Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mantolamada oy birliği şart mıdır?

Eski binalarda malikler, karar alarak yapıya mantolama yapabiliyor. Peki, apartmanda mantolama yaptırmak için yeter sayısı nedir? Mantolamada oy birliği şart mıdır? Oy çokluğu yeterli midir?


Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği gereğince, bina inşaatına ruhsat alınırken gerekli olan belgeler arasında mantolama projesi de yer alıyor.


Buna göre yeni yapılar mantolama yapılarak inşa ediliyor. Eski binalarda ise malikler, karar alarak yapıya mantolama yapabiliyor.


Peki, apartmanda mantolama yaptırmak için yeter sayısı nedir? Mantolamada oy birliği şart mıdır? Oy çokluğu yeterli midir?


Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılıyor. 


Mantolamada faydalı olması nedeni ile kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğunun vereceği karar yeterli oluyor.


Yenilik ve ilaveler:


I - Faydalı olanlar:

Madde 42 – Kat malikleri,anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.


Engellilerin yaşamı için zorunluluk göstermesi hâlinde, proje tadili kat maliklerinin en geç üç ay içerisinde yapacağı toplantıda görüşülerek sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karara bağlanır. 


Toplantının bu süre içerisinde yapılamaması veya tadilat talebinin çoğunlukla kabul edilmemesi durumunda; ilgili kat malikinin talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliği veya krokiye göre inşaat, onarım ve tesis yapılır. İlgili merciler, tasdikli proje değişikliği veya kroki taleplerini en geç altı ay içinde sonuçlandırır. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com