Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Özhaseki kimdir? – AK Parti Kayseri Adayı 2014

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı. Mehmet Özhaseki, AK Parti tarafından 5’inci kez aday gösterildi.Mehmet Özhaseki kimdir? – AK Parti Kayseri Adayı 2014

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti 2014 Adayı Mehmet ÖzhasekiBaşbakan Erdoğan, Mehmet Özhaseki’nin adaylığını nasıl ilan etti?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Kasım 2013 tarihinde TBMM’de düzenlenen AK Parti Grup Toplantısı’nda açıkladığı belediye başkan adayları arasında Mehmet Özhaseki’nin adaylığını şu sözlerle ilan etti; 


“Şimdi geldik, partimizin ilk açıkhava mitingini yaptığımız yer, partimizin kuruluşunun ilk adımını attığımız yer, Kayseri. Gördüğünüz gibi merkezi yönetimle büyükşehir belediyesinin el ele verdiği yerlerde şehirlerimiz nasıl değişiyor. Şöyle bir 20 yıl öncesinin Kayseri’sini bir tanısanız bilseniz nereden nereye geldiğimizi anlama fırsatı bulursunuz.


Adayımız, mevcut belediye başkanımız Mehmet Özhaseki.


Ben elinde pastırmayla geleceksin zannettim dedim. Bagajda dedi. Sağ olsun Kılıçdaroğlu nasıl olsa parayı gönderiyor dedi. Benim de Kılıçdaroğlu'ndan aldığım paralar var. Ben de stokluyorum. Kazandığım 12 dava oldu diyor. 13 tane de yolda var diyor.”Mehmet Özhaseki kimdir?


1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Mehmet Özhaseki iş hayatına ne zaman girdi?


Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Avukatlık yapmadı. Tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994'e kadar Tekstil Ticareti ile iştigal etti.


1980 sonrasında 10 yıl kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde bulundu.Mehmet Özhaseki siyasete ne zaman atıldı?


27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Mehmet Özhaseki ilk ne zaman Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu? 


23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.


28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek oldu.


29 Mart 2009 yerel seçimlerinde %60.5 oy alarak 4. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Başkan Özhaseki 4. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu. Evli ve 4 çocuk babası olan Başkan Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.


Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinden 350'nin üzerinde üyesi olan Tarihi Kentler Birliği'nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB'nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin ayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı.Mehmet Özhaseki iletişim bilgileri nelerdir?


Kayseri Büyükşehir Belediyesi 

Adres: Mustafa Kemal Paşa Bulvarı No: 15 38010 Kocasinan / Kayseri 

Santral: 0352 222 89 60 

Web: www.kayseri.bel.trÖnerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, Anneler günü konut kampanyaları