Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Meşrutiyet Caddesi – Çankaya – Ankara

Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde yer alan caddedir. Doğudan Libya Caddesi'nden başlar, batıda Atatürk Bulvarı'na kadar uzanır. Mayıs 2013’teki Gezi olayları protestolarında Ethem Sarısülük isimli protestocunun polis kurşunuyla öldüğü yerdir. Ankara’daki Gezi eylemlerinin yoğun olarak görüldüğü caddedir.Meşrutiyet Caddesi – Çankaya – Ankara

Meşrutiyet Caddesi, Çankaya, Ankara

 

 

Meşrutiyet Caddesi nerededir?


Meşrutiyet Caddesi, Çankaya ilçesi ve Ankara ilinde yer alır. Ankara’da Bakanlıklar yönünden Kızılay’a doğru gelirken sağa sapan, Karanfil Sokak, Konur Sokak, Selanik Caddesi gibi sokak ve caddeleri kesip Mithatpaşa Caddesi’ne uzanan, oradan devam edip koleje kadar ilerleyen caddedir.


Meşrutiyet Caddesi, Atatürk Bulvarı üzerindeki Milli Eğitim Bakanlığı binasının tam karşısındaki sokaktır. 


Eryaman, Elvankent, Etimesgut ve Etlik otobüsleri Meşrutiyet Caddesi’nden kalkar. Meşrutiyet Caddesi – Çankaya – Ankara


Meşrutiyet Caddesi üzerindeki cadde ve sokaklar hangileridir? 


Meşrutiyet Caddesi üzerinde Çaldıran Sokak, Ataç-2 Sokak, Dr. Meliha Eldem Sokak, Mithat Paşa Caddesi, Bayındır - 2 Sokak, Selanik - 2 Caddesi, Konur Sokak ve Karanfil Sokak…Meşrutiyet Caddesi üzerindeki önemli yapılar hangileri?


Özel Çağ Hastanesi, Meşrutiyet İş Hanı ve Kök Çarşısı bu cadde üzerindedir.Meşrutiyet Caddesi’nin posta kodu nedir? 


Ankara Meşrutiyet Caddesi’nin posta kodu şöyledir: 06900Meşrutiyet Caddesi hangi olayla gündeme geldi? 


Mayıs 2013’te başlayan Gezi protestolarında Ethem Sarısülük isimli vatandaş, başına isabet eden polis kurşunuyla burada can verdi. Meşrutiyet Caddesi, Ankara’daki Gezi protestolarının en çok gerçekleştiği lokasyon oldu. 


13 Haziran 2013 tarihli Radikal Gazetesi’nin haberi şöyle;


Erdal Eren'den sonra Ethem Sarısülük


Ankara'da beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük için Konur Sokak'ta poster açıldı. Eylemin bir benzeri 12 Eylül darbesinden sonra yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren için yapılmıştı


Meşrutiyet Caddesi – Çankaya – Ankara


Başına isabet eden polis kurşunuyla ağır yaralanan ve günlerce Ankara Numune Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veren Ethem Sarısülük’ün dün beyin ölümü gerçekleşti. Ethem’in ölümüyle ilgili soruşturma devam ederken Sarısülük’ün anısı Konur Sokak’ta yaşatıldı. Sokağın Meşrutiyet Caddesi tarafında bulunan üst geçidin merpenlerine Sarısülük’ün büyük boy bir posteri yapıştırıldı. Kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen posterin benzeri daha önce de 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda, 12 Eylül darbesinden sonra yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren için yapılmıştı. 


Kızılay’ın en merkezi noktalarından biri olan Konur Sokak’tan geçen vatandaşlar bu sabah ilginç bir sürprizle karşılaştı. Sokakağın Meşrutiyet Caddesi tarafında bulunan üst geçidin basamaklarına büyük boyutlarda Ethem Sarsülük’ün fotoğrafı işlenmişti. Dün akşam saatlerinde ailesi tarafından beyin ölümünün gerçekleştiği Hastane önünde yapılan bir açıklama ile kamuoyuna duyrululan Sarısülük için yapılan eylemin bir benzeri 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda, 12 Eylül darbesinden sonra yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren için yapılmıştı. 


Polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilen Sarısülük’ün kesin ölüm nedeni yapılacak otopsi sonucu tespit edilecek. Sarısülük’ün ölümüyle ilgili emniyetten henüz bir açıklama yapılmazken basına yansıyan görüntülerde polisi açtığı ateş sonucu Sarısülük’ün yere yığıldığı görülüyor. Otopsi işlemlerinin ardından önümüzdeki günlerde Sarısülük için kalabalık bir cenaze töreni düzenlenmesi bekleniyor.