Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Markalı konut

Gayrimenkul sektöründe ilgi ve satış payı hızla artan konut alanıdır. Markalı konut, 2000’li yılardan itibaren gayrimenkul sektörüne girdi, mortgage sistemi, alım gücü yüksek insan sayısının artışı ve nitelikli konut beklentisinin yükselmesiyle oluştu.Markalı konutMarkalı konut kavramı nasıl doğdu?


Türkiye ekonomisine paralel olarak 2000’li yıllardan itibaren büyüme içine giren gayrimenkul sektörü bu dönemde markalı konut  projeleriyle tanıştı. Bu yıllarda  mortgage sisteminin konut alımını kolaylaştırması ve ekonomik seviyesi artan kişilerin nitelikli konut beklentilerinin yükselmesiyle markalı konuta talep başladı. Markalaşma süreciyle birlikte birçok inşaat firmasının mahalle arasındaki projeler yerine site tarzı 1000-2000 konutun olduğu projelere kaydığı dikkat çekiyor.  Şehir içinde olmasına rağmen kişilere daha fazla yeşil alan sunan, içinde havuz, spor salonu, SPA’sı, hamamı, tenis kortları, kapalı otoparkı bulunan projeleri sunan markalı projelerin de oranı artmaya başladı. Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) verilerine göre Türkiye’de son 10 yılda yapılan konutların yaklaşık yüzde 5’i markalı konut firmaları tarafından üretildi.Ekim 2013 itibariyle kaç bin adet markalı konut üretildi? 


Markalı konut projeleri özellikle İstanbul’da yoğunlaşırken, son yılda yapılan 700 bine yakın markalı konut projelerinin yüzde 80’inin İstanbul’da olduğu belirtiliyor. Ancak bu verilere rağmen sektörde konut üretiminin hala büyük kısmı marka olmayan, henüz kurumsallaşamamış, finansal ve organizasyonel derinliği, kuvvetli geçmişi olmayan firmalardan yapıldığı dikkat çekiyor.


Son 10 yıl içinde Türkiye’de toplam 5 milyon 529 bin 405 konut yapılırken, bu konutların yüzde 9.1’ine denk gelen 504 bin 309’unu TOKİ, yüzde 1.5’ine denk gelen 84 bin 600’ünü Emlak Konut GYO, yüzde 1.6’sına denk gelen 88 bin 766’sını 17 üyesi olan KONUTDER üyeleri yaptı. Geriye kalan yüzde 87.7’lik kısmın ürettiği konut sayısı ise 4 milyon 851 bin 730. Bu firmaların çoğunluğu da 5-10 daireli apartmanlar inşa eden küçük ölçekli firmalar. Bunların birçoğunun da merpen altı iş yaptığı dile getiriliyor. Markalı konutları kimler satın alıyor?


Markalı konutların müşteri profilini öğrenmek için tıklayın!


Markalı konut sektörü nasıl destek bulur?


Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı ve aynı zamanda KONUTDER Başkanı olan Ömer Faruk Çelik, markalı konut sektörünün desteklenmesi için firmaları kayıt dışılığa iten bazı faktörlerin de ortadan kalkması gerektiğinin altını çizdi. Çelik, tapu harcı, sözleşmelerdeki damga vergileri, noter harçları ve KDV gibi vergilerinin, küçük firmaları kayıtdışına iterken büyük firmaları ise aşağı çektiğini kaydetti. Kurumsallaşmak isteyen sektör oyuncuları arazi edinirken gerçek bedelden tapu harcını ve emlak vergisini ödediğini, ancak kayıt dışı kalmak isteyenlerin ise bu bedellerden kaçındığına işaret eden Çelik,  bu nedenle devletin haksız rekabetin oluşmaması adına vergileri gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Çelik ayrıca,  markayı güçlü kılmanın yolunun, müşteriye bölgeye de ‘değer katmak’tan geçtiğine vurgu yaptı. Markalı konut neden bu kadar çok ilgi gördü? 


Markalı evlerle birlikte alıcılara sunulan imkanların sayısı da çok fazla artamaya başladı.  Markalı süreçle birlikte insanlara yalnız “başlarını sokacakları bir ev” değil, adeta bir çevre, bir yaşam biçimi sunuldu. Yüzme havuzu, spor salonu, bahçeler, kameriyeler, oyun salonları gibi projede yaşayanların hayatını zenginleştiren donatılar yer alırken, insanların binadan çıkar çıkmaz yeşile basacakları özel peyzajlı alanlar tasarlandı. Tüm bunlarla insanların yaşam kalitesi artırılırken metropollerde yaşayan insanların sağlıktan eğlenceye, alışverişten spora her türlü kompleksi bünyesinde barındıran markalı projeleri tercih etmeleri yönündeki eğilimin gelecekte daha da artacağı belirtiliyor.İstanbul’da markalı konut satışında hangi yaka önde? Avrupa mı, Anadolu mu?

İstanbul’un iki yakasındaki markalı konutlarda rekabetin yönü değişiyor. İstanbul Anadolu yakasındaki konutlarda fiyat artışı dikkat çekiyor. Son iki ayda Anadolu’daki fiyat artışı Avrupa’yı geçerken, satış hızında Avrupa öne çıkıyor.


Başka bir deyişle, Anadolu yakasındaki konutlar Avrupa’ya göre daha fazla değerleniyor. Buna karşın, yatırımcı Avrupa yakasındaki konutları tercih etmeye devam ediyor. Avrupa yakasındaki konutların satış hızı Anadolu yakasındakileri geride bırakıyor.


Reidin-Gyoder’in Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1.51, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 13.80 artış oldu.İstanbul’un Anadolu yakasındaki markalı konutların fiyatları neden artıyor?


Son aylarda, Anadolu yakasındaki markalı konutların Avrupa yakasına göre daha fazla değerlendiği görülüyor. Endeks, Eylül ayında bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde değişmezken, Anadolu yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise yüzde 0.34 oranında arttı.

Ağustos ayında Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 1.48, Anadolu yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise yüzde 2 artış olmuştu.


Endeksin başlangıç dönemi olan 2010 Ocak’tan bu yana tutulan veriler incelendiğinde de Anadolu yakasındaki konutların daha fazla değerlendiği görülüyor. Endeksin başlangıç dönemine göre Anadolu yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 4.3 puan fazla artış gösterdi.


Markalı konut satışında hangi yaka daha hızlı? 


Rapordaki ‘Yeni Konut Stok Erime Hızı’ incelendiğinde ise özellikle son aylarda Avrupa yakasındaki projelerin daha hızlı satıldığı görülüyor. Ağustos 2013’te Türkiye genelinde stok erime hızı yüzde 5.97 olurken, bu oran Avrupa yakasındaki projelerde yüzde 6.48, Anadolu yakasındaki projelerde ise yüzde 4.52 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında da benzer bir tablo yaşanmış, Avrupa yakasındaki stokların erime hızı yüzde 6, Anadolu yakasındakilerin ise yüzde 3.20 olmuştu.


Hürriyet Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; Nisan 2013’ten bu yana Avrupa yakasındaki konutlar daha hızlı satılırken, Anadolu yakasında düşüş görülüyor. Nisan’dan önceki dönemde ise Anadolu yakasındaki satışlar Avrupa’ya göre çok daha hızlı yapılıyordu.


Markalı konut projelerinde KDV avantajı nedir?


Bu yılın (2013) başında yeni konut projelerinde 150 metrekareden küçük dairelerde Katma Değer Vergisi (KDV) oranı yüzde l'den yüzde 18'e çıkarılmıştı. Ancak ruhsatını 2012 yılında alan projeler bu artıştan etkilenmedi. 1 Ocak 2013 tarihinden önce ruhsat alan projelerde, büyüklükleri 150 metrekareye kadar olan dairelerin satışında KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanmaya devam ediyor. Yüzde l'lik KDV avantajı uygulanan projelerde artık saydı miktarda konut kaldı. 


Okulların açılması ile birlikte konut satışlarında da artış bekleniyor. Bu avantajdan yararlanmak için artık son şans. 

Para Dergisi’nin haberine göre; İstanbul'un hemen her semtinde KDV'si düşük olan projeler var. İnşaat firmaları, ruhsatım 2012'de aldıkları projelerde kalan son daireleri satmaya devam ediyor. Satışı devam eden projelerde 150 metrekarenin altında, KDV oranı yüzde 1 olan daire sayısı sınırlı. Sektör temsilcileri ev sahibi olmak isteyenlere ellerini çabuk tutmalarını öneriyor. Bazı inşaat firmalarının yöneticileri, "Satacak daire bulmakta zorlanıyoruz" derken, bazıları ise "Yüzde 1'lik KDV avantajını kaçırmayın" uyarısıyla ev sahibi olmak isteyenlere yol gösteriyor. İstanbul’un 2013 yılı markalı konut projeleri hangileri? 


İstanbul adeta markalı konut cennetine döndü. Şehrin dört bir yanında birbiri ardına lüks konut projesi yükseliyor. Lükste ve konforda birbirleri ile yarışan İstanbul markalı konut projeleri insanların hayal sınırlarını bile zorluyor. Sadece bir yuva değil yepyeni bir yaşamın kapılarını da aralayan markalı konut projelerinde fiyatlar da o kadar korkutucu değil. Hemen her bütçeye uygun ev var. Zengin sosyal olanaklarla donatılan markalı konut projelerinde 92 bin TL’ye de ev var 2 milyon TL’ye de…İşte tüm detayları ile İstanbul markalı konut projeleri 2013….

İşte Emlakkulisi.com’dan Şengül Kırmızıtaş’ın 14 Eylül 2013 tarihli haberine göre İstanbul markalı konut projeleri 2013…


Sinerji İstanbul: Anadolum İnşaat güvencesiyle Pendik’te inşa edilen Sinerji İstanbul projesi 6 bin 533 metrekare alan üzerinde toplam 165 daireden oluşuyor. 1+1 ve 2+1 daire seçeneklerinden oluşan Pendik Sinerji İstanbul projesinde konutlar 139 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Dairelerin beyaz eşyadan mobilyaya kadar dayalı döşeli teslim edildiği Anadolum İnşaat Sinerji İstanbul projesinde daire teslimlerinin Haziran 2014’te yapılması planlanıyor. Sinerji İstanbul’da 24 ay vade farksız taksitle konut sahibi olunabiliyor. Future Park: Hiper Gayrimenkul tarafından Esenyurt’ta hayta geçirilen Future Park projesi, 35 bin metrekare alan üzerinde yükseliyor. Toplam bin 600 konuttan oluşan Future Park projesinde stüdyodan 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri yer alıyor. Konutların 92 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu Esenyurt Future Park projesinde yüzde 10 peşinatla konut sahibi olunabiliyor. 48 ay vade farksız taksit imkanının sunulduğu Hiper Gayrimenkul Future Park projesinde konut teslimlerinin 2015 yılında yapılması planlanıyor. Future Park Atatürk Havaalanı, Olimpiyat Stadı ve TÜYAP Fuar Merkezi’ne çok yakın mesafede konumlanıyor. 


Viaport Venezia: Bayraktar&Gürsoy Yatırım Ortaklığı güvencesiyle Gaziosmanpaşa’da inşa edilen Viaport Venezia projesi 82 bin metrekare alan üzerinde toplam 5 blokta oluşuyor. Toplam 2 bin 200 konuttan meydana gelen Gaziosmanpaşa Viaport Venezia projesinde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri yer alıyor. Konut teslimlerinin 2014 yılında yapılması planlanan Viaport Venezia projesinde konutlar 321 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Banka kredisi ile konut sahibi olunabilen Viaport Veneziya Gaziosmanpaşa projesinde taksit ödemeleri 1 yıl sonra başlıyor. 


Eagle Park: Ase Yapı tarafından Kartal’da hayata geçirilen Eagle Park projesi, 8 bin 588 metrekare alan üzerinde 2 bloktan oluşuyor. Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve stüdyo daire seçeneklerinden oluşan Kartal Eagle Park projesinde konutlar metrekaresi 2 bin 800 TL’den satışa sunuluyor. Stüdyo dairelerin 46-60 metrekare, 1+1 dairelerin 65-90-125 metrekare, 2+1 dairelerin 95-100-132-140-168 metrekare, 3+1 dairelerin ise 120 metrekare olarak tasarlandığı Ase Yapı Eagle Park projesinde konut teslimlerinin 18 ay sonra yapılması planlanıyor. Yüzde 40 peşinatla konut sahibi olunabilen Eagle Park Kartal projesinde kalan tutar ise banka kredisi ile taksitlendiriliyor. 


Skyland: Skyland projesi Eroğlu Gayrimenkul tarafından Seyrantepe’de inşa ediliyor. İstanbul Seyrantepe’de Türk Telekom Arena Stadı’nın yanında inşa edilen projede toplam 830 daire yer alıyor. Seyrantepe Skyland projesinde stüdyodan 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri yer alıyor. Projede stüdyo daireler, 384 bin TL’den, 1+1 daireler 553 bin TL’den, 2+1 daireler 768 bin TL’den, 3+1 daireler ise 1 milyon 89 bin TL’den satışa sunuluyor. Banka kredisi ile daire sahibi olunabilen Eroğlu Skyland projesinde 12 ay sonra yüzde 10 ara ödeme yapılıyor, 24 ay sonra yüzde 10, 36 ay sonra yüzde 10 daha ara ödeme yapılıyor. Kalan konut bedelinin yüzde 60’lık kısmı ise banka kredisi ile taksitlendiriliyor. Projede konut teslimlerinin Ağustos 2016’da yapılması planlanıyor. 


Mahal Sancaktepe: Denge Yapı güvencesiyle Sancaktepe’de hayata geçiriliyor. 15 bin 640 metrekare alan üzerinde yükselen Mahal Sancaktepe projesinde toplam 306 adet daire yer alıyor. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Denge Yapı Mahal Sancaktepe’de konutlar 123 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Yüzde 1 KDV oranının uygulandığı projede yüzde 1 peşinatla daire sahibi olunabiliyor. Taksitlerin 822 bin TL’den başlangıç gösterdiği Mahal Sancaktepe projesi 9 katlı 6 bloktan oluşuyor. Projede konut teslimlerinin Aralık 2014’te yapılması planlanıyor. 


Ritim İstanbul: Proje Maltepe’de Dumankaya İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. Toplam 863 rezidans daireden oluşan Dumankaya Ritim İstanbul projesinde konut teslimlerinin Mayıs 2015’te yapılması planlanıyor. Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire seçeneklerinden oluşan Maltepe Ritim İstanbul projesinde stüdyo daireler 213 bin TL ile 313 bin TL arasında, 1+1 daireler 295 bin TL ile 403 bin TL arasında, 2+1 daireler 437 bin TL ile 662 bin TL arasında, 3+1 daireler 557 bin TL ile 750 bin TL arasında, 4+1 dairelerde 829 bin TL’den, 5+1 daireler ise 2 milyon 83 bin TL ile 2 milyon 296 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Projede 36 ay vade farksız taksitle konut sahibi olunabiliyor. 


Kale Kent: Gül İnşaat ve Liv Yapı tarafından Beylikdüzü’nde hayata geçirilen Kale Kent projesi, 33 blokta toplam bin 471 daireden oluşuyor. Stüdyodan 4+1’e kadar farklı daire seçeneklerinin sunulduğu Beylikdüzü Kale Kent projesinde konutlar 106 bin TL ile 610 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Konut teslimlerinin 2015 yılında yapılması planlanan Beylikdüzü Kale Kent projesinde banka kredisi ile konut sahibi olunabiliyor. Projede ayrıca firma bünyesinde de alternatif ödeme seçenekleri bulunuyor. 


Marmaroom: Evko-Meot İnşaat ortaklığında Maltepe’de hayata geçirilen Marmaroom projesi 13 bin metrekare alan üzerinde 3 blokta toplam 260 daireden oluşuyor. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Maltepe Marmaroom projesinde büyüklükleri 54 ile 145 metrekare arasında değişen daireler 169 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Banka kredisi ile daire sahibi olunabilen Marmaroom projesinde firma bünyesinde de alternatif ödeme seçenekleri sunuluyor. Marmaroom Konutları, E-5’e araçla 3-4 dakika, Kadıköy-Kartal sahil yonulan 5-6 dakika, Bağdat Caddesi’ne 10 dakika, Kadıköy-Kartal hattına ise çok yakın mesafede konumlanıyor. Projede konut teslimlerinin 2014’te yapılması planlanıyor. 


Mai Residence: Fer Yapı tarafından Kartal’da hayata geçirilen Mai Residence projesi, 11 bin metrekare alan üzerinde toplam 213 daireden oluşuyor. 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Kartal Mai Residence projesinde konutlar 262 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 2014 yılında konut teslimlerinin yapılması planlanan Fer Yapı Mai Residence projesinde banka kredisi ile konut sahibi olunabiliyor. Mai Residence Fer Yapı projesinin sosyal olanakları arasında ise mini müzik stüdyosu, sinema odası, fitness salonu, bilardo, hobi odaları, havuz, çocuk oyun alanı, cafe lounge, depo alanlar, çok amaçlı spor sahası, güvenlik ve otopark bulunuyor.

 

N5 Suites: Özyurtlar İnşaat tarafından Beylikdüzü’nde hayata geçiriliyor. Toplam 190 konuttan oluşan Beylikdüzü N5 Suites projesinde stüdyo ve 1+1 daire seçenekleri yer alıyor. Beylikdüzü N5 Suites projesinde stüdyo daireler 149 bin TL’den, 1+1 daireler ise 240 bin TL’den satışa sunuluyor. Yüzde 40 peşinatla konut sahibi olunabilen Özyurtlar N5 Suites projesinde kalan tutar ise firma bünyesinde 36 ay vade farksız taksitlendiriliyor. Beylikdüzü N5 Suites projesinde konut teslimlerinin Haziran 2015’te yapılması planlanıyor. 


Cornerlife: Keleş İnşaat ve Beyaz İnşaat ortaklığında hayata geçirilen Cornerlife Güneşli projesi, 2 blokta toplam 211 konuttan oluşuyor. Stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Cornerlife Güneşli projesinde stüdyo daireler 195 bin TL’den, 1+1 daireler 274 bin 800 TL’den, 2+1 daireler 337 bin 400 TL’den, 3+1 daireler ise 612 bin TL’den satışa sunuluyor. Projede 48 ay yüzde 0,13, 60 ay yüzde 0,25, 90 ay yüzde 42, 120 ay yüzde 0,50 faiz oranı ile taksit yapılıyor. Cornerlife Güneşli’de daireler mutfak, banyo dolapları, portmanto, bulaşık maniseni, fırın, set üstü ocak, davlumbaz ve klima hazır bir şekilde teslim edilecek. 


Soyak Park Aparts: Halkalı’da Soyak Yapı tarafından hayata geçiriliyor. 2 etaptan oluşan Halkalı Soyak Park Aparts projesinde ilk etapta 647, ikinci etapta ise 474 daire yer alıyor. Stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Soyak Park Aparts’ta stüdyo daireler 121 bin TL’den, 1+1 daireler 185 bin 500 TL’den, 2+1 daireler 239 bin 500 TL’den, 3+1 daireler 350 bin 500 TL’den satışa sunuluyor. Konut teslimlerinin hemen yapıldığı projede banka kredisi ile daire sahibi olunabiliyor. Soyak Park Aparts’ta firma bünyesinde de alternatif ödeme seçenekleri sunuluyor. 


Batışehir: Ege Yapı Group tarafından Bağcılar’da inşa edilen Batışehir projesi toplam 3 bin 226 konuttan oluşuyor. Tamamlandığında 15 kişiye ev sahipliği yapacak olan Bağcılar Batışehir projesinde rezidans, ofis ve ticari birimler bulunuyor. Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve dubleks daire seçeneklerinden oluşan Ege Yapı Batışehir projesinde fiyatlar 181 bin TL’den başlıyor. Banka kredisi ile daire sahibi olunabilen Batışehir İstanbul Bağcılar projesinde ilk etap hariç yüzde 1 peşinat veriliyor, yüzde 24 ise Nisan 2014’te ödeniyor. Kalan tutar ise banka kredisi ile taksitlendiriliyor. Projede ilk etap teslimleri hemen yapılıyor. 


Terrace Mix: İnanlar İnşaat tarafından Esenyurt’ta hayata geçirilen Terrace Mix projesi, toplam 945 daireden oluşuyor. Stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinden oluşan Esenyurt Terrace Mix projesinde stüdyo daireler 89 bin TL’den, 1+1 daireler 110 bin TL’den, 2+1 daireler 220 bin TL’den, 3+1 daireler ise 300 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Ekim 2014’te konut teslimlerinin yapılması planlanan İnanlar Terrace Mix projesinde banka kredisi ile 120 aya kadar taksit yapılabiliyor. Terrace Mix Esenyurt projesi, havalimanına 10 dakika, metrobüs durağına ise 5 dakika uzaklıkta bulunuyor.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016