Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mahmutbey - Bahçeşehir - Esenyurt metro hattı uzadı!

İstanbul'un Başakşehir ve Esenyurt İlçelerini kapsayan, Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt metro hattına 2 istasyon eklendi. Toplam istasyon sayısı 11 oldu..


Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt Uzatma Hattı Raylı Toplu Taşıma Sistemi projesine Valilikçe  “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi. Buna göre, Mahmutbey - Bahçeşehir - Esenyurt metro hattı resmen uzadı.


Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Raylı Toplu Taşıma Sistemi için 7 Aralık 2015 tarihinde projenin ilk 9 durağı olan Mahmutbey – Esenkent istasyonları arası için ÇED Gerekli Değildir kararı alınmıştı.


Projeye sonradan ilave edilen Ardıçlı ve Esenyurt Meydan istasyonları da artık resmiyete kavuşmuş oldu. Söz konusu bu iki istasyon 750 milyon TL'ye mal olacak. 


4 yılda tamamlanacak hat 2,7 kilometre uzunluğunda olacak. Birbirine paralel geliş ve gidiş tünellerinden oluşan metro hattı; Bölge Parkı, Mehmet Akif, Toplu Konut, Tema, Hastane, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent, Ardıçlı İstasyonlarından geçerek son istasyon olan Esenyurt Meydan İstasyonuna ulaşacak.


3.Havalimanı metrosuyla entegre

Mahmutbey istasyonunda M3 Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyatköy Metrosu ile Mehmet Akif İstasyonunda ise Ataköy – İkitelli Metro hattına, Temapark istasyonunda ise Halkalı-Arnavutköy-3.Havalimanı metro projesi ile entegre olarak İstanbul şehrinin toplam trafiğinin rahatlanması amaçlanıyor.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı