Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Maket ev satışları mercek altında!

TBMM Maketten Ev Satışlarını Araştırma Alt Komisyonu tarafından 'maket ev' üzerinden yapılan ev satışında yaşanan olumsuzlukları inceliyor.


Ev sahibi olmak isteyerek 'maket' üzerinden aldıkları ev ile yapılan ev arasında metrekare ve kalite farkı olanların şikayetlerini incelemek amacıyla TBMM Maketten Ev Satışlarını Araştırma Alt Komisyon kuruldu. Komisyon ise çalışmalarına hızla devam ediyor.


Sabah'ta yer alan habere göre; TBMM Maketten Ev Satışlarını Araştırma Alt Komisyonu, çeşitli çevrelerin konu hakkın öneri, tespit ve şikayetlerini dinliyor Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için inşaat firmaları, emlak sektörü ve bazı akademisyenlerden 'maket' üzerinden ev satışlarıyla ilgili bazı şikayet ve tespitler için komisyonda şu ifadeler kullanıldı:


"Yapı ruhsatı olmadan satışlara başlanması. Sözleşmelerin noterlerde satış vaadi sözleşmesi ile yapılmaması, yapılsa bile tek taraflı satış vaadi sözleşmesi şerhi hakkı verilmemesi. Cayma durumlarında tüketici kanununa aykırı uygulamaların yapılması. Net-brüt alan problemleri, bağımsız bölüm değişiklikleri, aynı bağımsız bölümlerin birden fazla satışının gerçekleşmesi. Site yönetimlerinin inşaat firması tarafından yönetilmeye çalışılması, bu aşamada ortak alanların kiraya verilmesi, satılmayan dairelerin aidatlarının ödenmeyerek satılan dairelerden masrafların çıkarılması."


Komisyona gelen tespitler ile özellikle yabancılara yapılan ev satışlarının yaşandığı mağduriyetler nedeniyle bazı ülkelere Türkiye'deki inşaat projelerinin tanıtımlarının engellenmesinin söz konusu olabileceği ve bu durumun da ihracatta düşüşe yol açacağını kaydetti.