Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mantolama hangi binalarda zorunlu?

Mantolama, sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri vasıtası ile konutların içine girmesini ya da çıkmasını engellemek adına yapılıyor. Peki, mantolama hangi binalarda zorunlu?


Binalarda mantolama, sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri vasıtası ile konutların içine girmesini ya da çıkmasını engellemek adına yapılan işlemler olarak biliniyor.


Binalardaki ısı kayıplarının azaltılmasına, enerji tasarrufu sağlanmasına ve uygulamaya dair usul ve esasları yönetmelik kapsamında düzenleniyor.


Bu Yönetmelik hükümleri uyarınca TS 825 Standardında belirtilen hesap metoduna göre yetkili makina mühendisi tarafından mimari proje sistem detaylarına uygun olarak hazırlanan "ısı yalıtımı projesi" imar mevzuatı gereğince yapı ruhsatı verilmesi safhasında ısıtma/soğutma tesisat projesi ile birlikte ilgili idarelerce istenir.


Buna göre yeni inşa edilen tüm yapılarda mantolamanın da yapılması zorunlu oluyor. Peki, mantolama hangi binalarda zorunlu değil?


Eski binalara mantolama yapılması zorunlu olmuyor. Ancak eski binalara enerji kimlik belgesi alınması zorunlu oluyor.


Zorunlu olan husus mantolama yaptırmak değil 02.05.2017 tarihi itibarıyla mevcut-yeni tüm binaların enerji kimlik belgelerini almış olmaları gerekiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com