Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mecidiyeköy - Altunizade Teleferik Hattı

Yapılması planlanan Çamlıca Camii’ne Avrupa yakasından ulaşımı sağlamak için gerçekleştirilecek teleferik hattı projesidir. Önce Etiler–Altunizade olarak düşünülse de Avrupa yakasındaki durağı Mecidiyeköy olarak değiştirilmiştir.Mecidiyeköy-Altunizade teleferik hattı nedir?

Mecidiyeköy-Altunizade Teleferik Hattı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisi üzerine ‘İstanbul’a simge yapı’ olması için yapılması planlanan Çamlıca Camii projesine ek olarak camiye Avrupa yakasından insan taşımak amacıyla gerçekleştirilecek teleferik hattı projesidir. Proje, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından 12 Şubat 2013 tarihinde Üsküdar-Çekmeköy metro hattının açılış töreninde açıklanmıştır.

Mecidiyeköy-Altunizade teleferik hattı nasıl yapılacak?

Mecidiyeköy-Altunizade arasına bir teleferik hattı döşenecek. Mecidiyeköy’de Eski Ali Sami Yen Stadının olduğu bölümden kalan kısma ayaklardan biri yapılacak. Bu teleferik küçük ve büyük Çamlıca’ya da çıkabilecek. Saatte 6 bin kişinin taşınması planlanan teleferik, yap-işlet-devret modeli ile yapılacak. Henüz projelendirme aşamasında olan Mecidiyeköy-Altunizade teleferik projesi için çalışmalar devam ediyor. Henüz ne zaman başlayacağı, nasıl yapılacağı, kimler tarafından yapılacağı açıklanmayan teleferik projesinin Çamlıca’ya yapılacak cami projesi için hayata geçirileceği belirtildi.


Mecidiyeköy-Altunizade Teleferik Hattı

Mecidiyeköy-Altunizade teleferik hattı kaç kişi taşıyabilecek, temeli ne zaman atılacak?


Kadir Topbaş, teleferik hattı için şu bilgileri verdi: 


“Teleferik bizim başından beri düşündüğümüz şeydi. Çalışmalarda çok yüksek direkler, kalın direkler, kalın halatlar çıkıyordu büyük vagonlar konduğu içinde. Böyle bir yapı endişe verici olarak yansıyabilir bunun yerine daha ufak saatte 6 bin kişi taşıyabilecek bir sistem daha şık olabilir dedik. Yap işlet olarak devreye gireceğiz. Önce Etiler'den düşünüyorduk, Altunizade'ye... Daha sonra bunu Mecidiyeköy'e, yani Ali Sami Yen'in ön bölümünde bize terkedilen yere taşıma kararı aldık. İlk kez burada söylüyorum. Buradan hem Büyük hem Küçük Çamlıca’ya çıkabilen ama Altunizade de metro ile hem de metrobüsle birleşecek bir ulaşım aksı da olacak. Çamlıca’da cami projesi için çalışmalar devam ediyor. Bu yıl içinde zannediyorum temeli atılır. Teleferik her iki Çamlıca’ya gidecek.”


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları