Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Oğuz Güney

Zekeriyaköy'de sattığı villalar, mahkemelik olan müteahhit.


Mehmet Oğuz Güney


Mehmet Oğuz Güney kimdir?


Mehmet Oğuz Güney, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1984 yılında bilgisayar ve elektronik ürünler ithalatı ile ticarete başladı. Güney,  CHP Sarıyer Meclis üyeliği yaptı. 


2009 yılında yapılan seçimlerde CHP listelerinden hem İBB hem de Sarıyer İlçe Meclis üyeliğine seçildi. Güney aynı zamanda Sarıyer Belediyesi’nde imar komisyonu üyesidir. 


Mehmet Oğuz Güney hangi derneklere üyedir?


TUGIAD, TOBB, DEIK, Türk Kazak ve Türk Türkmen yürütme kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. Türk – ABD iş konseyi üyesidir. Sarıyer Belediyesi meclis üyesi ve imar komisyonu üyesidir. İBB Meclis Üyesi.


Mehmet Oğuz Güney iş hayatına nasıl girdi?


1988 yılından itibaren inşaat sektörü içinde bulunan Güney, iş hayatını şu şekilde anlattı:

Sektöre girmeden önce Bilgisayar ve Elektronik ürünleri ithalatı ve dağıtım yapıyordum. 1988’de inşaat sektörüne girdim. Geçen 20 yılı aşkın sürede çalışma arkadaşlarımla hep ortak akıl noktasında uyum içinde olduk. Profesyonel bir kadro ile planladığımız yatırımları, konusunda uzman bir ekiple projelendirip ve yine konusunun en iyileri arasındaki isimlerle uygulamaya koyduk. Bu üç birim arasındaki koordinasyon bize başarıyı getirdi.


Mehmet Oğuz Güney, Zekeriyaköy hakkında neler söyledi?


Güney Şirketler Grubu’nun kurucusu olan Mehmet Oğuz Güney, “Yatırımlarımızın artık neredeyse tamamı Zekeriyaköy’de. Sadece son üç projemizin toplam yatırım değeri 90 milyon dolar. İstanbul’un nefes alan ender yaşam alanlarından birisi burası. Bu özelliği nedeniyle son yılların en gözde yatırım bölgesi oldu. Birçok özelliği ile öne çıkan Zekeriyaköy gerek yaşam kalitesi ve standardı, gerekse yatırım getirisi açısından cazip bir bölge. Burada yatırım yapan müşterilerimizin yatırımları bir kaç yılı içinde katlayarak değer kazanıyor” dedi.


Mehmet Oğuz Güney ile ilgili çıkan bazı haber başlıkları:


Maket villa satışıyla 15 milyon dolar vurgun / 13 Haziran 2013 Bugün Gazetesi

Mehmet Oğuz Güney, Sarıyer’de yapmış olduğu konut projeleri ile ilgili başı derde girdi. Maket üzerinden mükerrer satış yapan Güney, aralarında Oğuz Haksever gibi ünlülerin de bulunduğu hak sahiplerini 15 milyon dolar dolandırmakla suçlandı.


İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, mazeret bildiren müteahhit ile eşi katılmadı. Tutuksuz sanık Ulusun ile bazı müştekiler duruşmada hazır bulundu. Kendisi de mağdurlar arsında yer alan ve bazı şikayetçilerin de avukatlığını yapan İsmail Hakkı Dağdeviren, sanık müteahhitle eşinin tutuklanması için mahkemeye dilekçe verdi. 


Soruşturma kapsamında ifadesi alınan sanık müteahhit Mehmet Oğuz Güney’in ifadesi şu yönde oldu:

Paraları tahsil ettim. Dolandırıcılık kastıyla hareket etmedim. 3 parçadan oluşan projede 176 parselde 66 daire yaptım ve teslim ettim. 177 no.lu parselde ise yapmayı tasarladığım 12 konutu ekonomik kriz nedeniyle yapamadım. Arsalarını ise ileride geri almak, vaadini sonra yerine getirmek amacıyla kaynak yaratmak amacıyla sattım.