Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Kurt

İstanbul Bakırköy'de Marmara Forum AVM ve Adalet Sarayı gibi projelerin toprak sahibidir. Mehmet Kurt, İBB’ye açtığı davayı kazanırsa 260 milyon TL kazanacak.
Mehmet Kurt

Mehmet KurtMehmet Kurt kimdir? İşadamı Mehmet Kurt, 1980’lerin başında Bakırköy’de şu an üzerinde Marmara Forum, Adalet Sarayı gibi devasa yapıların bulunduğu yaklaşık 700 dönümlük arazinin sahibi olmuştu. Türk Çimentosu ve Kireci A.Ş adlı şirketi satın almıştı ve tüm bu araziler bu şirketin mülkiyetindeydi.


Mehmet Kurt, Marmara Forum’a imar izni alabilmek için 46 dönüm arazisini bedelsiz Büyükşehir Belediye’ye devretti. Kurt, yıllar sonra arazinin rızası olmadan devredildiği iddiasıyla dava açtı. İBB kaybederse Kurt 260 milyon TL alacak.Mehmet Kurt’un İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile davalık olmasına varan süreç nasıl başladı? 09 Temmuz 2013 tarihli Vatan Gazetesi’nde Ufuk Şanlı imzalı ve “Mehmet Kurt, davayı kazanırsa 260 milyon TL alacak” başlıklı habere göre; bölgede fabrikaya ait faaliyetler durmuştu. Mehmet Kurt bu değerli araziyi imara açmak ve parsel parsel satarak para kazanmak istiyordu. Ancak arazinin imara açılmasında sıkıntılar vardı. Bölge ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları’nın da kararlaştırılmış planları vardı. Öncelikle arazinin yarıdan fazla bir bölümü değeri ödenerek kamulaştırıldı. Kurt’un elinde çok değerli yaklaşık 170 dönüm arazi kaldı. 120 dönümlük alana CarrefourSa tarafından Marmara Forum’un inşası gündeme geldi. Ancak imarda sıkıntı vardı. Kurt bu değeri araziye Marmara Forum’u inşa edebilmek için 1997 yılında yolun diğer tarafındaki 46 dönümlük bir başka araziyi bedelsiz olarak Belediye’ye devretmeye karar verdi.Mehmet Kurt, İBB’ye hangi gerekçeyle dava açtı?İBB yönetimi bedelsiz devir kararına rağmen haksızlık olmaması için arsaya cüzi de olsa bir kamulaştırma bedeli ödedi. Aradan tam 12 yıl geçti. Mehmet Kurt, Marmara Forum’dan çok iyi para kazanmasına rağmen bedelsiz devrettiği 46 dönüm arazinin de peşine düştü.


Tam 12 yıl sonra kendisi adına satış işlemini gerçekleştiren kişinin ‘şirket adına işlem yapmaya yetkisinin’ olmadığını öne sürerek Belediye’ye dava açtı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi açılan bu dava karşısında derhal savunmaya geçti ve öncelikle Mehmet Kurt’tan alınan muvafakatnameyi aradı. Ancak nedense bu feragat belgesi İBB arşivlerinden çıkmadı. Bu durum da Kurt’un elini güçlendiren bir ayrıntı oldu. Mahkeme halen devam ediyor. Şayet Mehmet Kurt, bedelsiz devrettiği ve sayesinde 120 dönüm araziyi imara açtırdığı 46 dönümlük arazinin de ya sahibi olacak ya da güncellenmiş fiyattan kamulaştırma bedelini tahsil edecek.Mehmet Kurt, davadan ne kadar kazanabilir?Mehmet Kurt’un 12 yıl önceki işlemin yetkisiz kişiler tarafından gerçekleştirildiğini iddia ederek İBB aleyhine açtığı tazminat dava Bakırköy 8 Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam ediyor. Kurt, ilk etapta yola oldukça yakın olan 13 dönümlük arsa için tazminat davası açtı ve burası için yaklaşık 60 milyon lira talep etti. Bu davanın ardından geriye kalan bölümler için de dava açmaya hazırlanıyor.


Bu iki davanın toplam maliyetinin gecikme faizi, ecrimisille birlikte 260 milyon liraya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kurt’a karşı İBB’nin en büyük kozu olan muvafakatname bulunamıyor. İBB’ye yakın kaynaklar bu evrakın bulunamaması halinde Belediye’nin çok daha büyük bir yükle karşı karşıya kalabileceğine de dikkat çekiyor. Bu endişe İstanbul Büyükşehir Belediyesi Komisyon Raporlarına da yansıdı. Mayıs ayı komisyon raporunda bu davaya dikkat çekildi, önemi vurgulandı.