Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Metreküp değeri

Konutun tavan yüksekliği hakkında bilgi veren değerdir. Emlak konut uzmanı gazeteci Tebernüş Kireçci’ye göre; gelecekte metrekare bazlı konut satış trendi, yerini metreküp değerli satışlara bırakacak.
Metreküp değeri nedir?Belediyelerin imar izni verirken kat sayısı yerine yüksekliğine dikkat ettikleri için konut üreten birçok firma/müteahhit, konut sayısını artırabilmek için tavan yüksekliğinden kısmaya başladı. Fakat konut sektörünün gelişmesi ile açılan ve büyüyen birçok inşaat firması oldu. Bu da rekabet ortamını artırdı. Rakiplerinden öne çıkmak için farklı yollar deneyen firmalar, maliyeti artırmak pahasına da olsa tavan yüksekliğini artırarak daha ferah evler üretmeye başladı.Metreküp değeri nasıl hesaplanır?Bir evin metreküpünün hesaplanması için metrekare olarak bilinen alanın tavan yüksekliği ile çarpılması gerekiyor. 100 metrekare alanlı, 2,5 metre tavan yükseklikli bir evin hacmi 250 metreküpe denk geliyor. Tavan yüksekliği 3 metre olduğunda ise hacim 300 metreküpe çıkıyor. Bir kontun metreküpü bu şekilde hesaplanabiliyor.Metreküp değeri, konut satışında ne kadar önemli?Türkiye’nin ilk emlak konut uzmanı gazeteci yazar Tebernüş Kireçci, oturum veya yatırım amaçlı konut almak isteyen okurlarının sorularını yanıtladığı internet sitesi www.tebernuskirecci.com.tr ‘de metreküp değeri için şu yorumları yapıyor; Metreküp değeri
Tebernüş KireçciSoru: (…) Ev konut değerlendirmesi yaparken ilgimi çekti hep metrekare üzerinden değerlendirin demişsiniz, yatırım yapanları bilinçlendirmek için. Acaba bu ileride arsa payınıza bakın olarak ya da evin metreküp hacmine bakarak alın olarak evrilir mi?


Tebernüş Kireçci:  “5 yıldır uğraşıyorum. Metrekare bazlı hesaba alıştıramadık... Metreküp bazlı ya da arsa paylı hesaba gelmeye daha çok var.


Soru: Tebernüş Bey, Ağaoğlu 1453'de tüm büyük metrekareli daireler şimdiden satılmış görünüyor. Üstelik kalan küçük dairelerde de %10 fiyat artışı yapılmış. Buradan projenin yatırım amaçlı mı yoksa oturma amaçlı mı tercih edildiğine dair bir çıkarım yapılabilir mi? Dairelere ait özelliklerde tavan yüksekliği 3,25 ile 3,5 metre arasında deniliyor. Bu tavan yüksekliği olumlu bir husus mudur? Vaziyet planında güney daireler Ayazağa'ya bakarken kuzey daireler ormana bakıyor. Bu tür bir projede cephe düşünürken ısı yalıtımının birinci sınıf olacağını düşünerek manzarayı daha çok dikkate almalı mıyız? teşekkürler


Tebernüş Kireçci: Her ikisi de karışık... Hem yatırım için alanlar var. Hem de oturum için alanlar... Tavanın yüksek olması önemli bir avantaj... Gelecekte metrekare bazlı trend metreküp bazlı trende dönecek... 


Soru: (…) proje lokasyon ve inşaat kalitesi itibariyle gayet iyi. En çok dikkatimi çeken şey standart tavan yüksekliğinden 25 cm daha yüksek bir tavana sahip oluşuydu. Seçim dolayısıyla biraz kararsızım, 2+1 daire almak niyetindeyim, sizce konut almak için doğru zaman mı? Teşekkürler


Tebernüş Kireçci: Günaydın. Rica ederim. Kesinlikle öyle... Yüksek tavan biraz masraflı olur... Metreküp arttığı için ısıtma, soğutma ve ışıtma masrafları artar... Uzun yıllar yapacağınız harcamaları üst üste koyarsanız epey bir para tutar... Hayatta her şey para demek değil... Konfor ve sağlık bence daha önemli... Yüksek tavanlı evlerin verdiği ferahlık hissi son derece önemli... Oturmak için düşünüyorsanız gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Ankara’da yer alan ilk yüksek tavan proje hangisidir?Ankara’da inşa edilen Paladyum Beytepe projesinde tavan yüksekliği 3 metre tutularak, çevreci bir proje olduğunu göstermiş oldu. Diğer lüks konut projelerinde bir adım öne çıkan Paladyum Beytepe projesi hakkında Uzaltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala şu açıklamalarda bulundu:


"Bu görüşler doğrultusunda Paladyum Beytepe’de maliyetin artmasını göze alarak tavan yüksekliğini 3 metre olarak uyguladık. Maliyet düşürme gibi bir kaygımız olsaydı, tavan  yüksekliğini 2,5 metre yapar 5-6 kat daha çıkardık. Maliyetteki artışa rağmen kar oranımızı düşük tutarak fiyatlara yansıtmamaya çalıştık. Sonucunda karşılığını alıyoruz. Normalde sektörün çok durgun olduğu dönemde bile Paladyum Beytepe’deki konutların büyük kısmını satmayı başardık. Projemizden konut alanların, tercih nedeni olarak tavan yüksekliğini göstermesi, ne kadar doğru bir karar aldığımızı gösteriyor."Paladyum Beytepe projesinin özellikleri nedir?15 bin 750 metrekare alan üzerine inşa edilen proje, 3 blok ve 110 konuttan meydana geldi. 2014 Ekim ayında teslim edilmesi planlanan projenin dikkat çeken özellikleri ise şöyle:


50 kişilik barbekü alanı, çocuk oyun alanları, fitness center, çocuk kulübü ve yüzme havuzları ve pinpon salonunun yanı sıra; özel depo alanları, mini market, cafe, merkezi ısıtma sistemi, housekeeping servisi, güvenlik, otopark, süs havuzları.


2012 Temmuz ayında inşa edilmeye başlanan Paladyum Beytepe’de yer alan 2+1 daireler 2013 Şubat ayı itibari ile 448 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


Metreküp değeri
Paladyum Beytepe


Telefon: 444 3 753 

Web Adres: http://paladyumbeytepe.comİstanbul'da metreküp değeri yüksek yeni konutlar hangileri?


Son aylarda konut alanının, tavan yüksekliği ile çarpılmasıyla elde edilen  ‘’metreküp’’ değeri, lüks konutun en önemli kriterlerinden biri haline geldi. Gotik mimarinin bir ürünü olan yüksek tavanlı evler, konut sakinlerine hem ferah hem de konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Geleneksel Türk mimarisinde önemli yer tutan bu evlerde esas amaç eve mümkün olduğu kadar çok  ışık girmesini sağlamak. Sağlıklı bir yaşam sürmek için psikloglar tarafından da önerilen yüksek tavanlı evler, büyük camları, gösterişli kapıları ve uzun perdeleri ile adeta sarayı andırıyorlar. Eve girerken anahtarınızı kapıdan çıkarma sesinin dahi yankı yaparak sizi karşıladığı bu evler, manzaradan da maksimum faydalanmanıza olanak tanıyor. İşte yükseklikte “tavan” yapan o rüya evler…Emaar Square: Emaar Türkiye'nin İstanbul Çamlıca Libadiye bölgesindeki projesi Emaar Square 66 dönüm alanda yükseliyor. 1+0 dairelerden, 5+1'lere kadar daire tiplerinin bulunduğu Emaar Square projesinde binin üzerinde konut bulunuyor. Beş yıldızlı otel, ofis, AVM, rezidans ve eğlence alanlarından meydana Emaar Square Rezidans, Heights ve Tower olmak üzere 3 konseptten meydana geliyor. Emaar Square Rezidans'ta 1+1 konutlar 90 metrekare, 2+1 konutlar 124 ila 154 metrekare arasında, 3+1 konutlar 175 ila 219 metrekare arasında değişiyor. 4+1 ve 5+1 daireler ise 460 metrekareyi buluyor. Tava yüksekliği 3 metre olan Emaar Square Rezidans'ta metrekaresi 3 bin 500 dolardan başlayıp, 5 bin dolara kadar yükseliyor.


Metreküp değeri
Emaar Square 


Telefon: 0216 547 17 17

Web adresi: www.emaarsquare.com.tr


Akbatı Residence: Akiş Gayrimenkul Yatırımı A.Ş‘nin Esenyurt'ta inşa ettiği Akbatı Residences projesi 21 katlı mavi kule, 11 katlı yeşil kuleden meydana geliyor. 1+1 dubleks, 1+1 loft, 1,5+1, 2+1, 2+1 dubleks ve 2,5+1 daire tiplerinin yer aldığı projede; 1+1 konutlar 307 bin TL'den, 1+1 dubleks konutlar 458 bin TL'den, 1+1 loft konutlar 454 bin TL ile 485 bin TL arasında, 1,5+1 konutlar 391 bin TL ile 426 bin TL arasında, 2+1 konutlar 437 bin TL ile 720 bin TL arasında, 2+1 dubleks konutlar 659 bin TL ile 728 bin TL arasında, 2,5+1 konutlar ise 511 bin TL ile 541 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Ferahlığı artırmak adına tavan yüksekliğinin 3.5 metre olarak tasarlandığı projede, toplam 348 residans daire yer alıyor. Teslimlerin hemen yapıldığı Akbatı Residence’ta, konutların büyüklüğü 77 ile 165 metrekare arasında değişiyor. 


Metreküp değeri
Akbatı Residence


444 1 422

http://www.akbatiresidences.comBrandium Ataşehir: Emay İnşaat güvencesiyle Ataşehir’de hayata geçirilen Brandium Ataşehir projesi, toplam bin 150 konuttan oluşuyor. 1+0, 1+1, 1,5+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut seçeneklerinin yer aldığı projede, fiyatlar 263 bin TL’den başlıyor, 2 milyon 234 bin TL’ye kadar çıkıyor. Tavan yüksekliğinin 3.40 metreye kadar ulaştığı Brandium Ataşehir projesinin 2013’ün sonlarına doğru tamamlanması planlanıyor. Ataşehir Brandium'da çok amaçlı spor kompleksi, şelale, yüzme havuzları, dinlenme alanları, peyzaj alanları, otopark ve güvenlik gibi ortak alanlar yer alıyor.


Metreküp değeri
Brandium Ataşehir


Telefon: 444 12 00

Web adresi: www.brandiumatasehir.comPark Village: Arıkan Yapı güvencesiyle Büyükçekmece’de hayata geçiriliyor. Toplam 144 konuttan meydana gelen proje, Villa Sardes, Villa Thera, Villa Lagina, Villa Larisa, Villa Claros, Villa Trilye ve Villa Alinda olmak üzere 7 farklı villardan oluşuyor. Büyüklükleri 250 metrekare ile 350 metrekare arasında değişiklik gösteren villaların tavan yükseklikleri ise 5 metreye kadar çıkıyor. Her villaya özel müstakil havuzun bulunduğu Park Village’ta, fiyatlar 625 bin dolardan başlıyor, 725 bin dolara kadar çıkıyor. Aralık 2013’te teslim edilmesi planlanan Park Village’ta, tenis kortu, çocuk oyun alanları, bisiklet parkuru, koşu parkuru, 24 saat güvenlik hizmeti, her villaya özel yüzme havuzu ve bahçe bulunuyor.


Metreküp değeri

Park Village


Telefon: 0 212 850 80 07 

Web Adresi: http://www.parkvillage.com.trEge Boyu: Eviya Gayrimenkul tarafından Sancaktepe’de inşa edilen Ege Boyu, 40 bin 548 metrekare alan üzerinde 17 bloktan oluşuyor. Toplam 644 konuttan meydana gelen projede, büyüklükleri 42 ile 207 metrekare arasında değişen stüdyo, 1+1, 2+1,3+1 ve 4+1 konut seçenekleri bulunuyor. 3.75 metre tavan yüksekliği ile ferah bir yaşam alanı sunan Ege Boyu’nda, fiyatlar 150 bin 696 TL’den başlıyor. İnşaatına Haziran 2012'de başlanan Ege Boyu'nda ilk etap teslimlerinin Haziran 2014, ikinci etap teslimlerinin Ekim 2014’de yapılması planlanıyor. 


Metreküp değeri

Ege Boyu


Telefon: 0216 313 19 19

Web Adresi: www.egeboyu.com


Sarphan Finanspark: Sarp Group ve Emlak Pazarlama Proje işbirliği ile, İstanbul Finans Merkezi'nin içinde hayata geçirilen Sarphan Finanspark’ın rezidans bloğunda 1+1, 2+1 ve 3+1 konut seçenekleri yer alıyor. Ataşehir’de yükselen projede, 2+1'ler 810 bin TL ile 810 bin TL, 3+1'ler ise 890 bin TL ile 1 milyon 430 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Tavan yüksekliğinin 3.30 metre olan Sarphan Finanspark, 15 peşinat veriliyor, yüzde 57'lik kısmı 24 ay 0 faiz ile vadelendiriliyor, 4 ay boyunca yüzde 7'lik kısım 6 ayda bir tek ödeme şeklinde ödeniyor. Ayrıca Sarphan Finans park projesinde yüzde 25 peşinat ödemesi yapıldığında, kalan konut bedeli banka kredisi ile vadelendiriliyor.


Telefon: 444 47 33

Web adresi: www.sarphanfinanspark.com.tr


Nuvo Dragos: Özderici GYO tarafından Maltepe’de hayata geçirilen Nuvo Dragos, 999 rezidans daire ve 7 adet mağazadan oluşuyor. 5 bloktan meydana gelen projede, 1+1, 2+1 ve 3+1 konut seçenekleri yer alıyor. Projede büyüklükleri 66 metrekare ile 124 metrekare arasında değişen dairelerin tavan yüksekliği ise 3.15 ile 3.50 metre arasında değişiklik gösteriyor. Mart 2013’te teslim edilmesi planlanan projede fiyatlar 283 bin 500 TL’den başlangıç gösteriyor. Toplam 52 bin metrekare alan üzerinde yükselen Nuvo Dragos’ta banka kredisine uygun ödeme planı oluşturuluyor. 


Metreküp değeri
Nuvo Dragos


Telefon: 0216 371 98 58

Web Adresi: www.nuvodragos.comElit Grand Palas: Dünya saraylarından ilham alınarak tasarlanan Elit Grand Palas, 531 konuttan meydana geliyor. Dünya Gayrimenkul Oskarları olarak bilinen 'International Property Awards'ta 11 dalda ödül alarak bir ilke imza atan proje, Delmar Yapı güvencesiyle hayata geçiriliyor. Toplam 55 bin metrekare alan üzerinde yükselen projede 7 metre tavan yüksekliğine sahip bir lobi bulunuyor. 4 bin metrekare iç avlu bahçesine geçişi sağlayan geniş kemerli kapılarla aydınlatılan Elit Grand Palas projesi Anadolu Büyük Selçuklu dönemi kervansaray plan tipolojisinin öğelerini taşıyor. Dairelerde ise tavan yüksekliği 3.33 olan Elit Grand Palas’ta, 1+0, 1+1 ve 2+1 konut seçenekleri yer alıyor. Kurtköy’de hayata geçirilen projede fiyatlar 165 bin TL’den başlıyor. Teslimlerin 2014 yılı içerisinde gerçekleşmesi planlanan Pendik Elit Grand Palas Rezidans'ta konut sahibi olmak isteyenlere 48 aya kadar vade farksız taksitlendirme imkanı sağlanıyor.


Metreküp değeri

Elite Grand Palas


Telefon: 0216 482 7070

Web Adresi: www.elitgrandpalas.com/Akasya Acıbadem: Toplam bin 600 konuttan meydana geliyor. Saf GYO tarafından Üsküdar/Acıbadem’de hayata geçirilen proje, yatay ve kule bloğundan oluşuyor. Yatay katlı bloklarda bulunan evlerin tavan yüksekliği 3 metre, kule bloğundaki dairelerin tavan yüksekliği ise 3.30 metre olarak tasarlanıyor. Koru etabının 21, Göl etabının ise sadece 17 günde tükendiği ve yaşamın başladığı Akasya Acıbadem projesinin inşatı devam eden Rezidans Etabı’ndaki 24 adet penthouse dairenin satışı devam ediyor. Standardın üstünde 3 metre 30 santim net tavan yüksekliği olan penthouse daireler, İstanbul’u ayaklar altına seren kusursuz bir manzaraya sahip. Dört farklı temada, A+ dekorasyon seçenekleriyle dekore edilen penthouse’lar, 5 yıldızlı otel konforundaki rezidans hizmetleri ve hiçbir gökdelende olmayan 40. katta bile camlarının tamamen açılabilme özelliğiyle de ilgi görüyor. Dairelerin fiyatları 1 milyon 911 bin TL ile 3 milyon 459 bin 750 TL arasında değişiyor. 


Çengelköy’de Mesa: Mesa Group imzasıyla Çengelköy’de hayata geçirilen Çengelköy’de Mesa projesi, 3’er katlı 46 bloktan oluşuyor. Büyüklükleri 78 ile 285 metrekare arasında değişen toplam 298 konuttan meydana gelen projede, tavan yüksekliği ise 2.75 metre. 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 konut seçeneklerinin yer aldığı Çengelköy’de Mesa projesinde fiyatlar ise 700 bin TL’den başlıyor 2 milyon 200 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yüzde 80’ini yeşil alan oluşturan projede, açık - kapalı yüzme havuzu, fitness center, yürüyüş yolları, basketbol sahası, sauna, tenis kortu, otopark, güvenlik hizmetleri ve çocuk oyun alanları bulunuyor.


Metreküp değeri
Çengelköy'de Mesa


Telefon: 0216 290 72 52 

Web Adresi: www.mesacengelkoyde.com


Levent Loft Bahçe: Akfen ve Yıldız Holding ortaklığında hayata geçiriliyor. 82 loft konuttan meydana gelen projede, dairelerin tamamı 1+1 tipinde tasarlanıyor. Son 8 konutun satışta olduğu projede, 1+1 konutların fiyatları 745 bin dolardan başlayıp, 905 bin dolara kadar yükseliyor. Loft konseptinin Türkiye’deki ilk ve tek örneği olan Levent Loft’un devamı niteliğindeki Levent Loft Bahçe, “soft loft” konsepti ve iç bahçeleriyle şeffaf bir konut bloğu olarak inşa ediliyor. 3 metre tavan yüksekliği ile ferah bir yaşam alanı sunulan projede, yarı açılabilen kapalı havuz, spa, fitness center, güneşlenme terası, lounge & bar, Concierge,  her daire için özel kapalı otoparkı ve 4 metrekare depo alanı bulunuyor.


Metreküp değeri
Levent Loft Bahçe


Telefon: 0212 270 81 18

Web Adresi: www.leventloft.com