Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa çıktı!

Makro İnşaat ve Akyapı imzasıyla yükselen, “Türkiye’nin, Deprem İzolatörlü İlk Konut Projesi” olan Mavera Comfort projesi bugün satışa çıktı. Projedeki dairelerin fiyatları 590 bin TL'den başlıyor...


Makro İnşaat ve Akyapı ortaklığında inşa edilen, “Türkiye’nin, Deprem İzolatörlü İlk Konut Projesi” olan Mavera Comfort projesi satışa çıkarıldı. Mavera Comfort ile daire sakinlerine, deprem anında ve sonrasında binanın tüm fonksiyonlarında kesinti olmaksızın, konforlu ve güvenli bir yaşam sunuluyor. 


Mavera Comfort projesinin lansmanı bugün Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Akyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, Japon Sismik Izolasyon Dernegi (JSSI) Başkanı Profesör Akira Wada, İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitiüsü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütcü ve Özgüven Mimarlık Kurucu Ortağı Uğur Özer Özgüven katıldı.  


Mavera Comfort, kapsamlı sosyal tesislerle, huzur veren geniş peyzaj alanlarıyla, açık-kapalı spor ve çocuk oyun alanlarıyla, hayatı kolaylaştıran daire içi fonksiyonel tasarımlarla “Mavera” kalitesini, kesintisiz konfor ve birçok ayrıcalıkla daire sahipleriyle buluşturuyor.


Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL

Hayatınızın her alanında kesintisiz konfor


Daha önce, şehir hastaneleri, veri merkezleri, köprüler gibi yüksek önem arz eden yapılarda kullanılan Deprem İzolatörleri, şimdi ilk defa nitelikli bir konut projesinde de kullanılacak. 


Mavera Comfort, yaklaşık 65 bin metrekarelik alan üzerinde, zemin + 9 katlı bloklardan oluşacak. Projede 2 oda 1 salondan, 4,5 oda 1 salona kadar farklı tiplerde, toplam 705 konut yer alacak. “Hayatınızın her anında kesintisiz konfor” ilkesine bağlı kalarak, tüm detayları yerli ve yabancı deprem uzmanları, konusunda uzman mimarlarla dizayn edilen Türkiye’nin Deprem İzolatörlü İlk Konut Projesi unvanına sahip Mavera Comfort, hayatınızı kolaylaştıracak merkezi süpürge sisteminden, daire içi su sensörlerine, yangın ve hırsız alarm sistemlerinden, elektrikli araç şarj istasyonlarına kadar birçok detay düşünülerek tasarlanıyor. 


Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL

“Deprem izolatörü, konut projelerinde yaygınlaşmalı” 


Deprem izolatörüne sahip Türkiye’nin ilk nitelikli konut projesine ev sahipliği yapmaktan ve  “Gelir Paylaşımı Modeli” ile projede yer almaktan mutlu olduklarını belirten Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, daha önce kentsel dönüşüm adına Başakşehir’de birçok örnek projeyi hayata geçirdiklerini, bu projeyi de depreme hazırlık adına, kentsel dönüşüm kadar önemli bir hamle olarak gördüklerini ifade etti. Bu anlamda Türkiye için Mavera Comfort’ın diğer Belediyelere de gerek şehircilik, gerekse depreme ön hazırlık anlamında örnek bir model olacağına dikkat çekti.


Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL

“Deprem izolatörü, binanın sigortasıdır”


Başakşehir ilçesinde bugüne kadar Mavera markasıyla binlerce konut teslim ettiklerini dile getiren Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Başakşehir ilçesinde ‘Mavera’ markasının, kalite ve konfor anlamında en çok bilinen marka olmayı başardığını vurguladı. Ercan Uyan, şimdi Mavera Comfort projesi ile konforu daha da ileri taşıdıklarını, ayrıca deprem anında ve hemen sonrasında da konforu kesintisiz ve sürekli kılacak bir hedefle bu projeyi inşa ettiklerini ifade etti. 


Geleneksel yapı sistemlerinin, deprem anında oluşan sarsıntının, yapının tamamında, olduğu gibi hissedilmesine imkân tanıdığını dile getiren Uyan, "Bu durum, daire içinde sabitlenmemiş mobilya ve eşyalarda devrilmelere, taşıyıcı olmayan duvarlarda çatlamalara ve en önemlisi, yaşayanların konforunun bozulmasına yol açan psikolojik etkilere sebep oluyor. Deprem İzolatörleri ise yapının deprem anında her iki yönde meydana gelecek hareket isteğine imkân tanımasından dolayı, sarsıntının minimum seviyede hissedilmesini sağlıyor. Bu sayede yapılarda “her alanda kesintisiz konfor” olarak isimlendirdiğimiz, asansörler, elektrik ve mekanik sistemler gibi, binanın tüm fonksiyonlarında süreklilik sağlıyor" şeklinde konuştu. Ercan Uyan, kesintisiz konfor ilkesine göre tasarlanan Mavera Comfort’ı, Başakşehir Belediyesi öncülüğünde  “Türkiye’nin Deprem İzolatörlü İlk Konut Projesi” olarak sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. 


Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL


Akyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı yaptığı açıklamada, Deprem İzolatörünün asıl amacının, deprem anında yapıya kontrollü olarak hareket kabiliyeti sağlamak olduğunu ve bunun sonuncunda yaşanan sarsıntının yapıda minimum seviyede hissedildiğine dikkat çekti.


Bu projede artan yapı maliyetlerini, kâr marjlarını minimize ederek karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Asmalı, kendileri için şu aşamada önemli olan konunun, böyle bir birikimi inşaat sektörüne kazandırmak olduğunu, depreme hazırlık aşamasında bu tür projelerin artmasını çok önemli gördüklerini, gerçek kârlarının, böylesine önemli bir konuda sektöre verdikleri katkı olacağını belirtti. Deprem yalıtımının yapıyı korumaya alan sigorta elemanı olduğunu dile getiren Mahmut Asmalı, Mavera Comfort gibi bir projeyi hayata geçirerek, Türkiye’nin konut sektöründeki standartlarını bir üst seviyeye taşıdıklarını dile getirdi. 


Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL


Özgüven Mimarlık kurucu ortağı Uğur Özer Özgüven, Başakşehir bölgesindeki büyük gelişim potansiyelii işaret ederek, Mavera Comfort projesinin sektörde yeni bir kilometre taşı olacağına da dikkat çekti. Projelerinin, hemen hepsi birbirinin aynı tercihleri ve olanakları vaadeden konut projelerinden bariz bir şekilde ayrıldığını çizim ve grafiklerle anlatan Özgüven, "Olimpiyat köyüne sıfır konumu, proje içindeki ticaret birimleri, çalışma alanını dört bir taraftan çevreleyen donatı alanları, metro ve toplu ulaşım hatlarının kesişimindeki konumuyla kullanıcılarının sadece proje özellikleriyle değil; çevresel ihtiyaçlar açısından da benzersiz avantajları olacak" dedi. Geçtiğimiz 8 senede sadece Başakşehir bölgesinde 50 binin üzerinde konut tasarladıklarını ve halen bu konutlarda yaşamın sürdüğünü belirten Uğur Özen Özgüven, bölge halkını ve onların taleplerini çok iyi bildiklerini ve bu tecrübelerini de projeye en iyi şekilde yansıtmaya çalıştıklarını ifade etti. 


Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL


“Hedef binanın tüm fonksiyonları ile ayakta kalması”


Bu sistemle büyük bir depremden insanların sağ çıkmasının ötesinde, sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilmesinin hedeflendiğini dile getiren Japon Sismik İzolasyon Derneği (JSSI) Başkanı Profesör Akira Wada, geçmişteki depremler incelendiğinde, binalardaki en büyük hasarlara, depremin ivmesine göre yerinden hareket edemeyen taşıyıcı elemanlardaki çatlakların neden olduğuna dikkat çekti. Wada, “Deprem yalıtımlı binalarda, depremin zeminden bağımsız hareket etme yeteneği sayesinde, bina sadece sağa sola yumuşak bir sallanma etkisinde kalıyor. Tabandan bütüne yayılan yer değiştirme hareketi, binayı ve içerdeki fonksiyonları koruyor, işleyişin ve konforun devamlılığını sağlıyor. Deprem sonrasında da insanlar evlerinde güvenle oturabiliyor” ifadelerini kullandı. Türkiye gibi bir deprem ülkesi olan Japonya’da Deprem İzolatörlerinin yaygın olarak kullanıldığını dile getiren Wada, Türkiye’de yapılarda Deprem İzolatörleri kullanımının yaygınlaşması için şahsı ve ülkesi adına gereken desteği vermekten mutluluk duyacaklarını belirtti.


Mavera Comfort Başakşehir 590 bin TL

Deprem izolatörlü bina, kesintisiz yaşama izin verir

 

Deprem izolatörünü, binaları, depremin sarsıcı etkilerinden yalıtan teknoloji olarak tanımlayan, İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütcü, deprem yalıtımı teknolojisinin uygulanması için binaların genellikle temel bölgesinde deprem yalıtım birimleri, yani izolatörler kullanıldığını ifade etti. Böylece depremin etkisinin, binaya girmediğini belirten Sütcü, “Deprem izolatörlü binada performans hedefinin ismi kesintisiz kullanımdır. Bu da şu anlama gelir, bina aynen deprem öncesindeymiş gibi, hiç deprem yaşamamış gibi kesintisiz bir şekilde kullanıma izin verir. İçerideki operasyon hiç aksamadan devam edebilir. Bu durumun binanın içinde yaşayan ya da çalışan kişilerin psikolojisinde de önemli etkileri vardır. Deprem izolatörlü binalarda yaşayan ya da çalışan kimseler, depremden hiç korkmadan ve deprem sonrasında da hiçbir olumsuz psikolojik etki altında kalmadan yaşamaya ya da çalışmaya devam edebilirler” diye konuştu.


Web: http://maveracomfort.com/