Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Marley

Marley, yer döşemelerinde kullanılan, plastik bir yapı malzemesidir. Karo ve rulo şeklinde serilerek de yerleştirilebilir.Marleyin özellikleri nedir?


Marley; yer döşemesinde kullanılan bir yapı malzemesidir. Karo halinde olabileceği gibi bir rulo şeklinde serilerek de yerleştirilir. 1.65 ve 2 mm kalınlığı olan marleylerin karo boyutları ise 25X25 ya da 25X50 cm’dir. Plastik bir malzemeden oluşur. Marley içerisinde bulunan asbest malzemesinden dolayı bütün dünyada yasaklanmıştır.


Polivinil klorit (PVC) ve asbestten yapılan ve çimento şap üzerine yapıştırılarak kullanılan termoplastik döşeme kaplama gerecidir. 450-500 dozlu çimento harcı ile yapılıp çelik mala ile perdahlanmış ve çok iyi kurumuş şap üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılan karoların sert ve esnek olarak iki türü vardır. Esnek yer karoları ısıtılmadan bükülebilirler, sert karolar ısıtılınca vinil asbestli duvar karosu gibi esneklik kazanırlar.Marley


Marley döşemeleri nerelerde kullanılır?


Hastanelerde, okullarda, ofislerde, fabrikalarda, kamu binalarında ve en önemlisi ise evlerde marley kullanımı yaygındır. 


Marley nasıl temizlenir?


Marley temizlemesi hassas bir konudur. Bazı kimyasalların bulunduğu deterjanlar marley yüzeylerini çizebilir, rengini soldurabilir. Bu yüzden arap sabunu ile marley yüzeyini temizlemek en iyi yöntemdir. Son silme suyuna ise çok az çamaşır yumuşatıcı konulursa marleylere parlaklık verir. 


Marley üzerine parke döşenir mi?


Marley üzerine parke döşenebilir ama dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Şöyle ki; klasik parke döşemek için marleyleri sökmek gerekebilir. Marleyler sökülmeden klasik parke döşemesi yapılır ise marleyin altında bulunan zift, yapıştırıcının etkisine zarar verebilir.


Marley nasıl döşenir?


Öncelikle marley döşenecek olan yüzeyin düz ve temiz olması gerekmektedir. Ardından marley yapıştırıcıların kıvamına gelinceye kadar karıştırılmalı be yüzeye sürülmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; yapıştırıcının ne çok fazla ne de çok az sürülmemesi gerektiğidir. Eğer yapıştırıcı çok sürülürse kusma yapabilir ve marley yüzeyinde hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. Az geldiği takdir de ise marleylerde kuruma ve kırıklıklar oluşur. 


Marley döşemesine, marleyin yapılacağı yüzeyin 90 derecelik açı kısmından başlanması gerekmektedir. Serme marley kullanılacak ise ölçümlerin düzgün bir şekilde alınıp serilmesi, karo ise uygun ve açıklık bırakmayacak şekilde hesaplanarak döşenmelidir.Marley