Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Maslak - Sarıyer - İstanbul

Maslak; İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı bir mahalle iken 18 Ekim 2012’de kabul edilen yasadan sonra Ayazağa ile birlikte Sarıyer’e bağlanan mahalledir. Plazalarla Merkezi İş Alanı olan Maslak’ta 4 binden fazla işyeri var.


Maslak

Maslak nerede?

Maslak; İstanbul’un Avrupa Yakasındadır. 18 Ekim 2012 tarihine kadar Şişli ilçesine bağlı olan Maslak’ın kuzeyinde ve doğusunda Sarıyer vardır. Batısında Ayazağa, güneyinde Huzur mahallesi, güneydoğusunda Beşiktaş ile komşudur.

Maslak hangi ilçeye bağlı?

Maslak daha önce Şişli’nin ilçesiyken Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu’nda 18 Ekim 2012 tarihinde kabul edilen 13 ili büyükşehir kapsamına alan Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’lerde (Kanun Hükmünde Kararname) Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın 2 maddesi ile Sarıyer’e bağlandı. Aynı değişiklikle Maslak’la beraber Ayazağa ve Huzur da Sarıyer ilçesinin mahallesi oldu. 

Özellikle plazaların yoğun olduğu Maslak'ta 4 binin üzerinde iş yeri bulunuyor. Mesken sayısı 400 civarında. 

Maslak’ın Sarıyer’e bağlanmasına Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül nasıl tepki verdi?

Yazılı bir açıklama yapan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, kararı doğru bulmadığını söyledi. Bu bölgelerin ilçe olduğu günden bu yana Şişli'ye bağlı olduğunu bildiren Sarıgül, açıklamasında ''Biz de uzun zamandır bu bölgelere yönelik hizmet projeleri gerçekleştiriyoruz. Bir milletvekilinin verdiği önergeyle böylesine bir değişikliğin yapılmasını doğru bulmuyorum. Bu yanlışlığın yasalaşmadan düzeltileceğini ümit ediyorum'' ifadesini kullandı.

Maslak

Maslak’ın genel özellikleri nelerdir?

Maslak’ta ilk yerleşim birimleri benzin istasyonları ve birkaç önemsiz yapı olmuştur. Son yıllarda ise iş merkezlerinin, gökdelenlerin yükseldiği Maslak’ta nüfus yoğunluğu ise sadece çalışma saatlerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun dışında günün geri kalan kısmında Maslak sessiz bir semttir.

İTÜ’nün ana yerleşkesi ile Harp Akademileri Maslak’ta inşa edilmiştir. Maslak’ta yer alan en yüksek bina ise 47 katlı ve 192 metre uzunluğundaki Spine binasıdır. 1980’li yıllardan itibaren bankaların, kurumsal firmaların, büyük şirketlerin kurulmaya başladığı Maslak’ta çalılık ve ağaçlık alanlar geniş yer tutmaktadır.

Maslak’ta yer alan tarihi yapılardan biri 17 bin metrekarelik orman arazisi üzerine konumlandırılan Maslak Kasırları’dır. Levent ile Ayazağa yolunu birbirine bağlayan noktada yer alır. Bu çerçevede Maslak’ta yaşam; Maslak Kasırları’nın yapımı ile yani Sultan 2.Mahmud Dönemi’nde başlamıştır. Geçmiş tarihte sultanlar için av ve dinleneme yeri olan Maslak’ta yer alan ve günümüze kadar gelebilen diğer yapılar ise şöyledir: Kasr-ı Hümâyûn, Mabeyn-i Humâyûn ve Limonluğu, Çadır ve Köşk Paşalar Dairesi.

Maslak’ta yer alan önemli yapılar hangileridir?

1. Sun Plaza

2. Windowist Tower

3. 42 Maslak Residence

4. Spine Tower

5. Park Plaza

6. Diamond Of İstanbul

7. Eclipse Maslak

8. Sheraton Otel

9. Maslak 1453

10. Mashattan

11. My Home Maslak

12. Sun Plaza

13. Maslak No 1 Ofis Kulesi

14. Eclipse Maslak Evleri

15. Tat Tower

16. Hema Hattat Holding Binası

17. İMKB Binası

18. İTÜ Yerleşkesi

19. Harp Akademileri

20. Palms Maslak

Hangi İETT hatları ile Maslak’a gidilir?

Beşiktaş’tan Maslak’a

25T 

29A 

29C 

29D 

40B 

Ayrıca Beşiktaş’tan Sarıyer istikametine giden herhangi bir dolmuş da Maslak’tan geçer. 


Taksim’den Maslak ‘a


25T 

325YK 


Sarıyer’den Maslak’a


25A 


Şişli’den Maslak’a

29Ş 


Yenikapı’dan(Eminönü) Maslak’a

325YK 


Anadolu yakasından gelenler için 


Arabayla Boğaziçi Köprüsü ya da FSM Köprüsü’nden Levent çıkışından Sarıyer istikametine doğru giderken Maslak’a ulaşırsınız. 


Vapurla gelecekler için 


Üsküdardan veya Kadıköy’den Beşiktaş’a vapurla geçilir. Sonra ister dolmuşla ister otobüsle Maslak’a gidilir. 


Kadıköyden yada Bostancidan Dolmuşla gelecekler için 


Her iki semttende Beşiktaş-Taksim dolmuşuna binip Beşiktaş’ta inip ister yine dolmusla ister yine otobüsle Maslak’a gidilir. 


Pınar Mahallesi-4.Levent Metro 

29 


Maslak’ta hangi alışveriş merkezleri vardır?


1. İstinye Park

2. Özdilek Alışveriş Merkezi

3. Metrocity

4. Kanyon

5. Dubai Towers

6. Mallpark


Maslak bölgesine hangi konut projeleri inşa edildi?


1. Eclipse Maslak

2. Maslak 1453

3. Mashattan Konutları

4. Vadistanbul


İstanbul’un en gürültülü yeri Maslak seçildi:


Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından İstanbul genelinde bir ses analizi yapıldı. Bu analiz 1 hafta sürdü. Ses analizi kapsamında; Kadıköy, Üsküdar, İstiklal Caddesi, Maslak Büyükdere Caddesi, Eminönü-Karaköy, Laleli-Beyazıt ve Sarıyer'de 30 dakikalık ses kayıtları  alındı.


Analiz sonuçlarına göre en sessiz yer Sarıyer seçilirken en yüksek sese sahip olan yer ise Maslak seçildi.Maslak


Hangi eğlence merkezi Maslak’ta?


Yeşilçam sanatçısı Türker İnanoğlu’na ait olan TİM Show Center Maslak’ta yer alıyor. 2005 yılında hizmete açılan TİM Show Center, Kültür Girişim Belgesi’ne sahiptir.


TİM Show Center özellikleri şöyle; dev sahneli 1.810 kişilik ana salonu, kablosuz internet bağlantısı, ortalama 120-200 kişi kapasiteli 4 adet sinema salonu, 1 adet 68 kişi kapasiteli VIP sinema salonu, sinema salon fuayesi, birbirine bağlanabilir şekilde tasarlanmış her biri ellişer metrekarelik 4 adet toplantı odası, 1 adet 130 metrekarelik toplantı odası, 1 adet 302 kişilik tiyatro salonu, bar & cafe ve 1 adet VIP Restaurant, 600 araçlık otopark,  8 ayrı dilde simultane tercüme kabinleri, 12 adet kamera ile canlı yayın olanakları.

 

 Maslak


Maslak 1453 projesinin özellikleri nedir?


Maslak 1453; Ağaoğlu tarafından 2012 yılında Maslak’ta hayata geçirildi. 314 dönüm arazi üzerine konumlandırılan projede toplam 5 bin 300 bağımsız bölüm yer aldı. Bunun 4 bin 700’ü daire olarak tasarlandı. Projede yer alan konutların 2015 yılı Aralık ayında teslim edilmesi planlandı.


Ağaoğlu, Maslak 1453 projesi için Dubai’de 1-4 Ekim tarihleri arasında bir tanıtım düzenledi. Projede yer alan konutların yüzde 25-30 civarını mütekabiliyet yasasının onaylanması sonrası yabancılara satmayı hedefledi.  Maslak 1453 projesi 16 Ekim 2012 tarihinde satışa çıktı ve satışa çıktığı ilk gün 500 adet konut satarak bir rekora imza attı.

Projede yer alan en yüksek bina 55 en düşük ise 21 katlı. Toplamda 24 kulenin yapılacağı Maslak 1453 projesinde ticari alanlarda yapıldı. Ağaoğlu Maslak 1453 kapsamında yer alan konutlar, 1+0’dan 4+1’e kadar tasarlandı. Konut büyüklükleri ise 64 metrekareden başladı.

Maslak 1453 projesinde konut alıcılarına çok fazla alternatif sunuldu. Bunlardan bazıları şöyle: Alışveriş caddesi, Tiyatro, Moda merkezi, Çocuk oyun alanları, Orman manzarası, Kişisel bakım merkezi, Eğlence merkezi, Spor salonları.

Yüzde 25’in peşin geri kalan bakiyenin ise banka kredisi ile ödenebildiği projede yer alan daireler 2013 Mart ayı itibari ile 277 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.

İletişim bilgileri: 444 6 777 - www.maslak1453.com