Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Türe kimdir?

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe kimdir? Mehmet Türe, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


Mehmet Türe, 1969 Anamur doğumlu. 1976-1981 tarihleri arasında Anamur Fatih İlköğretim Okulu'nu, 1981-1984'te Anamur İlköğretim Okulu'nu tamamladı. Aynı yıl Askeri Okul sınavını kazanarak, 1988 yılında J.Astsubay olarak göreve başladı. 


1995 yılında J.Subay Okul'unu kazanıp Teğmen rütbesi ile görevime devam etti. Kıdemli Yüzbaşı rütbesine kadar J.Karakol Komutanlığı, Özel Harekât Tim Komutanlığı, Komando Bölük Komutanlığı, Cezaevi Bölük Komutanlığı, Karargah Bölük Komutanlığı, İlçe J.Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, Garnizon Komutanlığı ve beraberinde üç yıl İlçe Kaymakam Vekilliği ve son olarak Genel Kurmay Başkanlığı İstihbarat Subaylığı görevlerinde bulundu. Hizmetleri süresince 4 adeti Orgeneral rütbesindeki komutanlarım tarafından olmak üzere 45 kez üstün başarı, cesaret ve idarecilikten dolayı ödüllendirildi.


Bu görevleri Kahramanmaraş, Muş, Elazığ, İstanbul, Şırnak, Adana, Tunceli de yaptı. Son olarak görevlerindeki başarılarından ve sicilinin temizliğinden dolayı Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Subayı olarak Ankara'da görevini tamamladı. Görevli bulunduğu yıllar içinde; Özel Kuvvetler, Halkla İlişkiler, Teşhis Tanıma, Özel Tim, Yakın Koruma, İz takip, İç Güvenlik, İstihbarat ve Komando kurslarını başarı ile tamamladı.1984-1988, yılları Askeri Okul futbol takımında, 1999-2004 yıllarında (ADANA) Pozantıspor futbol takımında lisanslı futbolcu olarak futbol oynadı.


Ayrıca İşletme Fakültesini bitirerek Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalında yüksek lisansını tamamladı ve "Belediyelerin Halka İlişkileri" üzerindeki tez çalışmasını kitap haline getirdi.


2009 yılında Mahalli İdareler Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden Anamur Belediye Başkanlığına Aday oldu ve kazandı. 29 Mart 2014 deki Mahalli seçimlerinde tekrar aday olarak ikinci kez Belediye Başkanlığına seçildi.


Meliha Türe (Yıldız) ile evli olan  Mehmet Türe Hilal ve Ayça adında iki kız çocuk babasıdır.