, 4+1 daireler 836 bin TL ile 1 milyon 246 bin TL arasında satışa sunuldu.


Telefon: 444 2 664

Web Adres: www.mallofistanbul.com.trMahmutbey


Metro Konutları nerede yer alıyor?


8 katlı 3 bloktan meydana gelen Metro Konutları, Mekan Yapı ve Zümrüt İnşaat ortaklığı ile Mahmutbey’de konumlandırıldı. 2013 Haziran ayında teslim edilmesi planlanırken, 2+1 ve 3+1 konut seçeneklerine projede yer verildi. Metro Konutlarında toplam 128 adet daire yapıldı. 


TEM, E-5, İkitelli Sanayi Bölgesi ve İSTOÇ'a yakın konumda bulunan Metro Konutları’nın dikkat çeken özellikleri arasında ise her yaş grubu için çocuk oyun alanları, yürüyüş yolu, bisiklet parkuru, basketbol sahası, kamelya, spor alanları, yeşil alan ve dinlenme alanları yer aldı.


2013 Nisan ayı güncellemelerine göre; Mahmutbey Metro Konutları'nda 2+1 daireler 245 bin TL ile 285 bin TL arasında, 3+1 daireler ise 310 bin TL ile 375 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.


Telefon: 0 212 550 43 10

Web Adres: www.metrokonutlari.com

Mahmutbey


Double Park Residence hangi firma tarafından inşa edildi?


Mahmutbey'de Peyami Safa Caddesi'nde inşa edilen proje, Keleşoğlu İnşaat ve Nanda Yapı ortaklığı ile hayata geçirildi. 8 bin metrekare alan üzerine 184 adet daireden meydana gelen Double Park Residence’da konut alıcılarına; 1+1, 2+1 ve 3+1 konut seçenekleri sunuldu. 


2014 yılında teslim edilmesi planlanan projede yüzde 1 KDV oranı uygulanmakta olup, projeye ayrıca 15 adet ticari birim ve 196 adet kapasiteli otopark yapıldı. Projenin dikkat çeken bir diğer özellikleri de; fitness merkezi, rekreasyon alanı, sauna, yüzme havuzu, oyun odası, çocuk kulübü ve kafeteryalar oldu.


2013 Mayıs ayı güncellemelerine göre de minimum daire fiyatı 128 bin lira, maksimum 412 bin lira olarak belirlendi.


Telefon: 0212 445 19 20-17   

Web Adres: www.doublepark.com.tr


Mahmutbey Mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Adres: Mahmutbey Mah. Gazi Mustafa Kemal Cad.No:41 BAĞCILAR

Telefon: 0 212 445 11 47