Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Metin Gül

Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Gül İnşaat’ın asıl kurucusu Mehmet Gül’ün en büyük oğludur.Metin Gül

Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Metin GülMetin Gül kimdir? 1961 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. Gül İnşaat’ın kurucusu ve babası Mehmet Gül, 1977’de Gümüşhane’den İstanbul’a göçtü. Mehmet Gül, İstanbul’da konut ve yazlık sitelere yoğunlaştı. 


Nisan 2012’de Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan röportajda yer alan bilgilere göre; 7 çocuk babası olan Mehmet Gül'ün 4 erkek çocuğu ve 3 kız çocuğu dünyaya gelmiş. Disiplinli bir baba olan Mehmet Gül oğlu Metin Gül'ü yaramazlık yaptığı gereçeksiyle okuldan alıp inşaata vermiş. Metin Gül işi ustaların yanında, inşaat tozu yutarak öğrenmiş. 1984 yılında şirketin kurucusu olan Mehmet Gül'ün vefatından sonra, işler 4 erkek çocuğuna devrolmuş. Ardı ardına yapılan inşaatların dönüm noktası ise Fly-inn AVM olmuş. “O projeden sonra büyük projeler yapmamız gerektiğini anladık.”diyen Metin Gül, “AVM yatırımı ilk başta kârlı değil gibi görünse de, her zaman kazanç sağlayan bir üretim.”diye konuşuyor. 4 kardeşin işin başına geçmesi ile birlikte, şirketler Gül İnşaat, Gül Yapı ve Gül Proje olarak kendi içlerinde ayrılmış. Üç şirket arasında proje ortaklıkları ise halâ sürüyor. 

Gül İnşaat Fly inn, Capacity, Perla Vista, Historia, Metroport gibi alışveriş merkezlerine imzasını attı. 


Metin Gül, evli ve 4 çocuğu var.Metin Gül’e göre Gül İnşaat’ın dönüm noktası hangi proje oldu?Şirket; Gül İnşaat, Gül Yapı ve Gül Proje olarak üçe bölünmüş durumda. Bu üç şirket bazı projelerde ortak. Nisan 2012’de Habertürk Gazetesi’nde yayınlanan röportaja göre; Metin Gül'ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Gül İnşaat'ın dönüm noktası ise inşa ettikleri Fly-inn AVM olmuş. "Fly-inn'den sonra büyük projeler yapmamız gerektiğini anladık" diyen Metin Gül, AVM yatırımının her zaman kazanç sağladığını söylüyor.Metin Gül’ün oğlu Mehmet Gül kimdir? Metin Gül'ün oğlu ve Gül İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gül, 1985 doğumlu.Dedesiyle aynı adı taşıyan Mehmet Gül, en büyük torun olması sebebiyle şirkette üçüncü kuşağın ilk temsilcisi. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde okuyan Mehmet Gül, şirkette pazarlama, taşeronluğun takibi, satın alma gibi görevlerde bulunmuş. Gül, "Bir işte sorumluluğun tamamını alınca insanın kendisini geliştirmesi daha kolay oluyor. Şirketlerimizde iş bölümü var ama Paralel Gayrimenkul'de daha çok sorumluluk aldım" diyor.Gül Ailesi nasıl çalışıyor?Gül Ailesi’ndeki iş bölümü sistemli bir şekilde devam ediyor. İş paylaşımının her zaman çok önemli olduğunu vurgulayan Mehmet Gül, “Gül Proje ve Gül Yapı'da ben ve babam, Avm ve Gül İnşaat'ın diğer projelerinde diğer 2 amcam, muhasebe ve finans işlerinde de diğer amcam ilgili.”diye konuşuyor. Yönetim Kurulu, perşembe günleri Güneşli Park, Salı Avcılar Park, Çarşamba Skyport ve Cumartesi Göktürk projelerinde bir araya gelip, gündem değerlendirmesi yapıyor. Şirket içerisinde her zaman ortak karar alınmasına özen gösterdiklerini belirten Mehmet Gül, “Şirket aile şirketi olsa bile, aileden olmayan genel müdürlerimiz var. Karar aşamasında her zaman ortak karar alırız”diyor. Metin Gül hangi konularda haber oldu? Beykent’te zemine göre inşaat yaptık, 12 milyon TL’ye fore kazık çaktık (Hürriyet Gazetesi, Temmuz 2012)


Büyükçekmece, Beylikdüzü, Gürpınar ve Beykent bölgelerinde birçok yatırımı bulunan Gül İnşaatYönetim Kurulu Üyesi Metin Gül, heyelan iddialarıyla sık sık gündeme gelenBüyükçekmece-Beykent-Pınartepe Mahallesi’ndeki “Vista” serisi projesi için 24 ilâ 42 metrelik fore kazıklar çaktıklarını, bunun da 12 milyon TL’ye mal olduğunu belirtti.


Büyükçekmece, Beykent ve Beylikdüzü bölgesinde birçok yatırımı bulunan ve “Gürpınar formasyonu” olarak adlandırılan Pınartepe Mahallesi’nde İstanbul Caddesi üzerinde “Vista” serisi (Vista 1-2-3-4) projelerini geliştiren Gül İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Metin Gül, zemin özelliklerini projeye başlarken çok iyi bildiklerini, önlemlerini buna göre alıp projeyi de bu duruma göre geliştirdiklerini bildirdi.


Gül İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Metin Gül, proje sırasında zemine, heyelan riskini ortadan kaldırmak için 12 ilâ 24 metre derinliğinde fore kazıklarçaktıklarını, sadece bu işlemin de toplam 12 milyon dolara mal olduğunu kaydetti. “Biz bölgede 1500 civarında konut inşa ettik. Eğer projeyi zemine göre geliştirirseniz, zeminin gerektirdiği tedbirleri alırsanız sorun olmaz. Vista 3’ün önünden geçen Orhangazi Caddesi de o bölgede inşaat alanının sınırını teşkil eder” dedi.


“Çoğunu kat karşılığı yaptık”


Gül İnşaat’ın 1976’dan beri inşaat sektörünün içinde olduğunu ve sektörde daha uzun yıllar var olacağını belirterek, “Biz bu 1500 konutta, arsa sahibi değiliz ki arsamızı kurtarmak için konut yapmış olalım. Sadece en üst tarafta 70 ve 90 dairelik iki projede arsa sahibiydik. Geri kalanın tamamını kat karşılığı yaptık” diye konuştu.


“Zemine göre hareket edince 100 katlı bile yapılır”


Projede zemini en iyi bilen hocalarla çalıştıklarını, söyleyen Metin Gül, “Eğer zeminin gerektirdiği mühendislik icra ediliyorsa denize bile bina yapılır. Vista’ların bulunduğu alana zemine uygun çalışmayı yaparak 100 katlı bina bile dikilir” dedi. Metin Gül şöyle devam etti: “Bu kaymalar, zaman zaman yukarı yürüyor. Biz bunu önlemek için blok önlerine, birkaç blokta da blok altına kazık çaktık. Çakmasaydık sıkıntı olurdu ama çaktık. Bu kazıkları çakarken de üniversite onayları alındı.” Gül İnşaat’ın Büyükçekmece’de,Beykent’te, Beylikdüzü’nde, Ataköy’de ve Avcılar’da yatırımları bulunuyor. Ayrıca bölgedeki önemli firmalardan Beyaz İnşaat ve Keleşoğlu İnşaat gibi firmalarla ortak projeleri de bulunuyor.


Gül İnşaat iki yeni proje ile iddialı geliyor (Posta Gazetesi, Mart 2011)


Gül İnşaat, Vista Residenza markasıyla 1000'e yakın konut üreten ve Perla Vista ile Perla Vista ile Beykent'in alışveriş merkezlerinden birini hayata geçiren Gül inşaat, iki iddialı projenin inşasını sürdürüyor. İstanbul'un en köklü inşaat şirketlerinden Gül İnşaat, Beykent'te iki yeni proje daha satışa sunuyor. Aynı bölgede daha önce Vista Residenza markasıyla 1000'e yakın konut üreten ve Perla Vista ile Beykent'in en popüler alışveriş merkezlerinden birini hayata geçiren Gül inşaat, iki iddialı projenin inşasını sürdürüyor. Gül İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Metin Gül, konut sektörünün canlandığını belirterek 'Herkes hayallerindeki yaşama kavuşmak için fırsat kolluyor. Banka kredileri ve firmaların kendi vadelendirme planları pek çok insanı teşvik ediyor. İstanbul'da her gün yeni bir proje satışa sunuluyor. Bu arz patlaması pek çok insan için bir fırsat yaratıyor ama aynı zamanda riskleri de var' dedi


Ev alınacak firma iyi seçilmeli


Ev almanın pek çok insan için hayatta bir ya da iki kez yapılan bir alışveriş olduğunu kaydeden Metin Gül şöyle konuştu: 'Bu çok önemli yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu müteahhit firmadır. Tüketicinin ev alacağı firmayı mutlaka iyi araştırması ve daha önceki referanslannı incelemeleri gerekir. İkinci olarak da sözleşmede yazılanla teslim edilen konut arasındaki donanım, konum, mimari ve malzemeleri çok iyi karşılaştırmalılar. Evi satın aldıktan sonra firmayla ilişki bitmiyor. Satış sonrası hizmetinin de gelişmiş bir firma olması tercih edilmeli. Konum, manzara, sosyal olanaklar gibi hayatı güzelleştiren özellikleri de değerlendirerek en doğru buldukları, en çok sevdikleri evi almalarını tavsiye ediyorum.'