Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Meralardaki kaçak yapılara 'imar affı' yok!

Karadeniz'de "Mera Kanunu" kapsamında yer alan alanlarda kaçak yapılar imar affından yararlanamıyor. Yeni yapıldığı halde eskiden yapılmış gibi gösterilen binalar tespit edilip, tek tek yıkılacak.


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen uyarı kapsamında 'imar barışı' düzenlemesiyle ilgili 'Mera Kanunu' kapsamında kalan alanlara müdahaleleri çoğaltacak yapı kayıt belgelerinin mülkiyete hak teşkil etmeyeceği kaydedildi. CNN Türk'te yer alan habere göre; Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılarda, mera ve ormanlık alanlara her çeşit bina yapımını yasaklayan, 4342 sayılı 'Mera Kanunu'nun 4'üncü maddesi hatırlatılıp, buralara inşa edilen yapıların 'işgal' ve 'tecavüz' olarak değerlendirilecek. 


Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ise 'imar barışı' kapsamında, 31 Aralık 2017'den önceki yapılar için verilen yapı kayıt belgelerini inceledi. Mera alanlarında inşa edildiği tespit edilen yapılar ve yeni kaçak yapılar eski gibi gösterilip, alınan yapı kayıt belgeleri iptal edilmeye başlandı. Trabzon'da, ilk tespitlere göre, yaklaşık 300 yapı kayıt belgesini inceledi. İncelemelere devam edilirken, iptal sayısının artacağı düşünülüyor.


"Kaçak yapılarla ilgili takip ve mücadele süreci başlayacak"

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, bölgede 156 bin bağımsız yapı için 'imar barışı' başvurusu yapıldığını belirterek şartları sağlamadığı halde yapı kayıt belgesi alanlarla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Korkmaz, şu ifadeleri kullandı: "Yeni yapıları eski gibi gösterenler için verilen yapı kayıt belgelerini iptal ediyoruz. Şu an 300 civarında yapı kayıt belgesini iptal ettik. İşlemler sürüyor, iptal sayısı artacaktır. Yalan beyanda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Yatırılan bedeller de hazine geliri olarak kaydediliyor. Bundan sonraki süreçte de bunlarla alakalı yıkım işlemi başlayacak. Bundan sonra ilimizde kaçak yapılarla ilgili ciddi bir takip ve mücadele süreci başlayacak. Özellikle vatandaşlarımızın meralarda, doğal sit alanlarında kaçak yapı yapmaması konusunda daha hassas olmasını bekliyoruz."


Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz ise mera alanları için verilen yapı kayıt belgelerinin iptal edilmesiyle ilgili doğru karar verildiğini ifade etti. Erüz, "Kimsenin 'Ben bilmiyordum, haberim yoktu' demeye hakkı yok. Herkes her şeyin farkındaydı. 'Ya tutarsa' dendi ama bakanlık devreye girdi ve doğru olanı yaptı. Bundan sonra elde ne kaldıysa onu kollamak lazım. Doğamıza sahip çıkmak lazım" dedi.


"Burası mirastan kalan hakkımız"

100 yıldır araziyi kullandıklarını söyleyen mera alanında yapısı olan Ali Osman Bektaş,  "Ben bu mera alanını kullanıyorum. Devletin gelip de yıllar sonra bunu elimizden alma hakkı olmamalı. Bu alanlarımıza çeşitli vergilerin çıkarılması, bizden para talep edilmesi olmamalı. Burası bizim mirastan kalan hakkımız" şeklinde konuştu. 


Bölge sakinlerinden Temel Arslan "Yapılan işlerde kurumlar birbirinden habersiz hareket ediyor gibi. Bir karar alındığı zaman bütün herkese danışılır, öyle alınır. Alınan karar da vatandaşın çıkarına olur. Bu kadar millet dünyalarca para yatırdı, imar affı için" ifadelerini kullandı.


Lokman Bektaş ise "Bakanlık buraya 'Ev yapamazsınız' diyor. Dedelerimizden beri burası bizde. Biz yıllardır burada yaylacılık yapıyoruz. Devlet halkın yanında olmalı" açıklamasında bulundu.


Özkan Ragıp ise "'İmar barışı'ndan yararlandım ve belirli kurumlara para yatırdım. Benim buradaki param ne olacak?  1850 TL para ödedim. 'İmar barışı' olmadığı zaman ben paramı geri istiyorum" diye konuştu.


Diğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'deki Ayder Yaylası için "Ayder'i kirlettik, rezil ettik" açıklaması ile gündeme gelen Doğu Karadeniz yaylalarında bulunan kaçak yapılar için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise "Kimse kusura bakmasın, kaçak yapılar yıkılacak" açıklamasında bulundu. Bu açıklamalar sonrasında bölgede bulunan illerin valilikleri tarafından yapı yoğunluğu artan ve doğal güzellikleri bozulan yaylalar için harekete geçildi ve kaçak yapıların yıkımına başlandı. Bölgede, 31 Aralık 2017 yılında sonra inşa edildiği için 'imar barışı' kapsamı dışında kalan kaçak yapıların ise yıkılacağı ifade edildi.