Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Şükrü İlkel

Garanti Koza’nın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Mehmet Şükrü İlkel, 2004'de Garanti Balfour Beatty İnşaat’ı alarak şirketi tekrar Garanti Koza yapmıştır.Mehmet Şükrü İlkel
Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü İlkelMehmet Şükrü İlkel kimdir?Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü İlkel, Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunu. ABD’deki Arizona State University Nükleer ve Enerji Mühendisliği’nde yüksek lisans yaptı.


Mehmet Şükrü İlkel 1985 yılından itibaren, Garanti Koza yurt dışı projeler geliştirme ve yönetimi ile elektro-mekanik işler koordinasyonundan sorumlu oldu. 


Daha sonra, kendi kurduğu Mimel İnşaat ve Strateji Yatırım Şirketleri Başkanlığı’nda, uluslararası proje geliştirme, 

yatırım, hizmet ve finans sektörlerinde faaliyet gösterdi.Mehmet Şükrü İlkel’in Garanti Koza dönemi ne zaman ve nasıl başladı?Mehmet Şükrü İlkel, 2003 sonunda, Garanti Koza’nın Balfour Beatty ile Koç Holding’e ait olan hisselerini satın almaya talip oldu. Koç Grubu ve Balfour Beatty hisselerinin Şükrü İlkel’e devri 19 Ocak 2004 tarihinde Yönetim Kurulu kararı ile gerçekleşti, 24 Mart 2004 tarihli Genel Kurul’da satış işlemi onaylandı.


1976 yılından beri hissedar olan Koç Grubu’nun yeniden yapılanması sonucunda, 1948 yılından beri inşaat sektörünün öncü firmalarından olan Garanti Koza’ın satışı gündeme geldiğinde, daha önce Garanti Koza’nın yönetim kademelerinde çalıştı ve Garanti Koza’nın hisselerinin tamamını devraldı.Garanti İnşaat’ın tarihçesi nedir?Şirket, 1948 yılında Ankara'da Garanti İnşaat Ltd. adı ile kuruldu. İlk resmi işi olan TBMM Binası'nın ahşap işlerini 8 Kasım 1948'de aldı. 


1952 yılında şirket merkezi İstanbul'a taşındı. Garanti İnşaat, çalışmalarını hükümet yatırımları, bayındırlık işleri ve endüstriyel tesisler üzerinde yoğunlaştırdı. 1976 yılında Koç Holding Garanti Bankası'na ortak oldu. 1982 yılında Koç Holding'in Garanti İnşaat'a ortak olması üzerine şirket Koç Grubu'na katıldı.


1983 yılında Koç Holding Garanti Bankası hisselerini satarken inşaat sektöründeki varlığını sürdürebilmek için Garanti İnşaat hisselerini muhafaza etti. Şirket Anonim Şirket statüsüne kavuştu. Bu dönemde yurt içi ve yurtdışında modern endüstri ve konut projelerine ağırlık verildi.


1987 yılında Almanya'nın en büyük inşaat şirketlerinden Hochtief A.G., Garanti İnşaat`ı aldı.


1990 yılında uluslararası mühendislik, inşaat ve hizmet alanlarında Avrupa ve İngiltere'nin önde gelen grubu olan Balfour Beatty plc, Garanti İnşaat’ı aldı. Şirketin ünvanı Garanti Balfour Beatty olarak değişti.


2000 yılında Garanti İnşaat, kendisi tarafından inşa edilen konutları aktif olarak pazarlayan ve bir Koç Grubu şirketi olan Koza İnşaat'la birleşti. Şirketin unvanı Garanti Koza olarak değiştirildi.


Nisan 2004'de Garanti Balfour Beatty İnşaat’ı Mehmet Şükrü İlkel’in alması ile şirketin unvanı tekrar Garanti Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.Mehmet Şükrü İlkel’in başkanı olduğu Garanti Koza Yönetim Kurulu’nda kimler var? Mehmet Şükrü İlkel - Yönetim Kurulu Başkanı


Dr. Ahmet Murat Binark  - Yönetim Kurulu Başkan Vekili


Ergül Hacım - Yönetim Kurulu Üyesi ve Garanti Koza Gayrimenkul Genel Müdürü


Münir Şişkolar - Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı


Mustafa Büyüksandalcı - Yönetim Kurulu Üyesi


Serhan Baykal - Yönetim Kurulu ÜyesiMehmet Şükrü İlkel ve Garanti Koza'nın iletişim bilgileri nelerdir? Garanti Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 


Adres: Tekstilkent Koza Plaza A Blok Kat: 34 34235 Esenler / İstanbul


Genel Müdürlük Telefon : +90 (212) 467 22 22

Genel Müdürlük Faks : +90 (212) 438 24 09 / 438 24 10

   

Satış Ofisi : +90 (212) 444 99 33

e-mail : garanti@garantikoza.com.tr

Web Adresi: www.garantikoza.com.tr