Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Metsan Mimari Ofisi - Metsan İnşaat

İnşaat sektöründe 1961 yılından beri faaliyet gösteriyorlar. ŞİRKET ORTAKLARI: Baba, Mehmet Satoğlu. Celalettin Satoğlu ve Cemalettin Satoğlu.


1961 yılında Mehmet Satoğlu tarafından kurulan inşaat şirketi zaman içinde taahhüt ve kat karşılığı şeklinde; hastaneden, konuta, askeri yapılardan dini yapılara kadar birçok yapının inşaatını tamamlamıştır. Aynı yıllarda harita konusunda da hizmet veren şirket, bu dalda da Türkiye nin öncü kuruluşu haline gelmiştir. 


Metsan Mimari Ofisi - Metsan İnşaatMetsan inşaat ve harita sektörü yanında Gıda sektöründe Kartal Un, Yapı ve dekorasyon malzemeleri imalat ve ithalatında Woodart markaları ile faaliyet göstermektedir. 


Firma, mimari, iç mimari ve restorasyon proje ve uygulamaları konusunda da yurt içi ve yurtdışında önemli projelere imza atmıştır. Kayseri kökenli olan firma, Kayserililerin önemli özelliği olan ince ve kıvrak zekayı bir şirket prensibi haline getirmiştir. Özellikle Mimar Sinan’dan esinlenerek başlayan mimarlık ve inşaat işlerini günün icap ve ihtiyaçlarına gore, dahada geliştirerek, kuşaktan kuşağa devretmektedir. (Cemalettin Satoğlu hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.)


İnşaat sektörünün her dalında 45 yılda 500.000 metrekarenin üzerinde yapı inşaatı gerçekleştirmiştir. 


Metsan faaliyet alanlarını daha da genişleterek bugün turizm ve sağlık konularında da hizmet vermektedir.


AKRABALIKLARI


Abdullah Gül’ün anne tarafının soyağacı yaklaşık 600 yıl öncesine gidiyor. Bu iddianın sahibi, Gül’ün annesinin amcası "Kayseri Ansiklopedisi" yazarı Abdullah Satoğlu ve büyük bir azimle ailenin soyağacını çıkarmış olan Gül’ün kuzeni Mehmet Celalettin Satoğlu’dur. Ailede soyağacı konusunda çalışan ilk kişi ise Gül’ün annesinin dedesi Mehmet Ali Satoğlu!


Bu konuda daha fazla bilgi için TIKLAYIN.
Son projeleri (2013) taşınacak olan Kartal Un Fabrikası ve çevresindeki 80.000 metrekare alanda yer alacak iddialı karma proje... Kartal Yakacık metro istasyonu çıkışında yer alacak proje, otel, ofis ve konuttan oluşacak. 


Bu proje kapsamında önemli de bir adım atıldı. İkiz kuleler olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi (WTC Ground Zero) bölgesinin yeniden projelendirilmesinin baş mimarı Daniel Libeskind ile, Türkiye’deki mimarlık projeleri için işbirliği kararı alındı.


Daniel Libeskind, işbirliği çerçevesinde ilk olarak Metsan İnşaat’ın İstanbul’un yıldızı parlayan ilçesi Kartal’da gerçekleştireceği karma projeye imza atacak.


Libeskind ile Almanya’daki bir fuarda tanışma fırsatını elde ettiğini, daha sonra New York’taki ofisinde görüştüklerini anlatan Cemalettin Satoğlu, “Daniel Libeskind’ ile Türkiye’de gerçekleştirilecek projelerde iş ortaklığı yapmak üzere el sıkıştık. Dünyaca ünlü bir mimarla anlaşmanın verdiği sevinçle ofisinden çıkarken, Kartal’da hayata geçirmeyi düşündüğümüz projemiz aklıma geldi. ‘Neden işbirliğimiz bu proje ile başlamasın?’ diye düşünerek, tekrar ofise geri döndüm ve bu fikrimi Libeskind ile paylaştım. Böylece, Türkiye’de yapacağımız ilk proje, Kartal’daki kendi arazimiz üzerindeki karma proje olacak. Projenin en önemli kısmı taklit edilen ve alışılmışı değiştiren bir mimarın Kartal gibi bir bölgeye katacağı değer. Dünyanın en önemli mimarının İstanbul’un gelişmekte olan ve en hızlı değerlenen bölgelerinden Kartal’a yapacağı bu eserler sadece yaşam ve çalışma alanı olarak kullanılmayacak, dünya mimarlık tarihinde de yeri bulunacak birer eser olacak” dedi. 


İstanbul’a, Dünya’da İlgi Görecek Modern Yapılar Katmalıyız

 

İstanbul’un dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olarak sayısız tarihi yapıya ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Cemalettin Satoğlu, ‘’Biz bundan sonra İstanbul’un tarihi olduğu kadar modern yapılarıyla da gündeme gelmesini istiyoruz. Dünyanın önde gelen metropolleri Londra, Paris ve Berlin’de eski ve yeni diye adlandırılan bölümler var. Son yıllarda Türkiye’nin gelişimine paralel olarak tarihi ve kültürel kimliğinin dışında bir finans merkezi olarak da ön plana çıkan İstanbul’a, dünyanın dikkatini çekecek modern yapılar katmalıyız. İşte Libeskind ile Kartal’da oluşturacağımız yeni projenin bu düşüncemize paralel modern bir anıt özelliğinde olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.


Türkiye’de yeni yapılan projeler arasında modern mimarlıkla ilgili çok fazla ikonik proje bulunmadığını vurgulayan Satoğlu,  “Projeyi en ince ayrıntısına kadar ideal bir şekilde tasarlıyoruz. Konsept tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da ünlü mimarlarla çalışacağız. Projemiz mimarlık dergilerine konu olacak ve literatüre girecek” dedi.


Metsan Mimari Ofisi - Metsan İnşaatFabrikayı taşıyacak


Cemalettin Satoğlu, projenin mimari çizimlerinin tamamlanmasıyla birlikte Eylül 2013'te satışa çıkmayı planladıklarını anlatarak şu bilgileri veriyor:


“Kartal çok iyi gelişiyor ve bölgede çok sayıda proje yapılıyor. Arsamız da yapımı süren Kartal-Kaynarca metrosunun çıkışında bulunuyor. Bunun için karma proje hayata geçiriyoruz. Ticari fonksiyonlar olacak ama klasik AVM olmayacak. Metrodan çıkanlar projenin içinden geçecek. Büyük meydanlar yapacağız. Bu alanlar buluşma noktaları olacak. Proje sosyal olarak da yaşayan bir merkez olacak. Daniel Libeskind böyle bir proje ortaya çıkarmak için çalışıyor.”


3 etaptan oluşacak


Projenin yapılacağı arsada kendilerine ait un fabrikasının bulunduğunu dile getiren Satoğlu, “Arsa çok eskiden beri bizim. Un fabrikası var ve bunu başka yere taşıyacağız, yer bakıyoruz” dedi.


Cemalettin Satoğlu, projenin 80 dönüm üzerinde 3 etaptan oluşacağını  anlatarak, şunları aktardı:


“Birinci etapta konut ve ticari alanlar olacak. İkinci etapta otel ve ticari üniteler, son etapta ise konut olacak. Modüler sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu sayede 1+1’ler birleştirilip 2+1 olabilir. Modüler sistem için iyi bir mimari sistem kurgulanması gerekiyor.”


İstanbul’un dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olarak sayısız tarihi yapıya ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Cemalettin Satoğlu, şunları söyledi:


“Biz bundan sonra İstanbul’un tarihi olduğu kadar modern yapılarıyla da gündeme gelmesini istiyoruz. Dünyanın önde gelen metropolleri Londra, Paris ve Berlin’de eski ve yeni diye adlandırılan bölümler var. Son yıllarda Türkiye’nin gelişimine paralel olarak tarihi ve kültürel kimliğinin dışında bir finans merkezi olarak da ön plana çıkan İstanbul’a, dünyanın dikkatini çekecek modern yapılar katmalıyız. İşte Libeskind ile Kartal’da oluşturacağımız yeni projenin bu düşüncemize paralel modern bir anıt özelliğinde olacağını düşünüyoruz.”


WEB SİTELERİ:


http://www.metsan.com/site/tr/icerik/icmimari/icerik/altunizade.htmÖnerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, Anneler günü konut kampanyaları