Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Melih Gökçek kimdir? – AK Parti Ankara Adayı 2014

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı. Melih Gökçek, 5’inci kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday gösterildi.Melih Gökçek kimdir? – AK Parti Ankara Adayı 2014
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, AK Parti 2014 Adayı Melih Gökçek...Başbakan Erdoğan, Melih Gökçek’i nasıl anons etti? 


Başbakan, Ankara adayını açıklamadan önce sözlerine ''Evet şimdi sıra geldi Ankara'ya'' diyerek başladı ve mevcut başkan Melih Gökçek'in ismini anons etti. Adaylar açıklanmadan önce ışıklar kapatıldı ve o illerle ilgili 3'er dakikalık tanıtım videoları yayınlandı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Kasım 2013 tarihinde TBMM’de düzenlenen AK Parti Grup Toplantısı’nda açıkladığı belediye başkan adayları arasında Melih Gökçek’i şöyle lanse etti;


“Evet. Şimdi başkentimize geldik. Melih Gökçek yeni dönemde de belediye başkan adayımız.”İ. Melih Gökçek kimdir?


İbrahim Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanı ve Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanı. 


20 Ekim 1948 Yılında Ankara Keçiören'de doğdu. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Melih Gökçek 5 yaşına kadar Başkent Ankara'da ikamet etti. Babasının avukatlık mesleğini icra etmek istemesi üzerine Gökçek Ailesi Gaziantep'e taşındı. İlk, orta ve lise tahsilini Gaziantep'te yapan Melih Gökçek Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi. Melih Gökçek iş yaşamına nasıl atıldı?


Parlamento Muhabirliği ve gazete temsilciliği yaptı. Yedek Subaylığını Kıbrıs Güzelyurt'ta yapan Gökçek, askerlik dönüşü ticaret hayatına atıldı. Melih Gökçek, ilk ne zaman ve nerede belediye başkanı oldu?


1984-1989 yılları arasında Keçiören Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek, 1989-1991 yılları arasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nü yürüttü. Refah Partisi'nden 1991 yılında Ankara milletvekili olarak parlamentoya girdi. Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ne zaman başladı?


1994 Yılı yerel seçimlerinde Milletvekili iken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na aday oldu ve seçimi kazandı. 


1999 Yılı yerel seçimlerinde ikinci kez aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez iki dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen kişi oldu. 


2004 Yılı yerel seçimlerinde üçüncü kez yine aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez üç dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı' na seçilen kişi oldu.


2009 Yılı yerel seçimlerinde dördüncü kez yine aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez dört dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen kişi oldu. Evli ve iki çocuk sahibi olan Gökçek’in en büyük hobisi futbol oynamak ve fotoğrafçılıktır.Melih Gökçek iletişim bilgileri nelerdir? 


Ankara Büyükşehir Belediyesi

Adres: Hipodrom Cad. No:5 Yenimahalle / Ankara

Santral:  (0 312) 507 10 00

Web: ankara.bel.tr