Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mesken kira gelir vergisi istisnası 2018!

Kira gelir vergisi, istisna sınırlarının üstünde gelir elde edenler tarafından ödeniyor. Peki, mesken kira gelir vergisi istisnası 2018 ne kadar?


Bir sene içinde gayrimenkulün kiraya verilmesinden elde edilen gelirler kanunen vergilendiriliyor. Kira gelir vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi için öncelikle beyanname veriliyor.


Ancak her kira geliri elde eden bu vergi için beyanname vermek ve ödeme yapmak zorunda olmuyor. Belirlenen istisna sınırlarının üstünde geliri olanlar vergilendiriliyor.


Konut kiralamalarında istisna sınırının altındaki gelirler için beyanname verilmesi gerekmiyor. Peki, mesken kira gelir vergisi istisnası 2018 ne kadar?  


Mesken kira gelir vergisi istisnası uygulaması 2018


Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarı 2017 yılı için istisna tutarı 3 bin 900 TL olup bu sınırın altında kira geliri elde etmeleri halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek bulunmuyor. 


Örnek: 


Mükellef (B), 2017 yılında meskenini aylık 300 TL’den kiraya vererek yıllık 3 bin 600 TL kira geliri elde etmiştir. Bu durumda elde edilen hasılat mesken istisna tutarı olan 3 bin 900 TL’nin altında olduğundan beyan edilmeyecek.


İstisna tutarının üzerinde konut kira geliri elde edilmesi halinde ise yıllık beyanname ile beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor. 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com