Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mehmet Yalçıntepe

Maximoon ile birlikte Esenyurt’ta 150’ye yakın konut ve işyeri yapan müteahhit. Mehmet Yalçıntepe, Yalçıntepe Group’un yönetim kurulu başkanıdır.Mehmet Yalçıntepe
Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet YalçıntepeMehmet Yalçıntepe kimdir?1965 Çankırı-llgaz doğumlu Mehmet Yalçıntepe, 1983 yılında Esenyurt’a yerleşti. 1989 yılında Yalçın Demir Profil İnşaat'ı kuran Mehmet Yalçıntepe, demir ve profil sac satışı yapmaya başlayarak ticaret hayatına girdi.  


2005 yılından sonra Yalçıntepe İnşaat ile inşaat sektörüne ilk adımını attı. Sivil Toplum Kuruluşları’nın önemine inanan Mehmet Yalçıntepe kısa adı ESİDER olan Esenyurt Sanayici ve İşadamları Derneği'nin üyesidir. 


Mehmet Yalçıntepe evli ve beş çocuk babası. Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı olarak Esenyurt'ta 

Maximoon projesine imzasını attı.Mehmet Yalçıntepe, Yalçıntepe Group’u ne zaman kurdu; neler yaptı? Yalçıntepe Grup'un temeli, 1989 yılında Esenyurt'ta küçük bir dükkânda demir ticareti ile atıldı. Yalçın Demir Profil İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Grubun ana şirketi olarak, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler paralel hızla büyüdü. 


Aradan yıllarda İstanbul'un ve ülkemizin önde gelen demir-çelik ürünleri tedarikçilerinden biri haline gelen Yalçın Demir Profil İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Gruba 2 öneli şirket daha kazandırdı.


Yalçıntepe Grup, gayrimenkul sektörüne önce Yeşil Ilgaz İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile ilk adımını attı… İstanbul'un Esenyurt Bölgesi'nde 100 üzerinde münferit konut ve işyerine imza atan şirket, halen faaliyetlerini yine bölgesel olarak konut ve ticari bina yapımında devam ettiriyor.


Yalçın Demir Profil İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketimizdeki hızlı büyüme paralelinde Yeşil Ilgaz İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited şirketimizde ekonomik gelişmeler paralelinde büyümesini sürdürdü. 


Bu iki şirket, değişen ekonomik koşullara ayak uydurmak ve gayrimenkul sektöründe etkinliğini kurumsal olarak artırabilmek için Yalçıntepe İnşaat Taahhüt Demir Gıda Turizm Limited Şirketini kurdu. Son 3 yılda bazı projelerde grup dışı değişik şirketler ile azınlık hissedar olarak gayrimenkul sektöründe bilgi ve becerisini artıran için Yalçıntepe İnşaat Taahhüt Demir Gıda Turizm Limited Şirketini, bu dönemde deneyim kazanan personeli ile daha büyük projelere imza atmak üzere hedef misyon ve vizyonunu değiştirdi. Yalçıntepe İnşaat Taahhüt Demir Gıda Turizm Limited Şirketini, deneyimli kadrosuyla titiz bir çalışma ile 11 ayda Maximoon projesini geliştirdi.


2005 - 2011 yılları arasında Esenyurt bölgesinde 150'ye yakın konut ve işyerine imza atan şirket, Mayıs 2011'de Bahçeşehir'de inşaatına başladığı 1514 konut ve 86 ticari üniteden oluşan Maximoon sitesini bitirir bitirmez yine aynı bölgede kendisine ait arsa üzerinde yeni projeler yapacak.Mehmet Yalçıntepe, sektörü ve Maximoon projesini nasıl anlatıyor? Mehmet Yalçıntepe, Tebernüş Kireçci'nin konuğu oldu; tıklayın ve izleyin! Mehmet Yalçıntepe hangi konularda haber oldu? Mehmet Yalçıntepe'den 2 yeni proje (Bugün Gazetesi, Mart 2012) 


Esenyurt'ta 15-20 daireli konut inşaatı gerçekleştiren Mehmet Yalçıntepe, yeni projelere yelken açtı.

Esenyurt bölgesinde 15-20 daireli konut inşaatı gerçekleştiren, ilk büyük inşaatını ise Maximoon ismiyle hayata geçiren Yalçıntepe, yeni projelere yelken açtı. Şirket kentsel dönüşümle de ilgileniyor.


Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe Esenyurt ve Bahçeşehir bölgesinde biri 30 bin bir diğeri ise 20 bin metrekare olan arazileri olduğunu söyledi. Esenyurt ve diğer bölgelerde büyük çaplı siteler inşa etmeyi planladıklarını belirten Yalçıntepe, "Projeleri arka arkaya hayata geçireceğiz. Bir proje bitmeden yeni projeye başlamayı prensip olarak uygun bulmuyoruz. Tüm projelerimizi kendi öz kaynaklarımızla yapıyoruz" bilgisini verdi. 

4 bölgede arazi bakıyor


Şirket kentsel dönüşüme konu olan bölgelerde de arazi geliştirmek için bir dizi hazırlıklar ve ön görüşmeler yapıyor. Ancak Mehmet Yalçıntepe özellikle Fikirtepe'de hak sahiplerinin çok fazla talepleri olduğunu belirtiyor. B gelir grubunu hedef seçen şirket, yüksek fiyatlı konut inşaatı gerektirecek arazilerden uzak duruyor. Fikirtepe'nin yanı sıra Bahçeşehir, Gaziosmanpaşa ve Halkalı'da da arazi görüşmeleri yapılıyor. 


Akıllı bina yapacak


Yeni yapılacak siteler yeşili bol ve akıllı ev teknolojisi ile ev üretecek. Akıllı ev üretiminin bir sosyal sorumluluk işi olduğunu belirten Yalçıntepe, konut üretmenin tek başına yeterli olmadığını, hem konut alıcılarına hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak için tasarruflu evler üretmenin gerekli olduğunu söylüyor. 


İstanbul'da çok iş var


İstanbul dışında konut yapmayı şu an için planlamadıklarını da belirten Mehmet Yalçıntepe, "İstanbul'da acil olarak 5 milyon yıkılıp yapılacak konut ihtiyacı var. İlk etapta bu 5 milyon konutun yıkılıp üretilmesi 10 yılı alır. Eski konutların da yenilenmesi ile İstanbul'da daha 20 yıl bu sektörde iş var demektir. Bu nedenle İstanbul dışına çıkmayı yakın gelecekte planlamıyorum" şeklinde konuştu. 


Maximoon'da kredi çekebilecek


Bahçeşehir'de inşa edilen 1514 konut ve 86 ticari üniteden oluşan Maximoon projesinde tapular iki ay içinde çıkacak. Mehmet Yalçıntepe, birkaç banka ile anlaştıklarını ve iki ay içinde konut almak isteyenlerin uzun vadede banka kredisi de kullanabileceğini söyledi. Maximoon 9 blokta yükseliyor. Bloklardan biri rezidans olarak yapılıyor. 130 milyon lira yatırım maliyeti bulunuyor. 


88 bin liradan başlıyor


İnşaatına 2011 yılı Mayıs ayında başlanan sitede teslim tarihi Haziran 2013 olarak planlanıyor. Proje 33 bin metrekare alan üzerinde inşa ediliyor. 33 bin metrekarenin 15 bin metrekaresi inşaat alanına geri kalan kısım ise yeşile ve sosyal tesislere ayrılıyor. İlk çıktığı gün 1280 lira olan metrekare fiyatı bugün 1850 liraya çıkan projede ev fiyatları 88 bin liradan başlangıç gösteriyor.  Şirket kendi bünyesinde yüzde 0,90 faizle 60 aya kadar vade yapıyor. 


En büyük destekçisi ailesi 


Mehmet Yalçıntepe'nin 5 tane çocuğu var. Çocuklarından en büyüğü şu an inşaat mühendisliği bölümünde okuyor ve 1 yıl sonra eğitimini tamamlayıp babasına destek verecek. Bir diğer çocuğu isi pazarlama ekonomisi üzerine eğitim alıyor. 


Mehmet Yalçıntepe: Asgari ücretliyi ev sahibi yapacağım (Akşam Gazetesi, Temmuz 2011)


'Ucuz konutta risk var mı yok mu' tartışmasını 46 bin TL'ye ev satan Yalçıntepe'ye sorduk. Mehmet Yalçıntepe 'İstanbul'a yamalı pantolonla geldim. Yokluğu bilirim. Amacım, istihdam sağlamak, asgari ücret alan vatandaşı ev sahibi yapmak' dedi


Gayrimenkul sektöründe pek çok firma, artık belli bir rakamın altında konut satılamayacağı, maliyetlerin buna izin vermediği konusunda hemfikir. Ucuz konutu, uzun taksitlerle satan firmaların risk altında olup olmadığı ise merak konusu. Esenyurt'taki Maximoon Projesi'yle demir tüccarlığından gayrimenkule adım atan Mehmet Yalçıntepe'ye ucuz konut satmanın formülünü, bu işten kar edip etmediğini sorduk. Söze 'Kar edeceğiz tabii, hem de çok' diyerek başlayan Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, '99 bine konut satan da para kazanır, 60-70 bine satan da. Yeter ki formülü iyi uygula. Demiri peşin alırsan, kontrollü gidersen aynı konutu başkalarından çok daha ucuza mal edersin. Bu kaliteli konut yapmadığın anlamına gelmez. 22 yıllık tüccarlık tecrübem var. Mal nasıl alınır iyi biliyorum' dedi.


Maximoon'un %40'ı satıldı


1500 konutluk Maximoon Projesi'nin yüzde 40'ını 1 ayda sattıklarını vurgulayan Yalçıntepe, müşterilerinin banka kredisinden çok Yalçıntepe'nin finansman modelini tercih ettiğini belirtti. Yalçıntepe, 'Bizim bankalara göre daha yapıcı bir finansman modelimiz var. Müşterimizi kolluyoruz. Mümkün mertebe müşterilerimizi bankalara göndermemeye çalışıyoruz. Açıkçası şimdiye kadar bankaya rağbet olmadı.


2013'te teslim edilecek


Maximoon projesinin hazırlık safhasının çok uzun sürdüğünü, ince eleyip sık dokuduklarını ifade eden Yalçıntepe, 'Çok yaz boz yaptık. Sonunda projenin yüzde 70'ini yeşil alan yapmaya karar verdik. Temmuzun ilk haftasında temel atma törenimiz var. 1+0 daireleri 46 bin, 1+1'leri  62.500, 2+1'leri 120 bin TL'den satışa sunduk. Ancak şimdi kampanya bitti. Yüzde 10'luk bir artışımız oldu. Metrekare fiyatımız 1280'den 1300'ün biraz üzerine çıktı' dedi. Yalçıntepe, projeyi 2013 sonuna kadar teslim etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.


Artık gayrimenkule ağırlık vereceğiz


Bundan sonra da Yalçıntepe Group'un en önemli ayağı gayrimenkul olacağını ifade eden Mehmet Yalçıntepe, 'Yetiştirirebilirsek bu yıl sonuna kadar bir lansman daha yapmayı planlıyoruz. Yine Esenyurt'ta yaklaşık 2 bin konutluk bir proje planımız var. 14-20 kat arasında, yine en az yüzde 70'i yeşil alan olacak bir proje üzerinde çalışıyoruz' diye konuştu.


%25 yoksa da eyvallah


İstanbul'a 16 yaşında yamalı pantolonla geldiğini ve yoksulluğu iyi bildiğini söyleyen Yalçıntepe, 'Bu yüzden müşterinin parasının ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Asgari ücretle çalışan insanları da ev sahibi yapmak istiyoruz. Müşteri yüzde 25 peşinatı yoksada geri çevirmiyoruz.En güvenli yatırım limanı gayrimenkul! (Emlakkulisi.com, Ağustos 2011) 


Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, inişli çıkışlı ekonomik konjonktürde en kazançlı yatırımın, en güvenli limanın gayrimenkul olduğunu vurguluyor. Maximoon projesine yalnızca yerel değil uluslararası yatırımcıların da büyük ilgi göstermesini buna örnek olarak gösteriyor.


Kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poors'un ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürmesi, son 

dönemde dünya borsalarında yaşanan hızlı düşüşler ve Yunanistan'ın ardından İtalya ve İspanya'nın da yüklü dış borç sorunuyla karşı karşıya kalması sonucunda gündeme gelen yeni kriz beklentilerini değerlendiren Yalçıntepe Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, mevcut inişli çıkışlı, dalgalı ekonomik ortamda Türkiye'de en kazançlı yatırımın gayrimenkul ve altın olduğunu vurguluyor. Türkiye'nin ciddi bir borç yükü altında olmadığını, inşaat sektörünün büyüme trendini sürdürdüğünü ve ekonomik gelişmenin rayında seyrettiğini ifade eden Yalçıntepe, içinde bulunduğumuz ekonomik ortamı bir geçiş dönemi olarak değerlendirerek, getirisi en yüksek ve en güvenli yatırımın gayrimenkul olduğunun altını özellikle çiziyor. 


Kalitesi ve mimari şıklığıyla Bahçeşehir'in merkezinde inşa edilen MAXIMOON projesinin bu açıdan ideal bir yatırım aracı olduğunu ifade eden Yalçıntepe, yaşam merkezinde yer alan konutların yüzde 30'unun satışını 2 ay 10 gün gibi zamanda gerçekleştirdiklerini, uluslararası yatırımcıların projeye büyük ilgi gösterdiklerini, bunun Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapmanın önemini açıkça ortaya koyduğunu belirtiyor.


Yatırımcı için kazanç kapısı


Modern yaşam merkezleri inşasında deneyimli bir ekip yönetiminde projelendirilen ve yürütülen Maximoon, yeşil alanlara, kat bahçelerine sahip 1500'e yakın konut ve 74 mağazası olan bir çarşıya sahip bulunuyor. Jogging alanları, modern yüzme havuzları, spor tesisleri, açık ve kapalı otoparkları, ileri teknolojik hassas güvenlik sistemleri ve vale parking hizmetleri ile MAXIMOON, çağdaş şehirleşmenin ve konforlu yaşamın en gelişmiş örneklerinden biri olmaya hazırlanıyor.


Yüzde 70'i yeşil alana ayrılan, deprem yönetmeliğine uygun inşa edilen, alım gücü açısından tüm kesimlere seslenen ve ayrıcalıklı bir yaşam sunmanın yanı sıra yatırım açısından da karlı bir proje olan Maximoon'da daire fiyatları 1+1'lerde 77 bin, 2+1'lerde 142 bin, 3+1'lerde 244 bin TL'den başlıyor. 


Yalçıntepe Group - Marmara Bölgesi'nin en güçlü demir tedarikçilerinden biri olan Yalçın Demir'i bünyesinde barındıran, buradan aldığı güçle 2008 yılından itibaren üstlendiği prestijli konut projeleriyle adından söz ettiren Yalçıntepe Group; herkesin konut sahibi olabileceği, yeşili bol, her türlü sosyal imkana ev sahipliği yapan, konforlu ve ayrıcalıklı yaşam alanları inşa ediyor.Mehmet Yalçıntepe ve Yalçıntepe Group iletişim bilgileri neler? Yalçıntepe İnşaat  San. Tic. Ltd. Şti.

Adres: Atatürk Bulvarı, Sanayi Mahallesi, Bahçeşehir Mobilyacılar  Çarşısı Yanı No:22 Esenyurt/İstanbul

Telefon: 444 34 18


Yeşil Ilgaz İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. 

Adres: Örnek Mahallesi Ahmet Arif Cd. No: 10 Esenyurt/İSTANBUL 

Telefon : +90 212 620 78 18

Faks : +90 212 596 74 45


Yalçın Demir Profil ve İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.

Adres: Örnek Mahallesi Ahmet Arif Cd. No: 10 Esenyurt/İSTANBUL 

Telefon : +90 212 620 78 18

Faks : +90 212 596 74 45


Web Adresi: www.yalcintepegroup.com