Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Metro: Yenikapı - Aksaray metrosu

2014 yılında açılışı yapılacak. Yılın ilk açılan metro hattı olacak.Uzunluğu sadece 0,7 kilometre. Metro ile ulaşım süresi 1 dakika. Bu hattın yapılış amacı, Yenikapı-Aksaray metro hattı ile Havalanı Aksaray metro hattının uzatılarak Marmaray ve Taksim metrosu ile entegre edilmesi.


Son istasyonu Aksaray’da bulunan Hafif Metro Sistemi, bu metroyla Marmaray'ın Yenikapı İstasyonuna bağlanacak.


Aksaray İstasyonu ile Yenikapı Metro İstasyonu arası 625 m. olup, bunun 417 m.’si delme tünel, 208 m.’si ise aç-kapa’dır. 


29 Ekim 2013’te açılması planlandığı halde açılamayan Haliç üzerindeki metro geçiş köprüsü ile Haliç’in iki yakası biraraya geliyor. 180 milyon TL’ye mal olan köprü ile İstanbul metrosu, Yenikapı Aktarma İstasyonu’na kesintisiz ulaşacak. Yenikapı’da Marmaray ve Aksaray-Havalimanı hafif metro hattına aktarma sağlanabilecek.


Metro hattının mantığı şöyle:


Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Aksaray-Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyat Köyü- Başakşehir’e ulaşabilecek. Aksaray - Yenikapı arasındaki kısa metro hattı, Marmaray ve Hacıosman'dan gelen hattaki yolcuların Havaalanı istikametine gidişlerinde aktarma görevi görecek.


Bu hatlardan sonra, İstanbul'un yeni kalbi Yenikapı olacak. Transfer Merkezi inşaat bittiğinde Taksim Metrosu, Aksaray Hafif Raylı Sistemi ve Marmaray burada buluşacak. Marmaray saatte 75 bin, Aksaray 40 bin ve metro 70 bin yolcuyu tek yönde taşıyacak. Bir başka ifadeyle tek yönde 180 bin seyahat edebilecek. Saatte 360 bin kişi ise Yenikapı'dan İstanbul'un dört bir yanına gidebilecek.Metro: Yenikapı - Aksaray metrosu
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, TOKİ Aksaray kura