Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Cengiz

Yanlış yere yapıldığı iddiası ile tekrar gündeme gelen 3.köprü projesinin ihalesini kazananlardan biri, O. Mehmet Cengiz, 1980 yılında kardeşi ile birlikte Cengiz İnşaat’ı kurarak inşaat ve taahhüt sektörüne girdi.Mehmet Cengiz


Mehmet Cengiz neler yaptı?


Mehmet Cengiz; altyapı ve taahhüt sektörüne 1980 yılında girdi. Enerji, maden ve turizm sektörlerinde görev aldı. Turizm yatırımlarına 1995 yılında başlayan Cengiz, Rize’de doğdu. 2004 yılında da Eti Bakır Aş.’yi özelleştirme kapsamında, 2005’te de Eti Alüminyumu bünyesine kattı. Rizespor’a 1997-2007 yılları arasında başkanlık yaptı.

Cengiz Havacılık şirketinin sahibi aynı zamanda Cengiz Holding’de yönetim kurulu başkanıdır. 


Mehmet Cengiz, Sungate Port Royal'i neden sattı?


Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Sungate Port Royal'i  satma sebebini şöyle açıkladı:

Türkiye'ye zengin turistleri getirmek için alternatif şeyler yapmanız gerekiyor. Ben 3 yıl boyunca bu otel için tüm hafta sonlarımı Antalya'da geçirdim. Çok emek harcadım. Yapmayı hayal ettiğim şey, bugün Nice'e Cannes'e giden, kaldığı otele gecelik 2 bin Euro ödeyen zengin turistleri ülkeme çekmekti. Bunu başardım da. Ama şu anda anlatamayacağım bazı nedenlerden dolayı, hayal ettiğim her şeyi yapamayacağımı düşünmeye başladım.


Cengiz İnşaat nasıl bir firmadır?


Cengiz Holding 1980 yılında inşaat sektörüne girdi ve 1987 yılında da Cengiz İnşaat’ı kurdu. Otoyol, köprü, altyapı, üst yapı, baraj, havalimanı, liman, metro, demiryolu, elektrik santrali ve otel, bina, konut projelerini hayata geçirdi.


Cengiz İnşaat 100 milyon dolarlık makine parkı ile devam eden projelerin toplam bedeli 7 milyar dolara ulaştı.

Cengiz İnşaat patronu Mehmet Cengiz’dir.Mehmet Cengiz


Cengiz İnşaat, üçüncü köprü projesinde kiminle ortak oldu?


Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat, üçüncü köprü projesine Limak, Mapa, Kolin ve Kalyon İnşaat ile birlikte ortak oldu. 


İstanbul’da yapılması planlanan üçüncü havalimanı projesinin ihalesi 2013 Mayıs ayında gerçekleşti. İhaleyi; 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV ile Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG kazandı. 


Mehmet Cengiz’in hangi borçları nasıl silindi?


Maliye'yle yaptığı uzlaşma sonucu faiz hariç 424.4 milyon liralık vergi cezasını sildiren Cengiz İnşaat’ın patronu Mehmet Cengiz, konuyla açıklaması şöyle:


Baksınlar bakalım, Cengiz İnşaat kaç kez vergi rekortmenleri arasına girmiş. Ondan sonra böyle yazılar yazsınlar.

Mehmet Cengiz konu ile ilgili çıkan haberleri yalanladı. Taraf’ın ulaştığı uzlaşma tutanağına göre, 29 Aralık 2010 tarihinde saat 13.30’da Uzlaşma Komisyonu üyeleri ile Cengiz Grubu temsilcilerinin toplandığı ve uzlaşma sonucunda ise 424.4 milyon liralık kurumlar vergisi borcu ile cezasının sıfırlandığı belirtildi.


Cengiz İnşaat projeleri hangileridir?KARAYOLLARI: Trabzon-Aşkale yolu, Çayeli-Ardeşen-Hopa yolu, Ankara-Pozantı otoyolu, Hopa-Kemalpaşa-Sarp yolu, Akçaabat-Düzköy yolu, Samsun-Bafra-Sinop yolu, Hopa-Kemalpaşa-Sarp yolu, Çamlıhemşin-Ayder yolu, Ljulin otoyolu-Sofya çevreyolu Daskalova kavşağı.


BARAJ: Ilısu Baraj ve HES, Şemkirçay Barajı ve HES, Tahtaköprü-Ceyran Sulama Kanalları, Vayxir Barajı ve Sulama kanalları, Atasu Barajı, Kaleköy Barajı ve HES, Beyhani Barajı ve HES, Menge Barajı, Köprü barajı ve HES.


METRO VE DEMİRYOLU: Ankara-İstanbul Demiryolu hattı YHT 2. Etap, İstanbul metrosu 1. Aşama Taksim-4. Levent Elektromekanik İnşaatı, Ankara-İstanbul Demiryolu hattı YHT 1. Etap, Ankara-Sivas Demiryolu projesi, Yerköy-Yozgat-Sivas arası.


HAVALİMANI: Erbil Uluslararası Havalimanı, İstanbul 3. Havalimanı.


LİMAN: Alanya yat limanı, Hopa limanı, Ereğli limanı, Sungate Port Rolay Hotel Yat Limanı, Giresun limanı.


BİNA ve TESİSLER: Ankara iş merkezi binası, Sungate Port RolayResort Hotel, Le JardinResort Hotel, Maslak Plaza, Cengiz Holding yönetim merkezi.


ALTYAPI İŞLERİ: Boru hatları, rehabilitasyon, telekomünikasyon.


ENERJİ SEKTÖRÜ: Samsun 2. Kombine Çevrim Enerji Santralı, Oymapınar HES, Nuh Çimento Hereke Enerji Santralı, Samgaz Doğalgaz Dağıtım, Selçuk Doğalgaz Dağıtım, Eti Alüminyum Kojenerasyon Tesisi, Eti Bakır Murgul HES, Cengiz ithal kömüre dayalı termik santralı, enerji üretim tesisleri


MADEN: Eti Alüminyum (Türkiye'nin alüminyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini karşılıyor.) Eti Bakır (Tesis 3 açık maden ile yılda 2 milyon 700 bin tonun üzerinde tüvenan bakır cevheri çıkartıyor. İşleyerek yılda 75 bin ton bakır konsantresi üretiyor ve Samsun İzabe tesislerine Konsantre bakır temin ediyor.)


TURİZM: Sungate Turizm ve Bana Turizm. Sungate Port RolayResort Hotel, Le JardinResort Hotel, Maslak Plaza.


Cengiz İnşaat projelerinin bedeli kaç TL?


1980 yılından itibaren çalışmalarına devam eden Cengiz İnşaat’ın şu anda devam eden projelerinin toplam bedeli 7 milyar dolara çıktı. Firma son olarak 3.köprü projesinin ihalesini kazandı. 


Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması içinde, 22 Türk inşaat şirketi arasında yer aldı. 


Cengiz Holding bünyesinde, Cengiz İnşaat dışında yer alan firmalar şöyle:  Cengiz İnşaat, Cengiz Enerji, Cengiz Elektrik, SAMGAZ Doğalgaz, Selçuk Doğalgaz, Eti Alüminyum, Eti Bakır, Cengiz Madencilik, Bana Turizm, Cengizler Sigorta ve Cengiz Havacılık.


Mehmet Cengiz’in iletişim bilgileri nedir?


Adres: Altunizade Mahir İz Cd. No: 30 Üsküdar/İstanbul

Telefon: 0 216 474 71 60 Faks: 0 216 474 97 30

Web: www.cengiz.com.tr

Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları, 3. Havalimanı