Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Alper – Mimar, Dr.

Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nın restore edilerek Kadir Has Üniversitesi’ne dönüştürerek "Europa Nostra 2003 Diploma Ödülü” kazanan mimar. Dr. Mehmet Alper, TURES - Turizm, Planlama ve Restorasyon Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’nin kurucusu ve sahibidir. Alper, Tarlabaşı 360 projesi mimarlarından biridir.


Mehmet Alper – Mimar, Dr.
Mimar Dr. Mehmet Alper


Mehmet Alper’in başından geçen iş kazası nedir?

11.05.1950 yılında doğdu. Liseden sonra iki yıllık teknisyen okulunun makine bölümünü bitirdi. Fransız Ferrokrom’un Antalya’da yeni kurulan fabrikasının makine atölyesinde staj yaptı. Fakat tornada çalışırken küçük bir talaş parçası gözüne sıçradı. Geçirdiği iş kazası nedeniyle o gün, meslekten soğudu. Üniversite sınav sonucu Makine mühendisliğine puanı yetmesine rağmen, mimarlığa kayıt yaptırdı.


Mehmet Alper hangi okuldan mezun?

1976 yılında İ.D.M.M.A. (bugünkü Yıldız Teknik Üniversitesi) Mimarlık Bölümü’ndeki lisans eğitimini, 1979’da ise Rölöve – Restorasyon dalındaki lisansüstü eğitimini bitirdi. Doktorasını İ.T.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü  Mimarlık Tarihi alanında yaptı (1981-1987).


Mehmet Alper ne zaman Dr. ünvanını aldı?

Öğrenciliği sırasında mimarlık bürolarında çalışmaya başladı ve mezuniyetinin hemen ardından Ankara’da Turizm ve Tanıtma Bakanlığı - Turizm Yatırımları Grup Başkanlığı bünyesinde “Uzman Mimar” olarak görev aldı. 1986 yılında Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’ndaki statüsü “Öğretim Görevlisi Dr.” oldu.


Dr. Mehmet Alper, TURES’i ne zaman kurdu?

1988 yılında Üniversite’yi ve kadrolu eğitimciliği bırakarak, serbest meslek büro düzenine / proje-uygulama alanına yöneldi. Yeni yaşamının başlangıcında kurduğu “TURES - Turizm, Planlama ve Restorasyon Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.” nin halen sahibi ve müdürüdür. Aynı zamanda ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Tasarım ve Uygulama Bölümü Başkanlığını yürütmektedir. Europa Nostra (Pan- European Federation for Heritage) üyesidir.


Mehmet Alper hangi koruma projelerinde yer aldı?

Ulusal Dergilerde makaleleri yayınlanmış, panel ve konferanslarda görevler almış,  07 Mayıs 2008 yılında  “Bursagaz Yönetim Binası Mimari Proje Yarışması” nda jüri üyeliği yapmıştır. Çok sayıda Rölöve Restorasyon Proje ve Uygulamaları, Mimari Proje ve Uygulamaları, Koruma Projeleri' ne (Topkapı Sarayı, Mısır Çarşısı, Cumalıkızık) imza atan  Dr. Mehmet ALPER, Yurtiçi ve yurtdışı Araştırma Projelerinde de görev almıştır.


Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nın restore edilerek Kadir Has Üniversitesi’ne dönüştürülmesi nedeniyle "EUROPA NOSTRA 2003 DİPLOMA ÖDÜLÜ" kazanmıştır.

Dr. Mehmet Alper, Dr. Berrin Alper ile evlidir.
 

Mehmet Alper imzalı projeler hangileridir?

Kadir Has Üniversitesi, Kız Kulesi, Atatürk Müzesi, Ünalan Kültür Merkezi, Taksim tiyatro ve Maksim Club, Rezzan Has Müzesi, Şeyh Zafir kompleksi, Surp Giragos Kilisesi Diyarbakır, Generali Han, Esenyurt Belediyesi kompleksi, Liman Han, Radisson Blu Çeşme, Cizre Kırmızı Medrese, Kasimiye Medresesi, Real İstanbul, Üsküdar Belediyesi Kompleksi, Mısır Çarşısı, Topkapı Sarayı, Sundance Otel ve Konut, Magic Life Bodrum, Zeytinada Bodrum, Queen's Park Resort Kemer, Grand Yazıcı Bodrum, Club Calimera Serra Palace Antalya, Martı La Perla Marmaris, Barbaross Pasha's Beach Antalya, Barbaross Pasha's Beach Antalya, Unsaphire Antalya, Chalet Azur Bodrum, Diyarbakır surları, St. George Kilisesi Diyarbakır, Cumalikızık, Hosap Kalesi,  Çağdaş Bodrum Residences, Zeytindali Villaları Bodrum, Salvaraga Villaları Bodrum, Çağdaş Gökçebel Villaları, Bitez Park Mansions, Yalıkavak Villaları, Yüksel Çağlar alışveriş merkezi, Gökçebel Alışveriş Merkezi, Beylerbeyi Hamam, Antalya Kaleiçi, Tarlabaşı, Villa-Beylerbeyi, Villa-Çengelköy.


Mehmet Alper iletişim bilgileri nelerdir?

TURES Turizm Planlama ve Restorasyon San. Ve Tic. Ltd. Sti
Adres: Yıldız Posta Cad. Vefa Bayırı Sok. İş Bankalılar Sit. A Blk. D.3 34349 Gayrettepe İstanbul
Tel  : +90-212-2749079
Faks  :+90-212-2749101
E-Mail: info@tures.com.tr
Web: http://www.tures.com.tr/?/home