Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Marmara Mühendislik

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı da yapan Vehbi Orakçı’nın kurduğu firmadır. İstanbul’da Marmara Residence ve Irak’ta Durrat Kerbela projeleriyle gündeme gelmiştir.
Marmara Mühendislik ne zaman kuruldu?Yük. Müh. Vehbi Orakçı, 1989 yılında kazandığı Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü’nde eğitimini sürdürürken; henüz bir üniversite öğrencisiyken 1993 yılında Marmara Mühendislik İnşaat San. Tic. ve Ltd. Şti.’ni kurdu.Vehbi Orakçı kimdir? 


Marmara Mühendislik’in kurucusu Vehbi Orakçı hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Vehbi Orakçı, Marmara Mühendisliği nasıl anlatıyor?


 

İşte Orakçı’nın firmanın internet sitesinde yayınlanan o yazısı; 


“Marmara Mühendislik İnşaat olarak 20 yıllık deneyimimiz, uzman kadromuz ve hayata geçirdiğimiz onlarca projeyle bölgemize ve ülkemize değer katmaya devam ediyoruz. 1993 yılındaMarmara Kavaklı Evlerini inşa ederek başlattığımız projelerimize 1996 yılında Beylikdüzü Sahil Villalarıyla ikinci önemli adımı attık. 1998 yılında Silivri Konaklarını müşterilerimize sunduk ve 2000 yılında Gürpınar Haktas Konutlarını yenileyerek çok katlı yapı alanında deneyim kazandık.


2003 yılında, gıda sektöründeki yatırımlarımızın merkezi olarak, Marmara İş Merkezini bölgemize kazandırdık. Bu süreçte başardığımız farklı konseptte 30’u aşkın projeyle yüzlerce kişiye istihdam imkânı oluşturduk.


Toplumsal talepler ve hizmet arzumuzun kesişmesiyle 2004 yılında Beylikdüzü halkına hizmetkarlık gibi onurlu bir göreve seçildik. Başkanlık görevimiz boyunca etik olmayacağı düşüncesiyle ve görevimizi tam hakkıyla ifa etmek için şirketimizin Mühendislik ve İnşaat faaliyetlerini durdurduk. Beylikdüzü Belediye Başkanlığımız süresince “Halka hizmet, Hakka hizmettir” anlayışıyla çalışarak beylik pazarı, dev kültür merkezi, halk eğitim merkezi, mesleki eğitim merkezi, stadyum, 4 halı Saha, sosyal tesisler, 13 Okul, 2 Öğrenci Yurdu, 6 sağlık Ocağı, 6 spor salonu, 27 park, koruluklar, camiiler ve ana arter yollardan müteşekkil 136 önemli eseri halkımızın hizmetine sunduk.


5 yıllık halka hizmet görevimizden sonra şirketimizin başına geçtiğimiz 2010 yılında yeni bir heyecanla, ilk olarak ”GARDEN EVLERI” projesi ile başladık ve 8 ay gibi kısa bir zamanda, rekor bir hızla bitirdik.

Şimdi, hayatın her anını keyfe dönüştürecek çok özel ve farklı bir projeye imza atıyoruz.


Deniz manzarası, konfor, güvenlik, prestij, ekonomik fiyat ve maksimum kalite ile bütünleşen ”MARMARA RESIDENCE”i size sunmanın onurunu ve hazzını yaşıyoruz."Marmara Mühendislik hangi konularda haber oldu? Marmara İnşaat Bağdat'ta 700 milyon dolarlık konut yapacak! (Emlakkulisi.com, Ekim 2012)


Marmara Mühendislik ve İnşaat Bağdat'ta 700 milyon dolar tutarında 6 bin konut anlaşması yaptı. Marmara Mühendislik ve İnşaat A.Ş. ile Irak Sünni Divanı Vakfı arasında Başkent Bağdat'ın güneyindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın karşısında yapılması planlanan Dicle City Toplu konutlarının yapım anlaşması imzalandı. Durrat Kerbela projesi için start verildi! (Emlakkulisi.com, Ekim 2012)


Marmara Mühendislik & Yapı A.Ş. kuruluşunun 20. yılında Irak’ta toplam değeri 150 milyon dolarlık Durrat Kerbela projesi için start verdi…


Kerbela şehrinin en büyük projesi Durrat Kerbela projesinin  temeli   3 Ekim Çarşamba günü saat: 17.00’da atılıyor..


Projenin temel atma töreni,  Irak Başbakanı  Sn. Maliki, Başbakan Yrd. Ali Dabbagh ve çok sayıda davetlinin katılımlarıyla gerçekleştiriliyor..


Durrat Kerbela projesi 660.000 m2 alanda 1260 villa, 3 okul,  2 camii, spor tesisleri , alışveriş merkezi ve sosyal tesislerden oluşuyor…


Marmara Mühendislik & Yapı A.Ş.’nin Irak’ın Kerbela şehrinde yapımına başladığı Durrat Kerbela projesi 3 yılda tamamlanacak. Proje bitiminde Kerbela Şehrinin çehresini değiştirecek ve modern bir yaşam merkezi haline gelecek…Marmara Mühendislik, Irak'ta 600 milyon dolarlık proje yapacak (Hürriyet.com.tr, Temmuz 2012)


Marmara Mühendislik, Irak'ın başkenti Bağdat'ın en gözde arazilerinden birinde 600 milyon dolarlık bir projeye imza attı.Marmara Mühendislik
Kerbela'da da 150 milyon dolarlık bir proje yapan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, Irak'ta en az 3 milyon konut ihtiyacı olduğunu söyledi.


Önceki dönem Ak Parti'den Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapan fakat daha sonra 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' iddiasıyla 5 ay boyunca hapis yatan Orakçı hapisten çıktıktan sonra kendi işi olan inşaatçılığa döndü. 

Hakkındaki iddiaların aslı olmadığını ve o dönem kendisine tuzak kurulduğunu öne süren Orakçı, "Hiç olmayan şeyler var gibi gösterildi. Bu olay bölgede siyasi mekanizmayı tanzim etmeye çalışan ve rant elde etmek isteyen bazı işadamları ve bazı kolluk kuvvetlerinin bana kurdukları bir kumpas. Ama o tuzağa  takılacak bir malzeme yok. Biz bir elekten geçtik ve 5 ay boşu boşuna içeride yatmış olduk"  dedi."GÖRDÜK Kİ ÇOK KISITLI İMKANLARLA BAŞLAMIŞLAR"


Marmara Mühendisliği 1993 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde okurken kurduğunu anlatan Orakçı, 2004'te belediye başkanı olduğu döneme kadar villa projeleri ağırlıklı olmak üzere 100'e yakın inşaat yaptıklarını belirtti.

Orakçı şöyle devam etti:


"Görevdeyken çok sık yurtdışına gitme şansımız oldu. Dünyanın, Beylikdüzü'nden ya da İstanbul'dan ibaret olmadığını anladık. Başkanlık bitince de elimizdeki tüm imkânları yurtdışında başka mecralara taşıyalım dedik. Bunu düşünerek Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın düzenlediği gezilere katıldım. Endonezya, Mısır, Kazakistan gibi birçok yere gittik ve yurtdışında başarılı olmuş şirketlerin sahipleri ile tanışıp büyüme hikayelerini dinledik.

Bir baktık ki, STFA'dan Nurol'a, Makyol'dan Limak'a kadar birçok şirket evveliyatında çok kısıtlı imkan ve bütçelerle yola çıkmış. Ama dünyadaki pazarın büyüklüğünden faydalanarak hızla büyümüşler. Biz de uzmanlığımızı ve çevremizi kullanarak bu mecraya daldık."


KERBELA'DA 1260 ADET VİLLA


Irak'ın bu tür büyük projelere ihtiyacı olan bir pazar olduğunun altını çizen Orakçı, "Ben değişik ülkeleri gezerken birçok ülkede pazarın aktörlerinin artık yerleşik hale gelip oturduğunu, bizim de bu aşamada onlarla tam rekabet edemeyebileceğimizi düşündüm. Rekabet gücümüzün yüksek olduğu veya kendimizi daha iyi ifade edebileceğimiz alanları aradım. Irak da 40-50 yıldır savaşlar nedeniyle bir türlü gelişemeyen bir pazar. Ama artık Türkiye'yi görüyorlar, daha iyi yaşamak ve daha iyi yerlerde oturmak istiyorlar " şeklinde konuştu. 


Irak'ta ilk olarak Divaniye'de bir iş aldıklarını ancak orada istedikleri sonucu elde edemediklerini söyleyen Orakçı, şunları anlattı:


"Divaniye'den sonra Kerbela'da 150 milyon dolarlık bir projeye vardı. İhaleye girdik ve kazandık. 660 bin metrekare üzerinde altyapısı, üst yapısı yolları ve kültürel alanları ile resmen yeni bir şehir kuruyoruz. 1260 adet villa yapacağız. Biz daha başlamadan projeyi organize eden şirket villaların yüzde 90'ını satmış bitirmiş. Bu da en büyük şansımız.


Bir ülke düşünün, 40 milyon kişi tek bir ev alacak bir ortam bulamamış yıllardır. Bunların yüzde 1'i varlıklı olsa 400 bin insan yapıyor, bizim de hedefimiz o kesim. Irak'ta şu anda en az 3 milyon konuta ihtiyaç var."


EL DEBBAH MİSAFİRİM OLDU


Orakçı, 'hükümetler arasında yaşanan restleşmeler sizi hiç korkutmuyor mu' sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Aslında bizim yaptığımız işlerin o noktada faydaları var. Mesela Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Debbah Kerbela'da bizim yaptığımız projeden ev almış ve Türkiye'ye geldiğinde benim misafirim oldu. Aynı zamanda mühendis olduğu için saatlerce inşaatlar üzerine sohbet ettik.


İki ülkenin de siyasi polemikleri büyütmesinin kimseye faydası yok. Çünkü onların bize bizim de onlara ihtiyacımız var. Bu ekonomik zenginliği boğmak yerine büyütmek lazım. Dönem dönem gerilimler olsa da bence kontrollü bir durum var. Kurulan iş ilişkileri polemikleri azaltıyor."


Kerbela'daki projenin Irak'ta tanınmalarına yardımcı olduğunu anlatan Orakçı, sonraki dönemde yeni projeleri için adlarının geçmeye başladığını kaydetti.


Irak'ta projelerin belirli kurumlar tarafından ihale edildiğini anlatan Orakçı, "Bağdat'ta altyapı, park ve peyzaj işleri yapan bir Türk firması, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın karşısındaki arazide büyük bir proje yapılacağı bilgisine ulaşınca bizi refere etmiş. 1 milyon metrekarelik, Dicle Nehri'ne cepheli ve Irak Sünni Vakfı'na ait bir arazi. Bize geldiler, yaptıklarımızı incelediler ve sonrasında ihaleye giriş izni verdiler" dedi.


ALICISI HAZIR


Vakfa Irak'ta var olan Arap mimarisinden farklı bir proje sunduklarını ve bu proje sayesinde ihaleyi aldıklarını anlatan Orakçı, şöyle devam etti:


"Onlara 3-5 katlı, içinde AVM, ofisler olan ve home ofis olarak kullanılabilecek residans tarzı bir kule inşaatı önerdik. Mimariyi bir huni şeklinde tasarladık. Projede 6 bin 500'e yakın konut, 325 ofis, 325 residans dairesi ve 60 bin  metrekarelik bir AVM olacak. Toplam maliyeti 600 milyon dolar. Satışlardan sonra dönüşü ise 1 milyar dolar olacak."


Vakfın imkanlarının çok büyük olduğunu ve alıcının da vakıf üyeleri olduğunu anlatan Orakçı, "Biz projeyi organize edip süreci ve sistemi kuruyoruz. Projeye başladığımızda vakıf bizden alıyor zaten konutu. Ödemelerde de bir sıkıntı yaşanacağı zannetmiyoruz. Çünkü bu vakıfla çalışan hiç bir firma ödeme sorunu yaşamamış. Zaten burada problem çıkarsa üreticiden çıkar. Un var, şeker var, yağ var, siz helvayı yapacaksınız" diye konuştu.


BÜYÜKLER KORKUYOR, BİZİM GİBİ ŞİRKETLER GİRİYOR


Orakçı, Bağdat'taki güvenlik endişeleri ile ilgili olarak da şunlara dikkat çekti:


"Bağdat civarında biraz güvenlik endişesi var ama çok üst düzey bir tehlike yok. Aramalar, güvenlikler, askerler, kameralar... Bunlar biraz tedirginlik yaratıyor. Bazen patlayan bombalar oluyor ama lokal olarak kalıyor. Hayat devam ediyor sonuçta orada da."


Güvenlik endişesi nedeniyle A plus firmaların Bağdat'a girmek konusunda çekingen davrandıklarını anlatan Orakçı," Onlar girmeyince bizim gibi gelişmek ve büyümek isteyen gözü kara şirketler giriyor. Bizim için fırsat doğuyor" dedi.


USTA MAAŞI 2 BİN DOLAR 


Irak'ta ki projeleri için Türkiye'den devamlı eleman gönderdiklerini anlatan Orakçı, kalifiye eleman ihtiyacının en üst noktada olduğunu kaydetti.


Orakçı, usta mertebesindeki her çalışanın en az 2 bin dolar civarında maaş aldığını, üstelik tüm masraflarının da karşılandığını belirtti.Marmara Residence’yi tanıttı, temel atılmadan yarısı satıldı (Yön Gazetesi, Ocak 2012) 


İnşaat sektöründe “Vehbi Orakçı yaparsa güvenli yapar, tam yapar” güvencesini kazanan Marmara mühendislik tarafından yapımı devam eden Marmara Residence’nin daha temeli atılmadan dairelerin yarısının satıldığını da ifade ederek, İstanbul’un yeni çekim merkezi Beylikdüzü’nde yükselen Marmara Residence, 20 yıldır bulunduğu bölgede önemli projelere imza atmış olan Marmara Mühendislik İnşaat tarafından yapılmaktadır. 11 farklı tipte toplam 70 bağımsızkonuttan oluşan 18 katlı Residence’ta dairelerin büyüklükleri 67 ile 150 metrekare arasında değişmektedir. Daire sahiplerinin kullanımı için Residence’nin en üst katı sosyal donatı alanı olarak hizmet verecektir.


Hizmet ve çalışmalarını bir sinevizyon gösterileri ile tanıtan Orakçı, bu hizmetlerde 2 Katlı Otopark, Bayve Bayanlar İçin Ayrı Hamam, Bayve Bayanlar İçin Ayrı Sauna, Çocuk Oyun Alanı, Teras Cafe bulunduğu ifade edildi. Marmara Mühendislik
Marmara Residence


TEKNİK ÖZELLİKLER İSE ŞÖYLE AÇIKLANDI :


Yüksek Teknoloji ile depreme dayanıklı üretim. Radye temel ve fore kazık, Ses ve ısı yalıtımı, Dış cephe mantolama Granit ve Kompozit kaplama, Duvarlar su bazlı satenboya ve duvar kağıdı, Merkezi uydu sistemi ve wireless internet altyapısı, Güvenlik kartlı asansörlerle otoparktan katlara çıkış, Banyo, koridor, mutfak, tüm ıslak zeminler 1. Sınıf seramik ve granit, Mutfaklarda ankastre ürünler (davlumbaz, fırın, set üstü ocak). 24 saat kapalı devre kamera sistemi ve güvenlik hizmeti, 24 saat hizmet veren resepsiyon hizmeti, Payölçerli merkezi ısıtma sistemi ve klima, Tüm mekanların ihtiyaçlarını karşılayacak güçte jeneratör, Daire girişinde ahşap kaplamalı çelik kapı, dekoratif ahşap kaplamalı iç kapılar, Modern banyo mobilyaları, Birinci sınıf vitrifiyeler.


"İYİ YALITIMLI BİNA" ÖZELLİĞİ…


Tüm yapılarda mantolama ısı yalıtımı, Salonlarda split klima altyapısı, Tüm yapılarda mantolama ısı yalıtımı, Salonlarda split klima altyapısı, Ortak alanlarda full beslemeli otomatik jenerarör sistemi, Her odada TV ve telefon prizi, Kablo TV sistemi altyapısı,Yangın ihbar sistemi, Her dairede 2 adet harici telefon altyapısı, çevre aydınlatma sistemi, Kapalı otoparklarda sprinkler yangın söndürme cihazları da bulunmaktadır. Marmara Residence’te tüm imalatlar 1. sınıf marka ve kalitede Marmara Mühendislik & Insaat güvencesiyle gerçekleştirildiği konusu ifade edilerek bu konuda basın mensuplarına birer tanıcı dergi-büroşür dağıtıldı.Marmara Mühendislik iletişim bilgileri neler?Marmara Mühendislik & Yapı A.Ş. – Merkez Ofis

Adres   : Cumhuriyet Mahallesi Nazım Hikmet Bulvarı No : 68 Marmara Residence Beylikdüzü – Esenyurt / İstanbul

Telefon : (+90) (212) 872 84 84 – 852 28 98

Fax        : (+90) (212) 852 31 11

E-mail  : info@marmaramuhendislik.org


Marmara Mühendislik & Yapı A.Ş. – Satış Ofisi

Adres   : Cumhuriyet Mahallesi Nazım Hikmet Bulvarı No : 68 Marmara Residence Beylikdüzü – Esenyurt / İstanbul


Telefon : (+90) (212) 853 0 222

Fax        : (+90) (212) 852 31 11

E-mail  : info@marmaramuhendislik.org


Marmara Mühendislik & Yapı A.Ş. – Ofis

Adres   : Kavaklı Mah. Marmara Cad. Yaman iş Hanı K:1 No:5 Beylikdüzü / İstanbul

Telefon : (+90) (212) 875 30 39

Fax      : (+90) (212) 875 24 04

E-mail  : info@marmaramuhendislik.org


Marmara Aras Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı

Adres   : Büyükşehir Mah. Beylikdüzü Cad. A7 Blok K:1 D:2 Beylikdüzü / İstanbul

Telefon – Fax : (+90) (212) 872 34 33

E-mail  : info@marmaramuhendislik.org

Web Adresi: www.marmaraas.comÖnerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları