Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Marmara Üniversitesi - TOKİ

Marmara Üniversitesi arazilerini TOKİ’ye devredecek karşılığında da Maltepe’deki Kenan Evren Kışlası arazisine yerleşecekti. Bir yıla yakın süre geçti, üniversitenin toplam 2 bin 457 dönümlük arazileri halen TOKİ'ye devredilmedi... Peki, Marmara Üniversitesi arazilerinde son durum nedir? İşte cevabı...Marmara Üniversitesi - TOKİ

Marmara Üniversitesi arazilerinde son durum nedir?


Marmara Üniversitesi, İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki 2 bin 457 dönümlük değerli arazilerini satış için TOKİ’ye devredecek ve tüm kampüslerini Maltepe’deki 2 bin 500 dönümlük Kenan Evren Kışlası’na taşınacaktı. Ancak aradan bir yıla yakın süre geçmiş olmasına rağmen 5 Şubat 2014 itibariyle ne Kenan Evren Kışlası’nın bulunduğu alanda yeni kampüsler için kazma vuruldu ne de araziler TOKİ’ye devredildi… 


Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül, 09 Mart 2013 tarihinde katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada “10 yıl içinde Maltepe’ye taşınıyoruz” demiş ve 14 farklı kampüste yer alan üniversitenin 10 yıl içerisinde Maltepe’deki ortak kampüs alanına taşınacağını söylemişti. Marmara Üniversitesi, Fındıklı Mahallesi’ne kaç kampüs taşıyacak?  


Üniversite, 25 Mart 2013 tarihli bir habere göre; Maltepe'deki 12 kampüsünü Kenan Evren Kışlası'na taşımaya hazırlanıyor. Milli Savunma Bakanlığı'yla imzalanan protokol gereği, kışladaki Levazım, Maliye ve Dil Okulu, Şile'ye taşınacak. 


İlahiyat Fakültesi ve Hukuk Fakültesi dışındaki tüm bölümleri bu kampüs içerisinde yer alacak. 


Üniversitenin Bahçelievler, Göztepe, Nişantaşı ve Anadolu Hisarı gibi yerlerde bulunan mülkleri satılarak, askeriyeden alınan arsanın bedeli ödenecek ve yeni kampüs inşa edilecek.Fındıklı Mahallesi’ndeki kampüste neler olacak? 


Rektör Gül, yeni kampüste bulunacak yapıları şöyle özetlemişti; “Kürek yarışları ve diğer su sporlarının rahatlıkla  yapılabileceği bir yapay göl yapacağız. Kampüsümüzün merkezinde ise büyük bir kütüphane olacak. Öğrenci kulüpleri İngiltere ve Amerika’daki örneklerini geride bırakacak. Uluslararası yarışmayla en uygun mimari projeyi seçeceğiz”…

 


Kenan Evren Kışlası’na kurulacak kampüsle ilgili son durum nedir?


Marmara Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre Kenan Evren Kışlası arazisine kurulacak kampus için proje yarışması yapılacak, yarışmada birinci seçilen proje uygulanacak. Ancak proje yarışmasının ne zaman yapılacağı henüz netleşmedi. Marmara Üniversitesi arsalarının TOKİ’ye devrinde son durum nedir?


Marmara Üniversitesi’nin Göztepe, Üsküdar Bağlarbaşı ve Validebağ, Nişantaşı, Bahçelievler, Kartal, Çatalca ve Halkalı’da  bulunan toplam 2 bin 457 dönümlük arazisi 5 Şubat 2014 itibariyle TOKİ’ye devredilmedi.

Marmara Üniversitesi arsalarının büyüklükleri nedir?


Marmara Üniversitesi’nin çeşitli lokasyonlarda sahip olduğu arsaların büyüklüğü şöyle;


Göztepe arsası: 147 dönüm,

Üsküdar – Bağlarbaşı arsası: 39 dönüm,

Üsküdar Validebağ arsası: 50 dönüm, 

Nişantaşı arsası: 24 dönüm, 

Bahçelievler arsası: 4 dönüm, 

Halkalı arsası: 1182 dönüm, 

Kartal arsası: 1000 dönüm, 

Çatalca arsası: 11 dönüm.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016