Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Merve Küpeli kimdir?

İstanbul'da çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra 2013 yılında kardeşi Mine Küpeli ile Marfa Mimarlığı kuran Mimar Merve Küpeli kimdir?


Merve Küpeli, 1987 yılında Eskişehir'de doğdu. 2007 yılında Dumlupınar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Hunter College da proje ve risk yönetimi eğitimi aldı. 


Daha sonra New York Üniversitesi Art of Architecture bölümünden mezun oldu. New York ve İstanbul'da çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra 2013 yılında kardeşi Mine Küpeli ile Marfa Mimarlığı kurdu.


Marfa Mimarlık

"Marfa açılımı bir şey ifade etmiyor. Marfa Amerika birleşik devletlerinin Texas eyaletinde bulunan bir çöl ismidir. Bu çölü özel kılan ise uçsuz bucaksız sarılığın ortasında bembeyaz parlayan, 5. caddeden düşmüş bir Prada mağazası olmasıdır. 2005 yılında, Michael Elmgreen ve Ingar Dragset isimli iki heykel sanatçısı bir şeyleri eleştirmek ve farklılık yaratmak adına yola çıkmışlar, ve başlangıç cümleleri "If you build it, they will come" "Eğer Bunu yaparsan, Onlar gelecektir. " olan iki artist pek de yanılmamışlar. Marka Marfa ya gelir ve insanlarda Marfa ya gelir. Yani bizde oturmuş bir gün sohbet ederken Marfa'ya gitmeliyiz dedik. Aylar sonra firmamıza isim ararken bizim markamızın ismi "Marfa" olabilir dedik ve böylece Marfa olduk."


İletişim bilgileri:

info@marfamimarlik.com

0(222) 230 60 70

Marfa Design Studio 

Sümer Mah. Çakmak Cad. Doğuhan Sok. No:3 (Paşa Restorant Sırası) 

ESKİŞEHİR