Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Hançerli - Karatay Belediyesi – Konya

Karatay Belediye Başkanı’dır. Mehmet Hançerli, AK Parti adayı olarak girdiği 2004 ve 2009 seçimlerini kazanarak üst üste iki dönemdir Karatay Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Karatay, Mevlana Müzesi nedeniyle Konya’nın en gözde ilçesidir.Mehmet Hançerli - Karatay Belediyesi – Konya

Karatay Belediye Başkanı Mehmet HançerliKaratay İlçesi nerededir?


Karatay, Konya ilinin üç merkez ilçesinden birisidir. 2012 senesi itibariyle, ilçenin toplam nüfusu 275.987'dır. Bu nüfusun 256.455'i ilçe merkezinde,19.532'i köylerde yaşamaktır.


Karatay ilçesinin yüzölçümü 2780 km², denizden yüksekliği ise 1015 metredir.


Karatay'da Mevlana müzesi bulunduğundan çok yoğun bir şekilde yerli ve yabancı turist Karatay'a gelmektedir.Mehmet Hançerli, ne zaman nerede doğdu?


Mehmet Hançerli, 1960 yılında Konya ili Altınekin İlçesinde Doğdu. İlk , orta ve lise tahsilini Konya'da tamamladı. Mehmet Hançerli hangi üniversiteden mezun oldu?


Hançerli, 1982 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü'nden mezun oldu.


Mehmet Hançerli iş hayatına ne zaman atıldı?


1982-1984 yılları arasında Tümosan inşaatında şantiye şefliği yapan Mehmet Hançerli, 1985-1989 yılları arasında Hadim Belediyesi Fen İşleri Amirliği görevini yerine getirdi. Mehmet Hançerli, başkan olmadan önce Karatay Belediyesi’nde hangi görevdeydi?


Mehmet Hançerli, 1989-2000 yılları arasında 11 yıl boyunca Karatay Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yaptı. Hançerli, 2000-2003 tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi'nde Fen İşleri Daire Başkanı olarak çalıştı.Mehmet Hançerli, hangi seçimlerle Karatay Belediye Başkanı oldu? 


Karatay Belediyesi Başkan Adayı olmak için Konya Büyükşehir Belediyesi'nde Fen İşleri Daire Başkanlığı’ndan istifa eden Mehmet Hançerli, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde almış olduğu yüzde 64.7 oy oranıyla göreve geldi. 

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde tekrar seçilerek yüzde 68.16 Oy oranı ile 2. kez Karatay Belediye Başkanlığı görevine gelmiştir. Hançerli, evli ve 3 çocuk babasıdır.Başkan Mehmet Hançerli’nin yardımcıları kimlerdir?


Hüseyin Baran: (Konya – 1961) 1986 Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi Harita ve Kadastro Bölümü Mezunu
hbaran@karatay.bel.tr


Hasan Hüseyin Esfendiyar: (Konya – 1973) 1994 Selçuk Üniversitesi  Mühendislik Mimarlik Fakültesi İnşaat Mühendisligi Bölümünden mezun

esfendiyar@karatay.bel.tr


Mehmet Toknal: (Konya – 1975) Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi Harita ve Kadastro Bölümü Mezunu

toknal@karatay.bel.trMehmet Hançerli, Karatay Belediye Başkanlığı görevini kimden devraldı? 


Karatay Belediyesi’nin internet sitesinde 2 Nisan 2004 tarihinde yayımlanan haber şöyle;


“Karatay Belediye Başkanı Mehmet HANÇERLİ, 28 Mart Yerel Seçimlerde halkın tevecücühüyle seçilerek Mehmet ŞEN den görevi devraldı.


Devir teslim törenine AK Parti Konya Milletvekilleri Halil ÜRÜN, Hasan ANGI, Ahmet BÜYÜKAKKAŞLAR, Mehmet KILINÇ, AK Parti İl Başkanı Ali SÜRÜCÜ, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Selçuklu Belediye Başkanı Adem ESEN, Meram Belediye Başkanı Refik TUZCUOĞLU, Karatay Belediye Başkanı Mehmet HANÇERLİ, Karatay Belediye eski Başkanı Mehmet ŞEN, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mehmet Hançerli, belediye başkanlığı döneminde hangi projelere imza attı?


Karatay Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan haberler şöyle;


Akabe Siteleri’nde 80 dairenin kura sevinci yaşandı (12.12.2013 )


Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan toplu konutlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan AKABE 1 ve AKABE 2 Konut Yapı Kooperatifleri’nde geçtiğimiz hafta sonu 80 Dairenin kura sevinci yaşandı.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, 2005 – 2006 yıllarında kurularak yapımına başlanan AKABE Sitelerinden bazı bloklarının tamamlanmasıyla dairelerin hak sahiplerine kura ile verilmesinin sevindirici olduğunu söyleyerek, dairelerin tamamlanmasıyla birlikte belediye olarak site aralarına yeşil alan ve park yapımının da devam ettiğini ifade etti. Bu güne kadar 21 Toplu Konut hamlesiyle 10 Bin 552 daireye ulaşan Karatay’da konut açığına neşter vurduklarını dile getiren Hançerli, yapılan konutlarla Karatay’ın görünümünün değişerek ilçenin yenilendiğini vurguladı. Belediye öncülüğünde kurulan kooperatiflerin kaliteli malzeme kullanımıyla mükemmel bir inşaat alanına sahip olduğunu belirten Başkan Hançerli, AKABE 1. ve 2. etap toplu konutlarında 80 dairenin daha çekilen kurayla sahibini bulduğunu ifade ederek, kurulduğu günden bu güne kadar 1140 dairelik AKABE Sitelerinde 760 direnin teslim edildiğini belirtti. Başkan Mehmet Hançerli, güvenilir konutlara sahip olmalarına olanak sağlayan ve site anlayışının hakim olduğu toplu konutlarla çevrecilik anlayışını da ön planda tutulduğunu dile getirerek Karatay’ı modern ve çağdaş şehircilik anlayışının hakim olduğu bir ilçe haline getirme çabası içerisinde olduklarını kaydetti. 


Hafta sonu Türk Telekom Erol Güngör Sosyal Bilimler Lisesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen törende 80 dairenin kurası çekilirken sevinç ve hüzün bir arada yaşandı. Noter huzurunda dolu kura çekenler sevinirken, boş kura çekenler ise şanslarını bir dahaki sefere çekilecek olan kuraya bıraktı. Karatay’a çevre dostu araç takviyesi (11.12.2013)


21. yüzyıla kendini en iyi teknolojiyle hazırlayan Karatay Belediyesi, yeni aldığı 240 litrelik çöp toplama haznesine sahip 3 adet elektrikle çalışan Glutton vakumlu süpürme aracı ile Temizlik İşleri Müdürlüğünün işini kolaylaştırarak hem zamandan kazanıyor hem de enerji tasarrufu sağlıyor. 


Modern ve çağdaş şehircilik anlayışı ile her geçen gün daha da gelişen ve teknolojik araçlarla ilçesine hizmet eden Karatay Belediyesi rutin temizlik işlerini aksatmadan yürütürken bir yandan da çevre dostu araçları bünyesine kazandırıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İlçe genelinde çarşı merkezi başta olmak üzere ana cadde ve sokaklarda kaldırım üstlerini temizlemede kullanmak için elektrikle çalışan Glutton vakumlu süpürme aracı aldıklarını ve bu sayede zamandan tasarruf ettiklerini söyledi. Az enerji tüketen vakumlu araçlar sayesinde kısa zamanda daha fazla alanın temizlendiğine dikkat çeken Hançerli, dünyada artık bir gereksinim hale gelen çevre dostu araçları Karataylının hizmetine sunduklarını ifade ederek kullanımı pratik ve kolay olan bu araçların sessiz çalışma özelliğine sahip olduğunu söyledi. 


Başkan Mehmet Hançerli, hizmette verimliliği artırmak, daha sağlıklı ve daha hızlı bir hizmet anlayışı içerisinde, belediye bütçesinden ayrılan ödenekle iş makinesi ve hizmet aracı parkını güçlendirme yoluna giderek yeni araçlar kazandırdıklarını sözlerine eklerken yeni alınan araçların Karatay’a hayırlı olmasını diledi. 

 


Mevlana alanı kentsel dönüşüm çalmaları hızlandı (10.12.2013)


Aziziye ve Çelebi Mahallelerini kapsayan Mevlâna Alanı Kentsel Dönüşüm Projesini hayata geçiren Karatay Belediyesi, yıkım çalışmalarında sona geldi. 


Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Mevlana türbesinin bitişiğinde ve Mevlana Kültür Merkezinin karşısında 230 Bin m² alanı kapsayan projeyi hayata geçirerek Karatay’ın yenileneceğini vurguladı. Vuslat törenleriyle birlikte Mevlana Türbesi arkasında bulunan alanda çalışmaların hızlandığını belirten Hançerli, özellikle Kışla caddesi üzerindeki eski yapıların bir bir yıkıldığını ve son olarak 3 katlı bir binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini söyledi. 230 Bin m² lik devasa alanda proje çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Başkan Hançerli, bir taraftan ticari alanlar, rekreasyon alanları ve konut alanlarıyla birlikte Mevlana Türbesi’nin arkasında bulunan bu çöküntü alanında 2014 yılı itibariyle Kentsel Dönüşüm Çalışmalarının başlayacağını vurguladı. Gerçekleştirilecek çalışmayla Karatay ilçesinin yeni bir görünüme kavuşacağını ifade eden Başkan Mehmet Hançerli, özellikle Vuslat Törenleri haftası içerisinde Zabıta Müdürlüğü’nün denetimlerine devam ettiğini belirterek 230 Bin m² lik alanda tesviye çalışmalarının yapıldığını söyledi. 7 – 17 Aralık 2013 Vuslat törenleri haftasında 10 günlük bir dilimde Konya ve Karatay’ı ziyaret eden misafirlerin rahat bir şekilde vakit geçirmelerini sağlamak maksadıyla her türlü önlemin hem Büyükşehir Belediyesi hem de Karatay Belediyesi tarafından alındığını belirten Hançerli, çalışmaların sürdürüldüğünü sözlerine ekledi. Karatay vuslat törenine hazır (5.12.2013)


Bu yıl 7 – 17 Aralık 2013 tarihleri arasında 740 ‘ıncısı kutlanacak olan Vuslat Törenleri için Karatay Belediyesi de gerekli tedbirleri aldı.


Hz. Mevlana'nın 740'ncı Vuslat Yıldönümü nedeniyle şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin rahat ve huzurlu bir şekilde şehrimizde konaklamaları ve Konya’mızı anılarında güzel bir şekilde iz bırakarak hatırlamaları için ilçe genelinde bir dizi çalışma başlatan Karatay Belediyesi, Temizlik İşleri, Fen İşleri ve Zabıta Müdürlüğü çalışanlarıyla vuslat törenleri öncesi seferber oldu.


Özellikle Mevlana Müzesi ve çevresinin temizliği ekipler tarafından gerçekleştirilirken Zabıta Müdürlüğünce ise şehir merkezinde hizmet veren lokanta ve oteller denetlendi. Ayrıca vuslat törenleri için Mevlana Kültür Merkezi’ne gelen vatandaşlara ikramlarda bulunulacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Çalık, işletmecilere yönetmelikler çerçevesinde hareket etmeleri ve daha duyarlı olmaları konusunda uyarıda bulunduklarını söyledi. Özellikle şehrimize gelen misafirlerin konaklayacakları otellerin daha düzenli olması ve lokantaların ise hijyen bakımından dikkatli olması nedeniyle Zabıta Müdürlüğü olarak bir dizi çalışmalar sergilediklerini belirten Çalık, denetimlerin hafta boyunca devam edeceğini ifade etti. Vuslatın görkemli bir şekilde kutlanması manasında Karatay Belediyesi olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Mehmet Çalık, Temizlik İşleri Müdürlüğünün 24 saat görev başında olduğunu, Zabıta Müdürlüğünün ise denetimlerini artırdığını vurguladı. Temizliğe ve kurallara riayet etmeyen iş yerleri hakkında cezai işlem yapılacağını belirten Zabıta Müdürü Mehmet Çalık,  halk sağlığının korunması noktasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini sözlerine ekledi. Mehmet Hançerli ve Karatay Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No:5 Karatay / Konya / Türkiye

Telefon:0332 350 13 13

Fax: 0332 350 88 72 

Zabıta Nöbetçi Amirliği: 351 12 62 

Web: karatay.bel.tr