Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Okay

İstanbul Şişli’de Anthill Residence ve Moskova’da Moscow City Plot 16 gibi çok katlı projeleri hayata geçiren Ant Yapı’nın patronudur. Mehmet Okay

Mehmet Okay


Mehmet Okay kimdir?


Mehmet Okay, 1961’de İzmir’in Buca ilçesinde dünyaya geldi. İlköğretimini Hamdullah Suphi İlkokulu’nda tamamladıktan sonra ortaöğretimini ve liseyi Cumhuriyet Lisesi’nde okudu. Gazi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan Okay, 1991’de Ant Yapı’yı kurdu. 2009 yılında Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödülü ile 2007 Kazançları Üzerinden Yüksek Düzeyde Kurumlar Vergisi Mükellefi Ödülünü kazanmıştır.  


Ant Yapı hangi projeleri yaptı?


Ant Yapı, Türkiye ve Rusya ağırlıklı olmak üzere yurt dışında alt yapı ve üst yapı işlerini yapıyor. Bünyesinde Ant Konut, Ant Çevre ve Ant Site Yönetimi şirketlerini barındırıyor. Ant Yapı’nın Türkiye’de devam eden projeleri arasında; Antteras, Antriva, Çamlıca Ünalan Ofis ve Residence projesi, Antorman, Kirazlıtepe Yaşam Merkezi ve Beylerbeyi projesi yer alıyor. Biten projeleri ise şunlar: Radisson Blue Hotel, Anthill Residence, Antmare Butik Otel, Alaçatı Yat Limanı, 3000A Residence, Düzce Deprem Konutları, Ümraniye Kültür Merkezi, Antrium Residence.


 Mehmet Okay

Anthill Residence


Ant Yapı yurtdışı projeleri ise şöyle: Timura Frunze, Arcus İş Merkezi, White Garden, Sky Towers, Vodny Stadion, Expo Center, Perm Alışveriş Merkezi, Malaya Kazannıy Ofis projesi, Kore Büyükelçiliği binası.

Ant Yapı Rusya’nın başkenti Moskova'da şu projeleri hayata geçirdi: Timura Frunze Demidov İş Merkezi, Skladochnaya İş Merkezi, Arcus İş Merkezi, Literator Rezidans Konut Projesi, Capital Hill, Moscow City, Kamskaya Yaşam Kompleksi, White Garden, Soçi Olimpiyat Köyü Projesi, Valovaya Ekmek Fabrikası ve İdari Bina Projesi, Elektro A Class Ofis Projesi, Moscow City Plot 16 Projesi, Smolensky Çok Amaçlı Kompleks ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Sky Towers –Swiss Otel Projesi…


Mehmet Okay turizm işinde neler yapıyor?

 Mehmet Okay

Antmare Butik Otel


İstanbul’da 500 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen 3 yeni villa projesiyle beraber turizm işlerini de yürüten Mehmet Okay, Alaçatı Sahil Evleri ile butik otel çalışmaları yapacak. Çekmeköy, Beylerbeyi ve Çamlıca’da villa projeleri gerçekleşecek.


Turizm sektörüne ait projeler: Radisson Blu Otel, Anthill Residence, Antmare Butik Otel.


Radisson Blu Otel; 2010 yılında yapımına başlanan otel, 20 bin m2’lik alana inşa edildi. 195 oda, açık-kapalı spor alanları, restoran, bar, açık-kapalı yüzme havuzu ve sağlık kulübü yer alan otel Ataşehir’de yer alıyor.


Anthill Residence; 2008 yılında yapımına başlanan proje, 25 bin m2 alan üzerine inşa edildi. Şişli Bomonti’de yer alan proje 804 daireden oluşuyor. 54 katlı 2 residenceden oluşan projede butik çarşı ve kapalı otopark mevcut.

Antmare Butik Otel; 2009 yılında yapımına başlandı. İzmir Alaçatı’da yer alıyor. 3 bin m2 alan üzerine 35 odalı butik otel olarak tasarlandı.