Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mevlüt Uysal kimdir?

Başakşehir Belediye Başkanı. Mevlüt Uysal, Başakşehir’de 1. Etap Site Yöneticiliği yaptıktan sonra ilçe belediyesini yönetmeye başladı.Mevlüt Uysal kimdir?

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt UysalMevlüt Yüksel nereli?1966 yılında Antalya/Alanya’da doğan Mevlüt Uysal, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.Mevlüt Uysal siyasete ne zaman başladı?Üniversite yıllarından itibaren ülke ve toplum sorunları ile yakından ilgilendi, siyasi ve sosyal çalışmaların içerisinde aktif olarak bulundu. Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle meşgul oldu ve mahalle temsilciliğinden ilçe başkanlığına kadar her kademede hizmet tecrübesi kazandı.

Gerek mesleği ile ilgili gerekse diğer sosyal konularda faaliyet gösteren birçok sivil toplum örgütünün kuruluşunda yer aldı, yönetiminde bulundu.Mevlüt Uysal, Bahçeşehir’de ilk yöneticiliği nerede yaptı?1997’den itibaren ikamet etmekte olduğu Başakşehir’de 1. Etap Site Yönetimi, Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimi’nde Başakşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mevlüt Uysal evli ve dört çocuk babasıdır.Mevlüt Uysal başkanlığındaki belediyede yapılacak işlemler nelerdir? E-Belediye Hizmetleri, Sosyal Yardımlar, Destek Kart, Asker Aile Yardımı, Evlendirme Hizmeti, Evlilik İşlemleri, Evlilikte Bilinmesi Gerekenler, Beyan ve Vergi İşlemleri, Beyanlar, Vergi İşlemleri, Ruhsat ve İzinler, Tranşe (Kazı) Ruhsatı ve Hafriyat Taşıma İzni. Başakşehir Belediyesi’nde verilen E-Belediye hizmetleri nelerdir?Online İşlemler, Kullanıcı İşlemleri, Yeni Kullanıcı Kaydı, Şifre Hatırlatma, Mali Hizmetler, Hızlı Vergi, Borcu Ödeme, Paydaş / Sicil Sorgulama, Sokak Rayiçleri, Bina Aşınma Oranları, Çevre Temizlik, Tarifeleri, Bütçe Bilgileri, E-İmza ile Emlak Beyanı, Kişisel Beyanlar, Kişisel Tahakkuklar, Kişisel Tahsilatlar, Kişisel Vergi Borçları, Kişisel Gayrimenkuller (Daire/İşyeri), Kişisel Gayrimenkuller (Arsa/Arazi), E-Makbuz Sistemi, Bilgi / Başvuru / İletişim, Bilgi Edinme, Detaylı Başvuru, Başvuru Takip, Bize Yazın, Kişisel İletişim Bilgileri, Bilgilendirme Servisi Kaydı, İşyeri Ruhsatı İşlemleri, Kişisel Ruhsatlar, Ruhsat Durumu Sorgulama, Sağlık Hizmetleri, Portör Bilgileri, Sahipli Hayvan Kaydı, Vefat Edenler, Sosyal Yardım Hizmetleri, Destek Kart Başvurusu ve Destek Kart Başvuru Sorgulama.Mevlüt Uysal döneminde Başakşehir’de kurulan yerleşkeler neler?Başakşehir Sular Vadisi: Başakşehir 5. Etap’ta yer alan Sular Vadisi; 45.723 m2’lik yeşil alanları, 20 bin 600 metrekareyi bulan yürüyüş yolları, alışveriş merkezi, restoranlar, cafeler, sosyal ve sportif tesisleriyle Başakşehir’de doğanın taze soluklarının hissedilebildiği İstanbul’un en modern açık hava sosyal donatı alanlarından biri. Sular Vadisi’nde; 5 adet camii, 845 m2 dere, havuzlar, 1 market, 6 cafe, 2 restoran, 1200 kişi kapasiteli 1500 metrekare üzerine kurulu amfi tiyatro, 157 araçlık kapalı, 87 araçlık açık otopark alanına sahiptir.


Bahçeşehir Göleti: İstanbul’un ilk ve en büyük suni göleti olan ve 26.000 m2 lik bir alanı kaplayan Bahçeşehir Göleti, 300 bin metrekarelik Bahçeşehir Park rekreasyon alanı içinde yer alıyor. Bu alanda çeşitli restoranlar, oyun parkları,özel kulüpler,çay bahçesinin yanı sıra çeşitli gösteri ve konserlere ev sahipliği yapan İstanbul’un 2.büyük Arena Sahnesi yer almakta.


Ramazan Sahnesi: Başakşehirlilerin önemli buluşma noktalarından biri olan Bahçeşehir Gölet Bölgesi, Ramazan ayında düzenlenen  özel etkinliklerle Başakşehirliler’in tercih ettiği mekanlardan. Çocuklar için kukla, Hacivat–Karagöz, çocuk tiyatrosu, çeşitli sahne yarışmaları ayrıca Türk Sanat Müziği, İlahi, Türk Halk Müziği konserleri gibi birçok etkinlik vatandaşlarla buluşuyor. Alanlarda açılan standlarda kent esnafı ürünlerini sergilerken,  pamuk helvacılar, macuncular bu alanların sokaklarını süslüyor. İftar sonrası alanları dolduran vatandaşlar bir yandan dinlenirken bir yandan Ramazan neşesini birlikte paylaşmanın keyfini yaşıyor.


Bahçeşehir Arena: Yaz aylarında Bahçeşehir Arena’da, firmaların ürün ve hizmetlerini tanıtmaları amacıyla açtıkları stantların da renk ve çeşitlilik kattığı "Bahçeşehir’de Yaz Akşamları Şenliği" etkinliklerinde, konserlerden ip cambazına, sokak çalgıcılarından çeşitli animasyon gösterilerine kadar çeşitli eğlenceler yer alıyor. Bu programlarda başta gençler olmak üzere her yaştan insan eğlenme fırsatı buluyor.


Şamlar Tabiat Parkı: Şamlar Ormanı, fıstık çamları altındaki geniş düzlükler, yürüyüş yolları, tilki, şahin ve diğer yabani hayvanlarıyla İstanbullular için ideal bir tabiat köşesi. Bu zengin bitki örtüsü ve canlı çeşitliliğin içinde yer alan Şamlar Mesire Yeri,  yenilenen sosyal tesisleri ve oturma sahalarının yanında ulaşım kolaylığıyla Başakşehirlileri doğayla kucaklaştırıyor.


Kayabaşı Mahallesi ve Şamlar Köyü’nden geçen ve Eski Edirne Yolu’nu, Arnavutköy’e bağlayan güzergah üzerindeki Kayabaşı Şamlar Tabiat Parkı, fıstık çamlarının ve çok değişik ağaç türlerini barındıran yaklaşık 50 bin dönümlük bir alanda kurulmuştur.


6 giriş kapısı bulunan bir mesire yeri ailelere, arkadaş gruplarına, çeşitli sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere hafta sonları dinlenmek ve şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlere ev sahipliği yapmaktadır.


Şamlar Tabiat Parkı, ziyaretçilerin keyifli saatler yaşayabilmesi için tüm ihtiyaçlar göz önüne alınarak düzenlenmiştir. Ormanlık bir bölgede bulunan mesire alanına girişte ve içeride karşılaşılan donatı yön levhaları, tabiat parkı içinde bulunan tesislere ulaşımı kolaylaştırıyor. Alanda bulunan tuvalet, lavabo, mescit, çocuk oyun parkı, koltuklu ahşap piknik masaları ve diğer sosyal donatılar planlı bir sosyal hizmetin örneğini sergilemektedir.


Şamlar Tabiat Parkı, Gaziosmanpaşa yoluyla Arnavutköy’e yaklaşıldığında "Nokta" mevkiinden hemen sola doğru inen asfalt yol ile ulaşılması son derece kolay. Ulaşımda kamu ve özel işletmelere ait toplu taşıma araçları da kullanılabilir.


İkitelli Organize Sanayi Bölgesi:  Ülkemizin en büyük ekonomik projelerinden olan İkitelli OSB, bugün 250.000’e yakın kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Bölgede çok çeşitli alanlarda uzmanlaşmış 37 sanayi kooperatifi ve 30 bin civarında iş yeri bulunmaktadır. OSB kapsamındaki bu kooperatifler, bina ve altyapı inşaatlarını kendileri üstlenmiş bulunmaktadırlar.


700 hektarlık alanda yer alan İOSB, hem Başakşehir hem de İstanbul ekonomisine hayat veriyor.

 Üretilecek katma değerin 6 milyar doları bulacağı düşünülen İkitelli OSB’de, KOBİ’lerin üretimlerini tanıtmak, dış ülkelere tek bir güç etrafında daha büyük rekabet şansıyla ihraç edilmesi, kredi ve teknoloji temini v.b. konularda imkan sağlamak amacıyla çeşitli organizasyonlar kurulması hedeflenmektedir.


Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi: Farklı mimarisi, teknik donanımı ve muhteşem sahnesi ile uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak nitelikte bir kültür kompleksi olan Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi, en gelişmiş ışıklandırma ve ses düzeniyle donatıldı. Merkezde sahne üzerinde orkestranın kullanabileceği 40 m2’lik bir orkestra çukuru da yer alıyor. Açık ve kapalı otoparkıyla Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi, dünya standartlarında bir kültür kompleksi.


1219 kişi kapasiteli amfi salon, 560 m2 sahne, Sahnede 10 m çapında döner platform, 40 m2 sahne orkestra çukuru, 3600 çekim yapan 2 hareketli kamera, 100 kişilik simultane sistemi, İşitme engelliler için LOOP sistemi, 500 m2 fuaye, Fuaye ve kulislerde 11 LCD ekran, VIP dinlenme odası ve sanatçılar için 4 adet bekleme odası. 


Adres: Arıkuşu Caddesi Gölet Mevki Bahçeşehir, Başakşehir/İstanbul

Telefon: 0212 669 15 90


Bahçeşehir Sağlık ve Spor Kompleksi: Terası ve kapalı alanlarıyla yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Bahçeşehir Sağlık ve Spor Kompleksi,  basketbol sahası, yüzme havuzu, aerobik, step, jimnastik ve çok amaçlı spor salonlarına sahip. Kompleksin basketbol  sahası, 1.lig seviyesindeki donanımı ve 1000 kişi kapasiteli tribünüyle profesyonel maçların da oynanabileceği özellikte. 


Yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve çocuk havuzuna da sahip olan Bahçeşehir Spor Merkezi’ni benzeri tesislerden ayıran  önemli bir özelliği de jimnastik ve diğer bireysel sağlık ve vücut gelişimi amaçlı sporlara imkân veren salonlara sahip  olması. 


Adres:  Bahçeşehir 2. Kısım Şelale Caddesi

Telefon: 0 212 669 45 86Mevlüt Uysal, hangi haberlere konu oldu?Sofa Bahçeşehir projesi satışa çıktı! 120 bin TL'ye! (Emlakkulisi.com, Şubat 2013)


Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül’ün katılımıyla birçok ilke imza atacak Sofa Bahçeşehir’in lansmanı gerçekleşti...


Bahçeşehir’in tam merkezinde, tüm daireleri göl manzaralı ve teras keyfiyle tam bir konfor alanı olarak tasarlanan Sofa Bahçeşehir bu sabah basına tanıtıldı. 1+1’den 4+1’e kadar farklı büyüklüklerde 120 teraslı dairesi ve 28 mağazasıyla her zevke hitap edecek Sofa Bahçeşehir yatay bir konsept ile inşa edilecek ve sadece 6 kattan oluşan butik bir proje. 


Başakşehir Belediyesi ve Gül İnşaat iş birliğiyle hayata geçen proje aynı zamanda Innovatif yapısıyla da dikkat çekiyor. Türkiye’de ilk defa Başakşehir Belediyesi tarafından uygulanacak “Living Lab ICT” sistemi yine Türkiye’de ilk kez “Sofa Bahçeşehirliler”in hizmetine sunulacak. Özel yazılıma sahip android tabletler belediyeye ait intranet ağına bağlı olacak ve bu internet ağı ile daire sahipleri tüm kamu hizmetlerinden yararlanabilecek. Başakşehir Belediyesi İnnovasyon merkezine bağlı olacak bu sistem ile tüm yeniliklerden haberdar olmak da mümkün olacak. “Sofa Bahçeşehirliler” koltuğundan kalkmadan Living Lab ICT sistemi ile Aile hekimine görüntülü olarak muayene olabilecek, Belediye Başkanı ile görüşebilecek, marketten sipariş verebilecek ya da Belediye meclis toplantısına katılabilecek. 


Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal “Hasılat 100 milyon TL’yi geçerse belediyeye 50 milyon TL üzerinde gelir sağlanacağını düşünüyoruz.” dedi. 


Projenin lansmanında Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal “Sofa Bahçeşehir’in ihale bedeli 60 milyon TL, ancak şu anda görünen o ki bu projeden 100 milyon TL’nin üzerinde bir gelir sağlanacak. Sofa Bahçeşehir’de ortaklık oranımız %54 , bu durumda belediyenin de 50 milyon TL’nin üzerinde gelir elde etmesini bekliyoruz. Bu proje birçok ilke imza atıyor. Öncelikli olarak belediyemizin hasılat paylaşımlı ilk projesi.  Bunun dışında teknoloji anlamında da Bahçeşehir’de ilk defa uygulamaya girecek bir alt yapıdan söz etmek mümkün. Living Lab ICT teknolojisi ile Sofa Bahçeşehir’da yaşayanlara pek çok kolaylık sunuyor olacağız.


Projede daire fiyatları 120 bin TL ile 780 bin TL arası değişecek…


Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül Sofa Bahçeşehir için; “Çok büyük bir şehirde farklı konseptlerde tüketiciye sayısız imkanın sunulduğu, reklam kampanyalarının sınır tanımadığı emlak projeleri arasında bir ilke imza atmaktan Başakşehir Belediyesi ve Gül İnşaat olarak bizler gurur duyuyoruz. Bu projede tam bir konfor alanı yaratmak için her ayrıntıyı düşündük. Sofa Bahçeşehir, modern mimari yapısı, özel peyzajıyla günün her saatinde kendinize ait zamanlar yaratabileceğiniz avlusu ve unutulmaya yüz tutan teras keyfini yeniden hayata geçirmesiyle ev sahiplerine tam bir konfor alanı yaratacak. Muhteşem göl manzarası ve teraslarıyla her günü keyfe dönüştürecek Sofa Bahçeşehir’de dairelerin lansman fiyatları 120 bin TL ile 780 bin TL arası değişiyor. 2014 Aralık ayında teslim edilecek dairelerde ayrıca %1 KDV avantajından da yararlanılacak” dedi.


Sofa Bahçeşehir iletişim ;


Adres: Bahçeşehir 2. Kısım Avni Akyol Bulvarı 228/4


Bahçeşehir / İSTANBUL

Telefon:   0212 669 99 90

Faks: 0212 669 81 11

Web Adresi: www.sofabahcesehir.comBoğazköy'e Başakşehir piyangosu vuruyor (Tebernüş Kireçci, Milliyet Gazetesi, Ocak 2010)


Başakşehir Belediyesi'ne bağlanan Boğazköy için Belediye Başkanı Mevlüt Uysal düğmeye bastıklarını açıkladı

2009 yerel seçimlerinde Başakşehir Belediyesi'ne bağlanan Boğazköy'e belediye piyangosu vuruyor. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Boğazköy'deki sorunları çözmek için düğmeye bastığını açıkladı.


Boğazköy projesinin kooperatifler tarafından hayata geçirildiğini hatırlatan Uysal konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bölgede 125 kooperatifin yaptığı 5 bin 800 villa bulunuyor. Bu villaların inşaatı tamamlanmış olmasına rağmen yaşam başlama oranı yüzde 40'lar seviyesinde. Projeyi yapan arkadaşlar denizi aşmışlar derede boğulmuşlar. Biz bunlara yardım elini uzatacağız. Boğazköy'ü yaşanılabilir hale getireceğiz. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Kolları sıvadık"


3 kooperatifte kat mülkiyeti, imar ve iskanla ilgili sorunlar bulunduğunu hatırlatan Mevlüt Uysal, bu sorunların çözülemeyecek kadar zor sorunlar olmadığını vurguladı. İşe üst kooperatife el atmaktan başlayacaklarını söyleyen Uysal, "Üst yönetim 3 üyeden oluşuyor. Boğazköy'e hakim olabilmek için en az belediye adına bir üyelik istedik. çünkü nereye park yapılacak, yol açılacak sosyal veya kamusal donatı inşa edilecek. Bunları belirlememiz gerekiyor. Arkadaşlar konuya son derece ılımlı yaklaştı. Gerekirse tüm üyelikleri devredebileceklerini söylediler. Önümüzdeki haftalarda arkadaşlarla bir toplantı yapacağız. Toplantıda durumu değerlendireceğiz. Bana göre Boğazköy'de hiç vakit kaybetmeden icraatı başlatmak gerekiyor. Binlerce aile tüm birikimleriyle kooperatiften ev satın almış. Bitmeyen sorunlar nedeniyle evleri satışa çıkarmış. Şimdiye kadar reel bazda kooperatife ödediği para 500 bin TL ise, 250 bin TL'ye satmaya hazır. Ama satamıyor. İstanbul genelinde emlak fiyatları yukarıya giderken Boğazköy'de geriye gidiyor ve yerinde sayıyor. Bu bölgeye yatırım yapan vatandaşların hiç olmazsa yatırdıkları parayı reel bazda kurtarması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız" diye konuştu.


Buna benzer bir durumun 1990'lı yıllarda Tercüman Konutları'nda yaşandığını hatırlatan Mevlüt Uysal, orada sorunlar çözülünce yıllarca yerlerde sürünen fiyatlar birden sert bir şekilde yükseldiğini buna benzer bir gelişmenin de Boğazköy'de yaşanacağına inandığını kaydetti.


"Prestige Mall'da sorun bizden kaynaklanmıyor"


Prestige Mall AVM'nin 9 Eylül'de yaşanan sel felaketinden sonra kapandığını söyleyen Mevlüt Uysal, "Bahşehir'de dolaşan bir dedikodu var. Bu dedikoduya göre; burada bir personel yaşamını yitirmiş. Biz de bunun üzerine Prestige Mall'u müherleyip, ruhsatını iptal etmişiz. Böyle bir şey yok. Ben sonradan polis kayıtlarını da araştırdım. Belediye kayıtlarını da burada vefat eden olmamış. Prestige Mall'un belediye ilgili bir problemi yok. Yatırımcı İrlandalı. AVM'nin sigortasını yurtdışından yaptırmış. Şimdi sigortadan parayı almaya çalışıyorlar. Parayı aldıktan sonra tadilat yapıp AVM'yi açacaklar."Mevlüt Uysal ve Başakşehir Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir? Başakşehir Hizmet Binası:


Başak Mah. 5. Etap Akşemsettin İÖO yanı No: 3 Başakşehir/İstanbul


Bahçeşehir Hizmet Binası:


Bahçeşehir 2. Kısım Mah. Şehit Polis Gaffar Okkan Cad. No: 5 Başakşehir/İstanbul

 

Telefon: 444 0 669


e- Posta: belediye@basaksehir.bel.tr


e-Posta: baskan@basaksehir.bel.tr


Telefon: 444 0 669


Web Adresi: www.basaksehir.bel.tr