Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

MB faizleri yüzde kaç düşürür?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, herkesin merak ettiği "MB faizleri yüzde kaç indirir?" sorusunu kendi Twitter hesabında 9 maddede cevap verdi.


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1 'den " MB faizleri yüzde kaç indirir?" sorusunu yanıtladı. İşte Kireçci'nin 9 maddelik analizi;


1) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), 12 Eylül Perşembe günü bir araya gelerek faiz kararını verecek. Herkes merakla faiz indirim oranını bekliyor. 

 

2) Merkez Bankası bu hafta faizleri yüzde kaç indirir? İndirim yapmayabilir mi? Ya da çok sert indirim oranı gelir mi?


3) Piyasadaki beklentiler faiz indirimin yüzde 3 olacağı yönünde. Çok çok yüzde 4. Ama üstü beklenti pek yok.


4) Enflasyon oranındaki düşüşü göz önüne aldığımızda yüzde 3 kesin gibi. Ayrıca MB beklenti anketi de bunu teyit ediyor.


5) Perşembe günü çok sert bir faiz düşüşü gelirse şaşırmayın. Bu faiz indirimin hükümetten ve MB'den daha çok isteyenler var.


6) Kim mi? Türkiye'deki bankalara kredi açan Avrupalı kreditör bankaların sahipleri. Ödenmeyen kredilerin büyümemesi için faiz oranlarının çok sert bir şekilde düşürülmesi ve borçların çevrilmesini istiyorlar.


7) Yıllardır yüksek faizin peşinde koşan bu kreditörler -bayram değil seyran değil- neden düşük faize razılar? Size şaşırtıcı gelebilir.


8) Hiç tahsil edememektense düşük faiz oranına razılar.


9) Son sözü Para Politikası Kurulu söyleyecek. Ama sürpriz bir indirim oranı gelirse şaşırmayın.