Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Özhaseki kimdir?

Mehmet Özhasek, 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu. Peki, Mehmet Özhaseki kimdir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Mehmet Özhaseki 1957 yılı Kayseri doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlayan Mehmet Özhaseki daha sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. 


Mehmet Özhaseki, o günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. 


Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Anacak avukatlık yapmayan Mehmet Özhaseki tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994'e kadar Tekstil Ticareti ile iştigal etti.


1980 sonrasında 10 yıl kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde bulundu.


27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.


28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek oldu.


29 Mart 2009 yerel seçimlerinde %60.5 oy alarak 4. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Başkan Özhaseki 4. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu.


Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinden 350'nin üzerinde üyesi olan Tarihi Kentler Birliği'nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB'nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin ayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı.


Mehmet Özhasek, 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu. 


Mehmet Özhaseki evli ve 4 çocuk babasıdır


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura