Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Marmara Üniversitesi arazileri

Marmara Üniversitesi'nin arsa zengini olduğunu biliyor muydunuz? İşte Üniversite'nin TOKİ tarafından satılacak değerli arazileri:Marmara Üniversitesi arazileri


Marmara Üniversitesi nasıl kuruldu?


Marmara Üniversitesi; Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi ismi altında 16 Ocak 1883 yılında kuruldu. İlk öğrencileri, Cağaloğlu’nda İstanbul Kız Lisesi’nin arkasındaki bir evde eğitime başladı. 1887’de 13 öğrencisini mezun eden Marmara Üniversitesi, 21 Eylül 1889’da Maârif Nezâreti’ne bağlandı ve 1893 yılında tekrar açılmak üzere kapatıldı.


Maârif Nezâreti’ne bağlı olarak 15 Ekim 1897 tarihinde tekrar açılan Marmara Üniversitesi, 1959 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi haline dönüştü. 1982 yılında ise yapılan düzenlemeler ile adı Marmara Üniversitesi olarak değiştirildi.


İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Mühendislik, Tıp, Diş Hekimliği ve İlahiyat Fakülteleri başta olmak üzere akademik birimlerde Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça’dan oluşan 5 dilde eğitim veren Marmara Üniversitesi’ne bağlı yerleşkelerde şu semtlerdedir: Göztepe, Haydarpaşa, Bahçelievler, Bağlarbaşı, Kartal, Beyazit, Anadolu Hisarı, Şişli, Nişantaşı, Acıbadem, Sultanahmet, Selimpaşa, Başıbüyük.


Marmara Üniversitesi arazileri


Marmara Üniversitesi arazileri nerede yer alıyor?


Göztepe: 147 dönüm, 

Üsküdar (Bağlarbaşı): 39 dönüm,

Nişantaşı: 24 dönüm,

Bahçelievler: 4 dönüm,

Üsküdar (Validebağ): 50 dönüm,

Halkalı: 1.182 dönüm,

Kartal: 1.000 dönüm, 

Selimpaşa: 11 dönüm.


Marmara Üniversitesi arazileri

Kenan Evren Kışlası


Marmara Üniversitesi nereye taşınacak?


Maltepe Başıbüyük’te yer alan Kenan Evren Kışlası’nın boşaltılmasından sonra Marmara Üniversitesi bu araziye talip oldu. Birçok farklı semtte yer alan çok değerli arazilerini satışa çıkarıp, tüm fakülteleri bu arazi üzerinde toplamayı düşünen Marmara Üniversitesi arazileri TOKİ tarafından satışa çıkarılacağı açıklandı.


Satışa çıkarılması planlanan bu arazi 2 bin 457 dönüm olup, Marmara Üniversitesi’nin taşınacağı Kenan Evren Kışla arazisi ise 2 bin 500 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Konu ile ilgili Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül şu açıklamalarda bulundu:


"2010 yılında 58 bin öğrencimiz vardı, şimdi sayı  73 bine ulaştı.  Altyapı eksiklikleri de ciddi sıkıntılar oluşturmaya başladı. Biz de bu süreçte arayışa girdik. Üniversitemizi  iki ayrı yakadaki ayrı yerde toplamayı planlıyorduk.


Askeri birliklerin çeşitli sebeplerle şehir merkezlerindeki yerlerini boşaltma ve çevreye doğru çekilme kararı aldıklarını öğrendik. Üniversitemizin çeşitli birimlerinin yer aldığı bölgeye komşu olan Kenan Evren Kışlası’na bu süreçte talip olduk. Çeşitli görüşmeler ve uzun, yorucu bir bürokratik sürecin ardından Milli Savunma Bakanlığı ile üniversitemiz arasında ön protokol düzenledik.


2500 dönümlük bu alan üniversitemizin bütün birimlerinin toplanacağı bir alan olarak bize tahsis edildi. Bu süreçte Başbakanımızın da değerli katkıları oldu, kendisine müteşekkiriz.”


Prof. Dr. M. Zafer Gül sözlerine şöyle devam etti:


Haydarpaşa’daki tarihi binada yer alan Hukuk Fakültesi, Altunizade’deki Fakültesi ve Sultanahmet’teki tarihi binadaki birimler yerinde kalacak. Onların dışında Bahçelievler’den Kartal’a, Şişli’den Anadolu Hisarı’na kadar değişen 12 ayrı noktadaki kampüslerimiz bu alanda toplanacak. Yapılan protokol gereği Kenan Evren Kışlası içinde faaliyet gösteren Levazım, Maliye ve Dil okullarını askeriyenin göstereceği alanda biz inşa edeceğiz. Ayrıca üniversitemizin boşaltacağı bina ve arsalar yapılan protokolle TOKİ tarafından satılacak ve elde edilecek gelirden bu 2500 dönümlük alanın bedeli ödenip, üniversitemizin yeni kampüsü yapılacak. Üniversitemizin uzmanları ve Genelkurmay’ın ilgili birimlerinden yetkililerin oluşan bir heyet bu taşınmazların piyasa değerini tespit etmek üzere çalışmaya devam ediyor.”Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016