Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Metrekare nedir?

Emlak sektöründe çok kullanılan, herkesin bildiği kabul edilen temel ölçü birimidir.1 metrekarelik alan, kenarları 1 metre uzunluğundaki bir karenin alanına eşittir. 

Metrekare nedir?Bir metrekare eşittir:


0,000 001 kilometrekare (km2)


10000 santimetrekare (cm2)


0,000 1 hektar (ha)


0,01 ar (a)


Günlük hayatımızda çeşitli yüzeyleri ölçmek için kullanılan ölçülere, alan ölçüleri denir. Alan ölçüleri de metre sistemine göre düzenlenmiştir. Alan ölçüleri birimi metrekare’dir. Bir metrekare, bir kenarı bir metre uzunluğunda olan bir karenin alanıdır.


Metrekare nedir?Metrekarenin katları ve askatları vardır. Metrekarenin katları yüzer yüzer büyür, askatları yüzer yüzer küçülür.


Bir metrekareden daha küçük yüzeyler, metrekarenin askatları ile ölçülendirilir. Metrekarenin askatları, bir metrekarenin 100, 10.000, 1.000.000 eşit parçaya bölünmesiyle elde edilmiştir.


1. Desimetrekare: Bir kenarının uzunluğu 1 dm olan karenin alanına, 1 desimetrekare denir.


2. Santimetrekare: Bir kenarının uzunluğu 1 cm olan karenin alanına, 1 santimetrekare denir.Bir desimetrekarenin yüz defa küçüğüdür.


Bir desimetrekarenin içinde ise, 100 santimetrekare vardır.


3. Milimetrekare: Bir kenarının uzunluğu 1 mm olan karenin alanına, 1 milimetrekare denir.Bir santimetrekarenin yüz defa küçüğüdür.


Bir santimetrekarenin içinde 100 milimetrekare vardır. Bir desimetrekarede 10.000, bir metrekarede 1.000.000 milimetrekare vardır.


Metrekarenin Katları 


1. Dekametrekare: Bir kenarının uzunluğu 1 dam olan karenin alanına, 1 dekametrekare denir.1 metrakarenin 100 kat büyüğüdür.


2. Hektometrekare: Bir kenarı 100 metre olan bir karenin alanına 1 hektometrekare denir. Bir hektometrekare içinde 100 dekametrekare, 10.000 metrekare vardır.


3. Kilometrekare : Bir kenarı 1.000 metre olan bir karenin alanına kilometrekare denir. Bir kilometrekare içinde 100 hektometrekare, 10.000 dekametrekare, 1.000.000 metrekare vardır.


Alan ölçüleri, herhangi bir alan ölçüsü birimine çevrilerek yazılabilir. Alan ölçülerinden verilen sayıyı başka bir birime çevirmek için, bu birimin, ilk birimin katı ya da askatı olup olmadığına bakılır. Çevrilmek istenin birim, çevrilecek birimin askatı ise, virgül o kadar basamak sağa alınır. Katı ise virgül o kadar basamak sola alınır. 


Virgül iki basamak sağa alınınca, önceki birim, kendinden bir küçük olan birime çevrilmiş olur. Virgül iki basamak sola alınınca önceki birim, kendinden bir büyük büyük birime çevrilmiş olur.


ARAZİ ÖLÇÜLERİ


Bağ, bahçe, tarla gibi yerler arazi ölçüleri ile ölçülür.Arazi ölçüleri ar, dekar ve hektardır.


Ar : Metrekarenin 100 katı olan ölçü birimidir. “a” sembolüyle gösterilir. 1 ar, 1 dekametrekarelik bir alana eşittir.


Dekar : Metrekarenin 1000 katı olan ölçü birimidir. “daa” sembolüyle gösterilir.Yaklaşık olarak 1 dekara 1 dönüm denir.


Hektar : Metrekarenin 10 000 katı olan ölçü birimidir. “ha” sembolüyle gösterilir.

Arazi ölçüleri onar onar büyür, onar onar küçülür.


Büyük birimler küçük birimlere çevrilirken her basamak inişte 10 ile çarpılır.


Küçük birimler büyük birimlere çevrilirken her basamak çıkışta 10 a bölünür.


Mart 2013'de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, satışta ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılması için yasal bir düzenleme yapacaklarını açıklayınca tartışma tekrar başladı. 


Erdoğan Bayraktar, “Çalışma yapıyoruz. Farklı metrekareleri kaldırıyoruz. Evin net metrekaresi neyse, belediyeden öyle geçecek, satarken öyle satılacak ve tapuda da o metrekare yer alacak. Bunları netleştireceğiz” demişti.
Evin genişliği konusunda özellikle yabancıların ciddi problem yaşadığını belirten Bayraktar şunları duyurmuştu:“Yabancılar gelip daire alıyor, 180 metrekare, gidip bakıyor eve 80 metrekare çıkıyor. Yok, iç bahçe, bodrumdan ilave, balkon diyerek evi büyük gösteriyorlar. Garaj verdim sana diyor, çatı verdim, diyor. Onu engellememiz lazım. Daire satışlarında istenildiği gibi metrekare gösterme dönemi bitecek. Dairenin izdüşümünden, yalnızca duvarları çıkarak net metrekaresi belirlenecek.”
Evin net metrekaresini ‘duvarlar arasında kalan faydalı (süpürülebilir) alan’ oluşturuyor. Konutlarda net metrekare dışı bölümlerin şöyle olması bekleniyor: Kapı ve pencere şeritleri, baca çıkıntıları, hava bacaları, balkonların toplamının 2 metrekaresi, merdiven, sahanlık, asansör, konut başına 4 metrekareden büyük olmamak üzere yapılan kömürlük, kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı dairesi, çamaşırlık ve bina içindeki garajlar.

İnanlar İnşaat gerçek metrekarenin nasıl belirlendiği ile ilgili yararlı bir dosya hazırladı. İşte o dosya:


Proje brütü nedir?
Peyzaj alanları, açık kapalı otoparklar, açık ve kapalı sosyal tesisler, teknik hacimler gibi proje sınırları içinde yer alan tüm harici ortak alanların dairelerin metrekareleriyle orantılı olarak, daire kat brütü metrekaresine eklenmiş halidir.
Kat brütü nedir?
Konut katlarında bulunan asansörler, merpenler, giriş, lobi, resepsiyonlar, kat bahçeleri, var ise dairelere ait depoların toplamının, dairelerin metrekareleri ile orantılı olarak, daire dış net metrekaresine eklenmiş halidir.
Daire dış neti nedir?
Daireyi çevreleyen duvarlar dış cephe kaplaması da dahil edilerek çepeçevre alınan alanın ölçüsüdür. Daire iç duvarları ve daireye ait şaftlar bu ölçüye dahil edilir.
Daire netin neti nedir?
Ayağın bastığı, gözün gördüğü, yaşanan gerçek oda alanlarının içten içe ölçümlerinin toplamıdır. Bir başka deyişle zemin kaplama ölçüsüdür.
Bu durumda hangi metrekareden satın alma yaptığınızı mutlaka sorun ve öğrenin. Seçeneklerinizi karşılaştırırken, büyüklüklerini daire netin neti üzerinden kıyaslayın.