Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mebusevleri

Çankaya İlçesi’nin mahallesidir. Anıtkabir’in kuzeyinde kalır. 1930’larda milletvekilleri için yapılan evlerden oluştuğu için Mebusevleri Mahallesi’dir adı.Mebusevleri

Mebusevleri Mahallesi
Mebusevleri nerededir?Mebusevleri, Ankara'da Beşevler ve Tandoğan arasında bir mahalledir. Çankaya İlçesi sınırlarındadır. 1930'lu yıllarda milletvekilleri için yapılmıştır.


Semtte eski binlar yıkılıp yerlerine yeni ve yüksek binalar yapılmaktaysa da halen ilk dönem Ankara'sından izler bulmak mümkündür. Özellikle yaz aylarında semtin sokaklarının üstü ağaç yaprak ve dalları ile kaplanır.


Tandoğan Ankaray durağına 500 metre, Anıtkabir’e 50 metre uzaklıktadır. Meskenlerin dışında çeşitli iş yerlerinin de merkezidir. İller Sokak ve Süslü Sokak burada bulunur.Süslü Sokak’ın özellikleri nelerdir? İlk dönem Ankara’sının özelliklerini taşıyan nadir sokaklardandır. Son dönemdeki yapılaşma sokağı tehdit etmektedir.


Mebusevleri
Süslü Sokak


Süslü Sokak Anıtkabir'in hemen alt sırasında, İller Sokağı'nın üztündedir. Sokak konutlar dışında birçok işyerine de ev sahipliği yapmaktadır.Mebusevleri Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?Mebusevleri Mahallesi Muhtarlığı


Muhtar: Sevim Özdoğan


Adres: Şerefli Sok. Park içi Mebusevleri Mah., Çankaya, Ankara


Telefon: 0312 213 03 67Mebusevleri Mahallesi için sosyal medyada neler yazıldı?“ankara tandoganda hatta (bkz: anitkabir)in yaninda enfes bir semt. sessiz sakin catal seklinde sokaklara sahiptir. sadece evlere bakip fantazi kurmak uzere giden insanlara* bile raslanir sokaklarda..”


“sanırım ankara'nın en güzel mahallesi...kiralar oldukça yüksek, evlerin çoğunda şömine var.”


“atatürk'le komşudurlar buranın sakinleri ve aylık 1500$ kira verenleri bulunur 80m2 evlere. kışları ve kızları haddinden fazla güzeldir.”


“çocukluğu burada geçenlerin hep bahçeli bir evde oturma hayali vardır. anıtkabir'in yollarında paten kayan çocuklardır zaten, ya da artık yerinde yeller esen tandoğan havuzunda kağıttan kayıklarını yüzdüren.”


“anitkabir'e komsu oldugundan binalarin (guvenlik amaciyla) maksimum 4 kat olarak yapilabildigi semt. guzelliginde agaclarinin yani sira, bunun da onemli bir etkisi oldugunu dusunuyorum. gunun her saati sessiz sakindir. baharda agaclar yeserdiginde, ozellikle suslu sokakta, herhangi bir evin 4. katindan asagi bakildiginda gorulen sey yesil bir deniz olacaktir; asfalti gormek imkansizdir.”


“gizli bir yerleşim yeri izlenimi veren semt.”


“anıtkabirin hemen yanında oluşuna rağmen herkes adını bilsede içine girmez. inanılmaz güzel bir çevre düzenlemesine sahip olan bu semtte artık mebuslar oturmasa da bir kaç tane mebus torunu bulunmaktadır.” (Kaynak: Ekşisözlük.com)