Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Metin İlci

Lise eğitiminden sonra ticarete başlayan Metin İlci, müteahhit olarak ilk projesini kendi köyünde bir otel inşaatı ihalesi alarak yaptı. Metin İlci şimdi, İlci Holding ile yurtiçi ve yurtdışında birçok proje hayata geçirmektedir.Metin İlciMetin İlci kimdir?


Metin İlci, Muş’ta doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Muş’ta tamamladı. Lise eğitimini bitirdikten sonra iş hayatına atılan İlci, önce ticaretle uğraştı. Daha sonra yavaş yavaş müteahhit işine girmeye başladı. Müteahhit olarak yapmış olduğu ilk proje ise 1984 yılında kendi köyünde bir okul oldu.


Metin İlci, İlci Holding projeleri hakkında neler söyledi?


İlci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Metin İlci, Konya Mavi Tünel projesiyle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

Bu projenin ilk başlangıcı yüz yıla dayanıyor. Konya’nın özellikle beklemiş olduğu yüz yıllık bir proje. Bu proje defalarca gündeme gelmesine rağmen hiç ihale edilememiş ve başlatılamamıştı. Geçmiş hükümetler döneminde, biri hale yapılmış ancak iptal edilmişti. AK Parti iktidarında Sayın Başbakan’ın talimatlarıyla Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun çalışmalarıyla Mavi Tünel projesi hızlı bir şekilde gündeme geldi ve 2006 yılında ihalesi yapıldı. 2006 yılında ihalesi yapıldı. İhaleyiİlci Holding üstlendikten sonra hızlı bir şekilde inşaata başladık. O tarihte Dışişleri Bakanımız olan Sayın Abdullah Gül tarafından Temmuz ayında temeli atıldı. Bölgede yoğun bir çalışma başlattık. Çok kısa bir dönemde hayata geçirdik. Çok mutluyuz. Dolayısıyla, projeyi 4,5 yıllık bir süreçte çok çabuk bir şekilde hayata geçirdik. 16 Aralık 2012 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapıldı. Ve şu anda baraja su tutuldu bu senede inşallah sulamaya açmış olacağız. Tabi bu bizim holding açısından, sektörümüz açısından çok önemli bir projeydi ve bize nasip oldu. Böyle bir projenin bize nasip olması önemli, yüz yılda bir denk gelen bir projedir ve onun da ayrı bir hazzını yaşıyoruz.


Ordu-Sivas otoyol projesi ve yurtdışı projeleri hakkında da İlci şu yorumlarda bulundu:


Türkiye’nin yüzyıllık projelerinden biridir. Ordu-Sivas otoyolu diye yüz yıllık bir projeydi, tabi bu çok önemli projeyi de yapmak bize nasip oldu. O yolu 7,8 tünelle aşmış olduk. Aslında çok zor bir projeydi. Kim Ordu’ya gittiyse o bölgeyi bilir. Ordu’dan Mesudiye’ye geçen Melet Irmağı dere yolu güzergahının nasıl olduğunu bilir. Orayı da Allah bana nasip etti, orayı da biz yapmış olduk.


Metin İlci yurtdışı projesi ile ilgili olarak, “Kuzey Irak’ta 4,5 yıl önce bir şirket kurduk ve faaliyete başladık. İlk olarak bir otoyol ve tünel, projesinin yapımını üstlendik. Irak’ın Selahattin kentinin otoyol ve tünel çalışmalarını yaptık. O bölgenin tünellerini, kara yollarını, otoyolu, viyadüklerini, bağlantı yollarını yaptık. Ayrıca Dohuk da bir yol inşaatımız var. Bunun dışında Kuzey Irak’ta 984 konutluk projemiz var. Kuzey Irak’ta Erbil’de hasılat paylaşımı şeklinde yapılıyor. Tıpkı Türkiye’deki gibi hasılat paylaşımı olarak konut yapıyoruz. Ayrıca bölgede birçok lüks konut inşaatımız tamamlandı. Bunlar çok beğenilen çok da rağbet gören konutlardır. Şu anda yüzde 50’si de satılmış durumda.” dedi.


Metin İlci, devam eden projelerinin değeri hakkında neler söyledi?


İlci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Metin İlci, “Şu anda devam eden işlerimizin toplamı 2 milyar dolar civarında. Kuzey Irak’ın dışında Suudi Arabistan’da Aramco’da bizim bir çok işimiz var. O firmanın Oranın işlerini yapıyoruz, oranın lojistik, altyapı işlerinin yanı sıra petrol çıkardığı bölgelerde alt yapıya ve üst yapıya lojistik destek sağlıyoruz.” dedi.


İlci İnşaat nasıl bir firmadır?


İlci İnşaat; 1986 yılında inşaat sektöründe faaliyetlerine başladı. Muş’ta aile şirketi olarak kurulan İlci İnşaat, 1995 yılında anonim şirket adını aldı. İlci İnşaat ile birlikte İlgi Holding bünyesinde toplam 18 adet firma oldu. 


İlci İnşaat hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız


Metin İlci’ye ait olan şirketler hangileridir?


1.İlci İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2.İl Yapı Taahhüt İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

3.İlsan İnşaat Tarım Turizm Petrol Otomotiv Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

4.İltaş İnşaat Gıda Mad. Teks. Elektronik Sağ. İth. İhr. San. Tic. A.Ş.

5.İlci Turizm Otelcilik Havacılık Oto Kiralama San.ve Tic. A.Ş. (www.ilciresidence.com)

6.İlci Tarım Hayvancılık Biogaz Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (www.ilcitarim.com.tr)

7.İlpa Tarım Hayvancılık Gıda Maddeleri Paz. Sat. Dağ. Loj. İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş. (www.ilcisut.com.tr)

8.Asil Enerji Üretim Petrol ve Gaz Santrali Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.

9.İlci Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş.

10.İlci Doğalgaz İşletmesi Dağıtım Sanayi ve Tic. A.Ş.

11.Davraz Enerji Elektrik Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti.

12.Gökçay Enerji Elektrik Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti.


Metin İlci’nin iletişim bilgileri nedir?


Adres: Birlik Mah. 415. Cad. 406. Sok. No: 11-13 G.O.P., Ankara / Türkiye

Tel: 0 312 495 06 06

Faks: 0 312 495 06 34

E-Posta: ilci@ilci.com.tr