Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Baba kimdir?

10 yıldır Baba Mimarlık’ın kurucu ortağı olarak mimarlık mesleğine devam eden Mimar Mehmet Baba kimdir?


Mehmet Baba, ilk ve orta öğretimini Antalya-Alanya’da, lise eğitimini ise Ankara’da tamamlamıştır. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünde bitirmiştir.


Mehmet Baba, 10 yıldır Baba Mimarlık’ın kurucu ortağı olarak mimarlık mesleğine devam etmektedir. 


Dünya çapında sektörel fuar ve eğitimlere katılarak serbest eğitim hayatına devam eden Baba, özellikle şantiye yönetimi konularında çalışmaktadır


Mehmet Baba projeleri..

Seranit Turkuaz Yapı Showroom (Güneşli – İstanbul)

"Seranit, kendi sektöründe sürekli yenilikleriyle ön plana çıkanbir marka… Seranit markasının İstanbul Güneşli'deki bu showroom' unu tasarlarken her şeyden önce mekanın alışılmış seramik teşhirlerinden farklı olmasını hedefledik.  Bu yüzden yaşayan mekanlarıyla canlı bir mağaza oluşturmaya çalıştık. Bu mekanlar tamamen marka ürünleri ile oluşturulmuş bir tiyatro sahnesi, tüm detaylarıyla yapılandırılmış bir sokak, VIP toplantı mekanları, SPA odaları, mutfaklar, banyolar şeklindedir... Özenle tasarlanmış Waterjet desen çalışmaları da bu mekanın vazgeçilmezleri arasında yer aldı...

 

Alışılmış seramik teşhirlerinden farklı bir mekan yaratabilmiş olmak ve alışkanlıkların dışına çıkan sıra dışı tasarımlara imza atmak işimize heyecan vermekle birlikte bizim için gurur vericidir..."


The Madison Hotel

"İstanbul metropolünün kalbi denilebilecek Taksim’de, Taksim Talimhane bölgesinde yer alan The Madison Hotel, 9 yıllık olduğu için köklü bir renovasyon geçirmesi gerekiyordu. İşverenin talebi doğrultusunda otelin kapatılmadan her katın, bütün mekanların iç mimari projelerinin tamamlanması gerekiyordu. Bir business otel olan The Madison’un hedef kitlesi, İstanbul’u ziyaret eden iş adamları… Onların konaklamasını, konaklarken çalışabileceği ortamların yaratılmasını öngören bir proje aslında… Projenin kilit noktası burasıydı… Konaklayanların kendini rahat hissettiği, mekan olarak insan ölçeğiyle uyumlu olduğu için insanı ezmeyen, psikolojik olarak rahatlatan ferah bir mekan tasarlamaya çalıştık. Bu projeyi farklı kılan da bence bu yönü… Herhangi bir otelden ziyade çalışma alanlarının bulunduğu her oda; çalışma masası, diğer otellerdekilerden daha farklı birtakım data ve benzeri teknolojik donanımlara sahip. Yalın, minimalist ve fonksiyonel bir proje yapmaya çalıştık ekip olarak. Her şeyi birlikte yaptık, bizim ofisimizin öyle bir özelliği var."


1000Volt Post Prodüksiyon/Levent Ofisi

"Bünyesinde belirlemiş olduğu dinamik ruhu dışa yansıtan bir post-prodüksiyon şirketi olan 1000Volt’un Levent Ofisi için kurumsal yapıya uygun olarak “hareketli olma”, tasarım konseptini şekillendiren kavram olarak belirlenmiştir. 1000 Volt Levent Ofisi, her detayında modern, özgün ve bir defaya mahsus tasarımlar içermektedir. Dinamik mekân kurgusu, yapının tasarımında çıkış noktası olmuştur. Mütevazi kütlesi ile birlikte yerine özel teknolojik iç mekanlar, fonksiyonel ve sosyal ortak alanların modern bir yorumu olarak sunulmuştur kullanıcısına… Farklı bir ofis deneyimi, çağdaş çalışma ortamları ve her noktası yaşayan, her detayı 'canlı' bir tasarım uygulanmıştır.


Tüm mekanik – elektrik altyapı sistemleri açıktan geçmektedir ve tasarımın birer parçası olarak iç mekân projelerinde müdahaleye ve gelişime olanak verecek şekilde konumlandırılmıştır. Mobilyalar, yerine özel olarak tasarlanmıştır. Her detay kendi içinde tutarlı birer tasarım elemanı olarak ele alınmış, genel konsepte uygun olarak iç mekânlardaki yerlerini bulmuşlardır."