Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mantolama fiyatları 2016!

Mantolama sistemi ısı, su ve kısmi ses yalıtımını içeren komple izolasyon sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, mantolama fiyatları 2016 ne kadar?


Mantolama sistemi ısı, su ve kısmi ses yalıtımını içeren komple izolasyon sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem, ısı izolasyonunda, ısıtma ve soğutma giderlerinden yüzde 50 tasarruf sağlanıyor.


Dış duvarlarda yapılan mantolama ile yaz-kış sıcaklık farkları 5 dereye kadar çıkıyor. 


Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılıyor. 


Mantolamada faydalı olması nedeni ile kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğunun vereceği karar yeterli oluyor.


Yalıtım yapıldıktan sonra da Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge olan "Binalarda enerji kimlik belgesi" nin alınması gerekiyor. 


Peki bir binaya mantolama yaptırmak kaça mal olur? Mantolama fiyatları 2016 ne kadar?


Mantolama metrekare fiyatları 30 ile 150 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ortalama olarak duvar alanı 800 metrekare olan bir binanın mantolama ücreti 30 bin TL'yi bulabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com