Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mayıs ayında kiraya yüzde kaç zam yapılacak?

Mayıs ayı kira artış oranları 3 Mayıs'ta açıklandı. Peki, Mayıs ayında kiraya yüzde kaç zam yapılacak?Kiracılık hukuku gereğince meskendeki kiracıya yapılacak yıllık zamlarda ÜFE oranlarının kullanılması zorunlu oluyor. Ancak bu kural 2020 yılına kadar işyerleri için uygulanmıyor.


İşyerindeki kiracıya 2020 yılına kadar istenilen oranlarda zam yapılabiliyor. Mal sahibi sözleşmeye bağlı kalma şartı ile istediği oranda zam yapabiliyor.


Kira zam hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Mayıs ayı kira artış oranları 3 Mayıs'ta açıklandı. Peki, Mayıs ayında kiraya yüzde kaç zam yapılacak?


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,47 artış gösterdi.


Mayıs ayında yenilenen sözleşmelerin zam hesaplamasında kullanılması gereken oran yüzde 5,47 oldu. Örnek hesaplama şu şekilde;


Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 5,47

Kira zam bedeli: 54,7 TL

Zamlı kira bedeli: 1054,7 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com