Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mayıs ayı gayrimenkul vergileri için son 20 gün!

2017 Mayıs ayı vergi takvimine göre, gayrimenkul vergilerinin ilk taksit ödeme dönemi 20 gün sonra, 31 Mayıs'ta sona eriyor.


2017 Mayıs ayı vergi takvimine göre, gayrimenkul vergilerinin ilk taksit ödeme dönemi 20 gün sonra, 31 Mayıs'ta sona eriyor. Mayıs ayında ödenen vergilerin başında emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi geliyor. Gayrimenkuller için bu ay ayrıca veraset ve intikal vergisi ödeniyor.


Gayrimenkul vergileri için vergi borcu, vergi mükellefi ve vergi ödeme süresi değişkenlik gösterebiliyor.


1- Emlak vergisi 2017

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mal sahipleri tarafından ödeniyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen vergi için ilk taksit dönemi Mart ayında başlamıştı. Verginin ikinci taksitleri ise Kasım ayında ödencek. Emlak vergisi ödemeleri ilgili belediyeye yapılıyor. 


Vergi için ödenecek bedel taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile tespit ediliyor. 


Emlak vergisi oranları 2017

Normal yörede Büyükşehirde

Mesken Binde 1 Binde 2

İşyeri Binde 2 Binde 4

Arsa Binde 3 Binde 6

Arazi Binde 1 Binde 2


2- Çevre temizlik vergisi 2017

Çevre temizlik vergisini yalnız konut ve işyerleri için gayrimenkul kullanıcıları tarafından (malik veya kiracı) ödeniyor. Bu vergi arsa ve araziler için ödenmiyor. 


Konutlarda su faturasına yansıtılan verginin işyerleri için belediyeye gidilerek ödenmesi gerekiyor. Çevre temizlik vergisi kullanılmayan taşınmazlar için ödenmiyor. Çevre temizlik vergisinin de ilk taksiti Mart ayında başlamış olup, Mayıs sonunda sona eriyor. İkinci taksitler Kasım ayında ödeniyor.


3- Veraset ve intikal vergisi 2017

Veraset ve intikal vergisi, kendisine miras kalan kimseler tarafından 3 sene boyunca ödeniyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenen bu vergi toplamda 6 taksitte ödenmiş oluyor. Vergi ödemelerinden önce vergi dairesine beyanname veriliyor. Akabinde ödemeler yine ilgili vergi dairesine yapılıyor. Vergi için sene içindeki 2. taksitler Kasım'da ödeniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com